Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9072
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fortuna czeka na uzdrowiska

Środa, 3 lutego 2010, 7:50
Aktualizacja: 13:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Fortuna czeka na uzdrowiska
Fot. Angela
Niepubliczne szpitale, przychodnie i sanatoria w dolnośląskich miejscowościach uzdrowiskowych mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje, które pozwolą im rozwinąć działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego. Do wzięcia – 82 miliony złotych. Na ogłoszenie konkursu czekało Uzdrowisko w Cieplicach, które za środki z UE chce zaadaptować 40–osobowy basen.

To już siódmy konkurs o dotacje dla firm organizowany przez DIP, ale pierwszy, w którym mogą startować wyłącznie NZOZ-y czyli niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, prowadzące lecznictwo uzdrowiskowe w jednej z 11 dolnośląskich gmin. W sumie do podziału przeznaczono 20 mln euro, tj. prawie 82,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa, a trafiają na Dolny Śląsk za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego. Część programu adresowaną do przedsiębiorców obsługuje Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP).

– Dolny Śląsk chce budować swoją markę w Unii Europejskiej wykorzystując potencjał turystyczny i uzdrowiskowy – tłumaczy Barbara Kaśnikowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. – Zależy nam, by w tym konkursie wesprzeć inwestycje, które pozytywnie wpłyną na jakość lecznictwa uzdrowiskowego, a tym samym wzmocnią konkurencyjność regionu.

Firmy, które spełnią wymagania i otrzymają najlepsze oceny złożonych w konkursie projektów, mogą liczyć na dofinansowanie m.in. zakupu nieruchomości, sprzętów i urządzeń, robót i materiałów budowlanych jeśli będą np. modernizować posiadane budynki i lokale. Będą mogły rozszerzyć oferty świadczonych usług lecznictwa uzdrowiskowego, wprowadzić dla kuracjuszy nowe usługi na wyższym poziomie, poprawić standard obsługi.

Z tych pieniędzy zamierza skorzystać Uzdrowisko Cieplice, które planuje zaadaptować mniejszy basen, tzw. koniczynkę, która do tej pory była nieużywana. Ma tam powstać uzdrowiskowe spa. Obecnie skompletowana została już cała dokumentacja budowlana, obiekt po części też odgruzowano. Spółka czekała jedynie na ogłoszenie naboru wniosków do projektu unijnego, który mógłby dofinansować inwestycję w 40 procentach. Całkowity koszt remontu basenu to cztery miliony zł.

- Zamierzamy wyburzyć trzy niecki, które są obecnie i z tego zrobić większy basen o średnicy dziewięciu metrów, dodatkowo będą tam wszystkie urządzenia do uzdrowiskowego spa, a więc hydromasaż dolnej części pleców, trzy wodospady na kark, kapsuła młodości, sauna, solarium. To będzie taka odnowa biologiczna na bazie leczniczych wód termalnych, które są naszym największym skarbem. W tym roku na przygotowanie się do tej inwestycji czyli projekty i studium wykonalności wydaliśmy już około 200 tysięcy złotych – mówi Robert Moskwa. Jednorazowo w tym obiekcie będzie mogło przebywać około 40 osób.

Na przygotowanie wniosków firmy mają dwa miesiące. W tym czasie mogą korzystać z konsultacji pod numerami: 0 71 776 58 12 (-14), pisząc na adres: info.dip@umwd.pl lub odwiedzając Instytucję przy ul. Strzegomskiej 2-4 we Wrocławiu. Bezpłatne szkolenia z wypełniania wniosków odbędą się w DIP 9 i 10 lutego. Na stronie www.dip.dolnyslask.pl znajdują się wszystkie niezbędne informacje i adres, pod którym należy zapisywać się na szkolenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group