Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 6014
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fortepianowe zmagania na cztery ręce

Niedziela, 22 maja 2011, 8:35
Aktualizacja: 8:38
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Fortepianowe zmagania na cztery ręce
Fot. zyava
W miniony piątek w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze zakończył się „XI Ogólnopolski Konkurs Duetów Fortepianowych”.

Celem imprezy jest popularyzacja i rozwój umiejętności gry zespołowej na fortepianie oraz poszerzenie znajomości literatury fortepianowej w szczególności na cztery ręce i dwa fortepiany oraz szerzenie radości ze wspólnego muzykowania.

W trzech kategoriach wiekowych uczniowie mieli zaprezentować utwór dowolny i utwór kompozytora współczesnego. W jury zasiedli prof. Regina Strokosz-Michalak z Akademii Muzycznej Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr Elżbieta Zawadzka z AM im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz mgr Mirosława Hejne, zastępczyni dyrektora z PSM I i II stopnia. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Wśród uczniów klas 1 i 2 cyklu sześcioletniego pierwsze miejsce zajęły Anna Szymik i Małgorzata Warmons, z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, które wykonały „Trojak” J. Garści i „Bajkę” Getałowa.
W drugiej kategorii brali udział uczniowie klas 3 i 4 cyklu 6 letniego oraz uczniowie klas 1 i 2 cyklu czteroletniego. Tu pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Groszewskiej i Wiktorowi Ptakowi z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. Uczennice pod okiem Małgorzaty Rony przygotowały Sonatinę G-dur op. 44 Nr 1 cz II i III F. Kuhlaua oraz „Wesołą rumbę” J. Majewskiego.

W kategorii trzeciej, czyli wśród uczniów klas 5 i 6 cyklu 6-letniego oraz klas III i IV cyklu 4-letniego pierwszej lokaty nie przyznano, natomiast ex aequo drugie miejsce wywalczyli Jagoda i Michalina Nestorowicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod okiem nauczyciela Katarzyny Słówko, wykonując Sonatę G-dur op. 156 cz. I K. Czernego i „Galop” W. Gawrylina, oraz Agnieszka Szary i Marta Wszołek z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy (pod opieką Elżbiety Wótwowicz-Kwiatkowskiej) przygotowując Walca F-dur A. Areńskiej i „Zasłyszaną melodyjkę” W. Lutosławskiego.

Laureaci zaprezentowali swoje umiejętności podczas koncertu galowego, który odbył się w Auli im. Stefana Strahla w siedzibie PSM przy ulicy Piłsudskiego w Jeleniej Górze. Ponieważ poziom konkursu rośnie z roku na rok, prawdopodobnie w kolejnej edycji do udziału zostaną także zaproszeni adepci muzyki spoza kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group