Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6578
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Focus Park – nieodwołalnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 5 sierpnia 2008, 16:30
Aktualizacja: 16:35
Autor: TEJO
Za rok to miejsce w niczym nie będzie przypominało dzisiejszego pustkowia.
Fot. TEJO
Firma, która postawi na terenie dawnego targowiska miejskiego galerię handlową, dziś otrzymała pozwolenie na budowę.

To formalność, która otwiera drogę pierwszym maszynom i ekipom budowlanym. Te pojawią się w miejscu przyszłego Focus Parku lada dzień. Już w lipcu przeprowadzono prace mierniczo-geodezyjne.

Galeria będzie miała 5 kondygnacji, pomieści kilkadziesiąt sklepów, multikino, parking. Wraz z nią przebudowana zostanie ulica Kilińskiego. Całość inwestycji ma powstać przez 18 miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~xxx 5-08-2008 16:59
a ja się założe że nie powstanie bo nikt o zdrowych zmysłach a już na pewno nie firma czy inwestor który kieruje się rachunkiem ekonomicznym nie wybuduje w zdychającej i wyludniającej się wiosce galerii handlowej bo dla kogo dla tych dzikich tłumów przewalających się przez miasto po godz.18
~MJ 5-08-2008 17:20
W końcu !!!
~fan komury z kowar 5-08-2008 17:35
I to wlasnie jest drugi cud nad wisla , a raczej precyzyjniej nad bobrem .Brawo
~zdumiony 5-08-2008 19:22
Przecież wielu spośród obecnych radnych, w tym pewien z osiedla Czarne, jeszcze niedawno sprzeciwiało się takim inwestycjom, twierdząc, że: - handel w mieście upadnie, -wzrośnie bezrobocie,bo małe sklepy utrzymują całe rodziny, -trzeba będzie zamknąć jeleniogórskie kina, -ucierpi środowisko w centrum miasta, -Jelenia Góra jeszcze bardziej się zakorkuje,itd. Grupy kupców pod wodzą pani Wójcik robiły pikiety,okupowały ratusz,wznosiły bojowe okrzyki na sesjach,chodziły z transparentami,pisały pisma,petycje i propozycje. Dziś nikt nawet "nie beknie", wszystkim wielkopowierzchniowe obiekty pasują.
~Jeronimo 5-08-2008 19:23
szkoda tylko że grubo ponad parę lat temu pozbawiono mnóstwo ludzi pracy, korzystnych zakupów............i wszystko stało tak zrujnowane......... i kto na tym trzepał kasiorę.sie PYTAM!!!!!!!!!!!!!!!
~Czesio 5-08-2008 19:37
będziemy łowić galerianki za grosze...przybywajcie młódki
~Lewap_13 5-08-2008 19:50
Oby tak się stało !!!!!!!!!
~hheheh 5-08-2008 22:22
żule i trak opanują te miejsce hheeheh oni są chyba budowlańcami tego parku z butelek
~jelgór 5-08-2008 22:29
spokojnie, galerii nie będzie- po pierwsze obiecują od lat, a dalej krzaki rosną po drugie- raz jakieś zezwolenie już chyba było, było i wygasło (panie Kazimierzu?), po trzecie- nie opłaca się, bo jakby się opłącało, toby w trymiga była, po czwarte- wspólne miasto nie pozwoli... ale jakby się jednak udało z galerią, to by było fajnie
~myslacy_realnie 6-08-2008 5:02
Najwyzszy czas na to zeby cos zaczelo sie dziac w kierunku otwarcia tej galerii. Nie ogarniam kompletnie jak mozna narzekac na nia. Tyle sklepow = nowe miejsca pracy, a multikino to juz w ogole bedzie perelka, nasze obecne kina to jakis zart, 3 kina ktore wybieraja w wiekszosci jakies slabe filmy na seanse, nic dziwnego ze pustki w kinach. W kazdym razie mocno trzymam kciuki za ten projekt :)))))
kazimierzp 6-08-2008 6:47
Na ten plac jedyna decyzją jaka inwestor otrzymał przed tą wymieniona w tekscie to Decyzja o pozwoleniu na budowę uzbrojenia pod galerię (parę miesięcy temu). Inwestor przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na budowę samej galerii musiał wypełnić wszystkie wymagane prawem obowiązki (jeden z tych przepisów został w międzyczasie zakwestionowany przez Trybudnał Konstytucyjny). Teraz wszystkie strony (wynikające z zapisów ustawy Prawo Budowlane) mają czas na zgłoszenie ewentualnych uwag do decyzji. Po ustawowym czasie 14 dni od momentu otrzymania kopii tej decyzji przez te strony, jeżeli nie wniosą one istotnych uwag, to decyzja o pozwoleniu na budowe stanie się ostateczna i inwestor będzie mógł zgłosic rozpoczęcie budowy do Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Pojęcie strony w Prawie Budowlanym jest ściśle określone i nie są to (jak czasami wysnuwają to nie śledzący zmian w prawie) ci którym tylko jakaś inwestycja się nie podoba! Gdy tak śledzi się te różne dyskusje o tej galerii, czy innych inwestycjach, na forach internetowych to bez wzgędu co by się działo to zawsze znajdą się "zagryziakowie" którzy będa doszukiwać się dziury w całym! Gdyby urzędnicy kierowali się przy wydawaniu decyzji takimi głosami to nic by nie powstało! Tu prawo ściśle określa co musi spełnic inwestor i jeżeli to spełni, to chocby "wrzaski" były jak najgłośniejsze to decyzja i tak musi być wydana!!!
~bess 6-08-2008 9:25
Panie Kazimierzu, nadal walczymy o pieczatke?? I jak? Oddadza?
~stud 6-08-2008 11:52
no ja mam nadzieję...
~m 6-08-2008 13:10
Popieram cie kaziu w 100% zawsze znajda sie jakiś zaściankowiec ze wsi który narzeka i narzeka cokolwiek by sie nie dzialo ... oby galerii nie bylo bo co? bo przydrozne stare babcie ze zgniłymi owocami padną? bo meliniarnia nie będzie się zbierała na dawnym bazarze? tak samo było z biedronką koło ronda ... wszystkie "wieśniaki" lamentowały że interes na rynku padnie ... ale halo jesteśmy w XXI wieku .. takie targowiska to dawno powinny być równane z ziemią, a na ich miejscu powinny stawać galerie, parki rozrywki, centra handlowe, może wreszcie wypleniło by się wsiadające do 2,3,11 i 20 stare śmierdzące baby z zakupami i w drugą stronę do 10! a paszoł won mi! focus park i tak powstanie i precz z meliniarnią!
~student 6-08-2008 14:06
Miasto Jelenia Góra w istocie ma niewielką liczbę 80tys mieszkańców, jednak wliczając ludność uciekającą z miasta do okolicznych wiosek można podnieść rzeczywistą ilość mieszkańców regionu do ~100tys. We Wrocławiu mieszka 600tys osób. Istnieją tam 4 duże stricte-galerie (Arkady, Pasaż, Magnolia, Dominikańska) i kilkanaście center handlowych, które mogą aspirować do galerii ze względu na dużą liczbę sklepów w tzw. pasaż (Auchan, Carrefour przy Hallera, Korona). Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze Bielany Wrocławskie. Jakby to wszystko zebrać i obliczyć odpowiednią średnią ważoną to jedna galeria/centrum przypadałaby z pewnością na mniej niż 100tys mieszkańców. Wiadomo, że w takiej jeleniogórskiej galerii będzie można zrobić gówno, nie zakupy, bo nie ma rynku zbytu na ekskluzywne towary. Nie znajdziemy więc w niej sklepów bossa, lacoste'a czy nawet zbiorczych sklepów / outletów typu peek&cloppenburg, royal collection czy van graf. Będzie to po prostu zbiórka sklepów typu TOP Secret z koszulkami za 20zł, czy kolejne RTV euro AGD zamiast saturna/media_markt (w których zresztą nic po konkurencyjnej cenie się nie kupi, ale przynajmniej można zdobyć rozeznanie). Jednak całe przedsięwzięcie WARTE jest zaistnienia ze względu na multikino, które nawet z ilością 5 sal zapewni jeleniej górze trochę bardziej zróżnicowany repertuar. Mi to osobiście rybka, bo w JG praktycznie już nie mieszkam, a o porządne zakupy nawet i we Wrocławiu trudno. Tak czy siak, jak chołota zbierze się w galerii to przynajmniej mniej tego rozlewać będzie się po ulicach :)
kazimierzp 6-08-2008 16:51
Do "bessa" Widzę, że z uporem maniaka cały czas usiłujesz mi sugerowac cos co nie ma miejsca! Nie walczyłem, nie walczę i nie mam najmniejszego zamiaru walczyć o jakąkolwiek pieczątkę! Sam poprosiłem w lutym o cofnięcie mi upoważnienia do podpisywania decyzji w imieniu prezydenta i nie mam ani troche ochoty do tego stanu wrócić! Do studenta! Z twej wypowiedzi widać, że chołota wyjechała stąd i liznąwszy trochę dużego miasta usiłuje obrażać mieszkańców Jeleniej Góry! Rozśmieszają mnie ci wszyscy którzy tak "świetnie diagnozują" stan gospodarki miejskiej i od razu wieszczą upadek tych inwestycji! Skąd taka Wasza wielka wiedza i znajomość handlu, czyżbyście osiagneli na polu gospodarczym tak wspaniałe sukcesy, że teraz dzielicie się swym doświadczeniem z innymi! A może czegokolwiek się dotkniecie to wam nie wypala i swą frustrację wynikającą z Waszego nieudacznictwa usiłujecie przerzucić na czytelników tego i innych forów!?! Wierzcie mi, duże sieci dobrze liczą zanim zaczną gdziekolwiek inwestować i jeżeli decydują się na lokowanie swych inwestycji w Kotlinie Jeleniogórskiej to znaczy, że to im się opłaci!!! Pozwolenie na budowę galerii dostał Fokus Park, wniosek o rozbudowę swego obiektu o dużą galerię wystapiło Tesco, szykuje się też Carrefour. Czy oni są tak głupi, jak wynika z niektórych wypowiedzi, bo chcą u nas inwestowac, czy też w/w "znawcy" są... Kazimierz Piotrowski (były Wrocławianin który nie uważa Jeleniej Góry za złe miejsce na ziemi!)
~życzliwy 6-08-2008 18:27
No i pewien Pan z prezydenckich salonów w końcu może być zadowolony. A że interes szybko prawdopodobnie splajtuje i z tych pięciu sal kinowych cztery zamkną...to ból inwestora. My szarzy zjadacze jeleniogórskiego chleba możemy się tylko cieszyć. Oczekiwalibyśmy jeszcze od Pana Wiceprezydenta uporu i determinacji w likwidacji funkcjonujących w centrum Jeleniej Góry targowisk. Toż to przecież "konkurencja" dla przyszłej galerii.
~dzieciaku-studencie 6-08-2008 20:07
ależ nabzdyczona z ciebie wieś... przeczytaj siebie: (...)mi to osobiście rybka, bo w JG praktycznie już nie mieszkam, a o porządne zakupy nawet i we Wrocławiu trudno(..), itp. kawałki - od cycusia mamusi i tatusia ledwo się oderwałeś /choć kaskę pewnie nadal podsyłają.../ a tak się dzidzia zachwyciła Rynkiem i paroma okolicznymi ulicami we Wrocku.. zupełnie jak panienka, co z PGRowską wycieczką w latach 50tych do saaaaamej Warszawy przyjechała i zobaczyła Pałac Kultury.... Hehehe, a jakie 'głembokie i ynteligentne' a...lizy przeprowadzasz ojojoj, no jestem pod wrażeniem... zapewne szczytem twoich marzeń jest 'apartament' w 'skaj tałer' (powyżej 30 piętra rzecz jasna).. hehehe, a może nawet jak przystało na człowieka światowego zdarzyło ci się tanimi liniami polecieć do Londka albo innej Barcelony i do dziś masz nocne zmazy i dreszcze markowego pożądania na samo wspomnienie tamtych wystaw sklepowych ;)))))
~gość niedzielny 11-08-2008 3:10
śmieszy mnie trochę ta dyskusja, gdyż w o wiele mniejszym Zgorzelcu mamy po polskiej stronie: Real + galeria handlowa, Carrefour + Galeria Słowiańska, market budowlany Leroy Merlin, a pomiędzy LM i Carrefour - kolejna galeria handlowa, Kaufland... a już na dniach otworzy się Castorama... Handlowcy pojawiają się tam gdzie są potencjalni klienci, tam są, w Jeleniej nie ma - ot cała filozofia. Jelenia Góra natomiast, jak każde prowincjonalne miasteczko, posiada swoje cotygodniowe "odpustowe targowisko" w niedzielę, na Lubańskiej, gdzie można zaopatrzyć się w tony przywiezionych z niemieckich śmietników rzeczy - oczywiście mieszkańcy naszego miasta z olbrzymią radością czynią to regularnie... i tu widzę olbrzymią przyszłość naszego miasta, wielki i słynny na cały region dolnośląski śmietnik... a dla każdego klienta pogrzebacz do grzebania w śmieciach i złomie gratis...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group