Zbliżającym się wydarzeniom, związanym z XXII. Biennale Fotografii Górskiej poświęcona była wczorajsza (13 września) konferencja prasowa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Na tegoroczną edycję najstarszego konkursu fotograficznego poświęconemu tematyce górskiej, a organizowanemu przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, nadesłano 441 prac 62 autorów. Część z nich już na dniach będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Karkonoskim. Wernisaż odbędzie się 16 września o godzinie 12.00. Podczas tego wydarzenia nastąpi wręczenie nagród laureatom Biennale.
Na tegoroczną edycję konkursu autorzy nadesłali bardzo różne fotografie – mówi kurator wystawy Tomasz Mielech. - Trudno określić jaki trend dominował w tym roku, ale na pewno przeważały zdjęcia czarno – białe. Biennale Fotografii Górskiej jest specyficznym konkursem. Jury składa się z profesjonalnych fotografów fotografujących góry. Nie ma tutaj medali, nie jest to konkurs komercyjny. Jury parzy nieco innym okiem. Liczy się świadomość fotograficzna autora, a nie same widoki gór. Interesuje nas jak fotograf widzi góry, na ile jest to odrębne spojrzenie, czy nie ulega modzie widocznej zwłaszcza w mediach społecznościowych. To głównie oceniamy.
Oprócz wystawy konkursowej od najbliższego piątku w Muzeum Karkonoskim będą prezentowane dwie ekspozycje towarzyszące. Na pierwszej z nich będą prezentowane zdjęcia wykonane przez jedną z najwybitniejszych himalaistek, która jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2 czyli Wandę Rutkiewicz. Kolejna „Atelier pod Śnieżką” będzie prezentacją fotografii, które powstały podczas tegorocznego pleneru w Domu Śląskim pod Śnieżką. Co ciekawe wizerunki współczesnych wędrowców chcących zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy były utrwalane analogowym aparatem, na szklanych kliszach.
Tradycyjnie Biennale Fotografii Górskiej towarzyszą spotkania i wykłady. 17 września Muzeum Karkonoskie zaprasza na sympozjum poświęcone fotografii górskiej. W jego programie znajda się wykłady Janusza Moniatowicza - „Fotografowie czeskich Karkonoszy (godz. 10.00) i Joanny Mielech - „Wacław Narkiewicz i jeleniogórskie środowisko fotograficzne lat 70 i 80 XX wieku" (11.00) oraz „Wspomnienie o Wandzie Rutkiewicz” (12.00) - spotkanie w którym wezmą udział Aleksander Lwow, Kazimierz Pichalak oraz Aleksandra Stelmach. 2 i 15 października o godzinie 11.00 po konkursowej wystawie XXII Biennale Fotografii Górskiej oprowadzi jej kurator Tomasz Mielech.