Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 6415
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Finał batalii o remont budynku starostwa

Środa, 13 grudnia 2017, 6:38
Aktualizacja: Czwartek, 14 grudnia 2017, 7:31
Autor: WAC
Jelenia Góra: Finał batalii o remont budynku starostwa
Fot. WAC
Korzystnym dla starosty jeleniogórskiej Anny Konieczyńskiej finałem zakończył się wielotygodniowy, samorządowy thriller związany z podjęciem decyzji o rozpoczęciu remontu budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kochanowskiego. Ostatecznie po wielu tarciach Rada Powiatu na wczorajszej (12.12) sesji nadzwyczajnej dała zielone światło na start inwestycji.

Gdy nieco ponad tydzień temu uchwała o zmianach w wieloletniej prognozie finansowej powiatu jeleniogórskiego, głosami radnych opozycyjnych wobec starosty jeleniogórskiej Anny Konieczyńskiej, została zdjęta z programu sesji Rady Powiatu wydawało się, że remont budynku Starostwa zostanie przesunięty w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Przypomnijmy. W uchwale, o której mowa, zapisano między innymi przeznaczenie z kasy samorządu dodatkowych około 300 tysięcy złotych na sfinansowanie tej inwestycji. Jej przyjęcie było konieczne, aby można było podpisać umowę z wyłonionym wykonawcą , który swoją pracę wycenił na ponad 1,9 mln. zł, gdyż w budżecie powiatu na ten cel zabezpieczono tylko 1,65 mln. złotych. Co ważne, termin jaki wiązał ofertą Starostwo Powiatowe z warszawsko – wrocławskim konsorcjum firm ma upłynąć 14 grudnia.

Jak się jednak okazało, w tej pozornie przesądzonej sprawie, doszło do nagłego zwrotu akcji. W piątek 8 grudnia Zarząd Powiatu na swoim posiedzeniu przyjął wniosek, o wystąpienie do przewodniczącego Rady Powiatu o zwołanie, w możliwie jak najszybszym terminie (przed 13 grudnia) nadzwyczajnej sesji, aby mogła się ona ponownie zająć tematem wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej. Ostatecznie radni zebrali się 12 grudnia i sesja zakończyła się pełnym sukcesem A. Konieczyńskiej, gdyż za przyjęciem uchwały opowiedziało się 11 radnych, a tylko 6 osób było przeciwnych.

W gronie głosujących na tak znaleźli się między innymi stali adwersarze starosty, czyli czwórka radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego z wicestarostą Pawłem Kwiatkowskim i członkiem zarządu Andrzejem Walczakiem na czele. Jak tłumaczył w wystąpieniu na sesji inny z ludowców Leszek Supierz - decydująca dla korekty ich stanowiska okazała się analiza dotychczasowych postępowań przetargowych na realizacje tego zadania. - Kosztorys inwestorski na przeprowadzenie remontu budynku przy ul. Kochanowskiego opiewał na 1,65 mln. zł, a w wielu postępowaniach wpływały oferty przewyższające tę kwotę. Dlatego bojąc się, że możemy tego zadania w ogóle nie zrealizować i jednocześnie przepadną nam środki unijne na dwa inne powiązane z nim projekty: czyli na wprowadzenie e- usług i stworzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowaliśmy się poprzeć uchwałę. Tym bardziej że pojawiły się dodatkowe środki pozwalające nam na realizację tej inwestycji bez obciążania budżetu – wyjaśniał Leszek Supierz.

Pieniądze, o których wspominał radny pochodzą ze sprzedaży budynku przy ul. Sudeckiej oraz rezerwy subwencji ogólnej z budżetu państwa. Nieoficjalnie mówi się jednak, że ważniejsze od przywoływanych wyżej argumentów dla zmiany punktu widzenia czwórki radnych były rozmowy dyscyplinujące na linii Urząd Marszałkowski – Starostwo Powiatowe. Konsekwentnie przeciw uchwale głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Regionu.

Po sesji satysfakcji z wyniku głosowania nie kryła Anna Konieczyńska. – Bardzo się cieszę, bo taki wynik świadczy o dojrzałości rady – mówiła starosta. - Było grono osób, które były przeciwne, ale to jest ich prawo. Myślę, że nadal pamiętamy, że działamy na rzecz mieszkańców naszego regionu i to jest nasz priorytet. I na pewno będziemy robić co się da, aby byli oni zadowoleni - podkreślała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
699
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group