Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8061
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Filmowcy docenieni i nagrodzeni!

Poniedziałek, 22 lutego 2010, 8:01
Aktualizacja: Wtorek, 23 lutego 2010, 8:13
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Filmowcy docenieni i nagrodzeni!
Fot. rylit
Niedziela była ostatnim dniem XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOM – ZBLIŻENIA”. Na uroczystej Gali Festiwalowej w Kinie „Marysieńka” odbyło się ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród tegorocznego festiwalu. Grand Prix dostał Paweł Jóźwiak za film „Osiem9”.

Przez trzy dni festiwalowych pokazów jury pod przewodnictwem Cezarego Harasimowicza- scenarzysty, aktora, dramaturga, obejrzało w ośmiu blokach konkursowych 82 filmy z Polski, Czech, Iranu, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Słowacji, Albanii, Belgii, USA, Włoch, Turcji, Afganistanu, Węgier, Australii, Wielkiej Brytanii.

Wczoraj z niecierpliwością oczekiwano na werdykt i uroczystość wręczenia nagród, w tym symbolicznych statuetek, rzeźb Zbigniewa Frąckiewicza, artysty ze Szklarskiej Poręby. Zanim jednak nastąpiła ceremonia, zebrani w „Marysieńce” wysłuchali koncertu przygotowanego specjalnie na tą okazję przez czterech muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, którzy wykonali znane utworu muzyki filmowej.

Po koncercie i przywitaniu przedstawicieli władz jeleniogórskiego samorządu reprezentowanych przez prezydenta Marka Obrębalskiego i jego zastępcę Miłosza Sajnoga oraz prezentacji krótkich filmów nakręconych wspólnie w czasie warsztatów filmowych trwających w czasie festiwalu, przewodniczący odczytał protokół z obrad jury.

Nagrodę specjalną prezydenta Miasta Jeleniej Góry otrzymał Arek Biedrzycki z film „Krajobraz jesienny z kołyską”. Za najlepszy film studencki nagrodzony został Michael Venus („Rentgen”). Najlepszym filmem amatorskim uznano „Pomiędzy” Michała Stencela i Anny Kasperskiej. Nagrodę za najlepszy film niezależny otrzymał Maciej Sznabel za film „Wujek”. Krisztina Goda z Węgier dostała nagrodę za najlepszy film fabularny („Kameleon”). Nagrodę z najlepszy film eksperymentalny otrzymał Nicolas Steiner z Niemiec za film „To ja, Helmut”. W kategorii animacji nagrodzono Thomasa Schiengela z Niemiec („67⁰ stopni na północ”). Nagrodę za najlepszy film dokumentalny otrzymał Paweł Wysoczański za film „W drodze”.

GRAND PRIX 13 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOM – ZBLIŻENIA”2010 oraz czek w wysokości 5 tys. zł jednogłośną decyzją Jury otrzymał Paweł Jóźwiak – Rodan za film „Osiem9”. Jury przyznało też wyróżnienia i nagrody indywidualne oraz nominacje do nagrody Polskiego Kina Niezależnego. Film „Osiem9” otrzymał trzy nominacje z pośród dziewięciu przyznanych. Głównym organizatorem festiwalu był Osiedlowy Dom Kultury z Jeleniej Góry.

Nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowali: Fundusz Wyszechradzki z Czech, Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz Miasto Jelenia Góra. Po wręczaniu poszczególnych nagród widzowie mogli obejrzeć krótkie fragmenty nagrodzonych filmów. Na zakończenie festiwalu głos zabrał prezydent Marek Obrębalski, który podziękował gościom festiwalowym i zaprosił wszystkich na następny festiwal w przyszłym roku.

Być może do przyszłej edycji uda się wymyślić nazwę dla statuetek przyznawanych podczas ZOOM-u. Skoro Cannes ma „Palmy”, a Berlin – „Niedźwiedzie”, Jelenia Góra gorsza być nie może.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group