• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 2:29
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 4066
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Fałsz i obłuda” – hasłem tej sesji RM foto]

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 marca 2016, 14:54
Aktualizacja: Wtorek, 22 marca 2016, 14:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Słowa „fałsz i obłuda” były jednymi z najczęściej używanych słów podczas poniedziałkowej (21.03) nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry, podczas której radni decydowali czy wnieść skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Mecenas Kiliszkowski mówił uzasadniając projekt uchwały, że prawnicy przegrywają sprawy, ale ogromną satysfakcją jest, gdy przegrywa się sprawę, kiedy organ rozstrzygający przekona go w sposób fachowy i profesjonalny zbijając argumentację punkt po punkcie. - Ze względu na spłycenie i jednostronność tematu oraz rozstrzygnięcia nadzorczego, tutaj dostrzegam szansę, żeby z tym pójść do sądu – mówił radca prawny. W odpowiedzi mecenas Słomski reprezentujący Urząd Miasta podkreślił, że wojewoda oparł swoje stanowisko o orzecznictwo sądowe.

W wielu wystąpieniach radnych słychać było obiekcje co do działalności prezesa spółki „Wodnik” oraz „drastycznej” podwyżce cen wody, jednak nadzwyczajna sesja miała dotyczyć jedynie podjęciu uchwały za lub przeciw złożeniu skargi do WSA. Jednak radni wielokrotnie powtarzali argumenty podnoszone na poprzednich sesjach i w publikacjach prasowych, a nie dotyczące tematu dzisiejszych obrad. Z biegiem czasu temperatura debaty na sali podnosiła się. Przewodniczący Leszek Wrotniewski (klub PO) pytał radcę prawnego Urzędu Miasta ile opinii już wydał, które później były zakwestionowane przez organ nadzorczy sugerując, że nie pierwszy raz się myli.

- Emeryci i renciści otrzymali po 2-3 złote podwyżki, a my fundujemy im średnio 30 złotych miesięcznie podwyżki za wodę. Ci wszyscy, którzy udają, że są przeciwni podwyżce postępują w sposób niegodziwy, ale głosują, żeby pokazać, że ja głosuję przeciw, ale to prawo zdecydowało, że wchodzi ona w życie. Uderzmy się w piersi i powiedzmy sobie prawdę jak od początku to wszystko wyglądało – mówił Zbigniew Ładziński, któremu wtórował Leszek Wrotniewski wymieniając z nazwiska radnych, którzy podczas kluczowego głosowania (jeszcze w prawidłowym terminie) wstrzymali się od głosu, gdy ten chciał rozszerzyć porządek obrad o odmowę przyjęcia taryf. - Zapamiętajcie te słowa – fałsz i obłuda – mówił szef rady do wymienionych osób.

Przypomnijmy, (28 stycznia) tylko 10 radnych chciało wprowadzić punkt blokujący podwyżki cen wody – byli to: Leszek Wrotniewski, Piotr Iwaniec, Zbigniew Ładziński, Alicja Szklarska, Rafał Szymański, Janina Ziętek, Ireneusz Łojek, Oliwer Kubicki, Józef Rypiński, Dawid Jezierski. Pozostali wstrzymali się od głosu lub nie wzięli udziału w sesji. W kontekście późniejszych wydarzeń, włącznie z poniedziałkowymi to wspomniana dziesiątka konsekwentnie od początku była przeciwna podwyżkom. Szerzej o tamtym głosowaniu pisaliśmy tutaj: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,61666. Szef RM przypominał również, że na kolejnej sesji (nadzwyczajnej, 19 lutego), która zdaniem wojewody była już po terminie radni większością głosów przyjęli jego projekt o odmowie mimo że nie różnił się „ani słówkiem, ani kropką” od tego składanego w terminie.

- Z pewnością ta sesja rady przejdzie do historii, panowie przekraczają granicę, której przekraczać nie powinni. Zaczynamy wycieczki personalne, więc odniosę się do słów o „fałszu i obłudzie” - mówił radny Konrad Sikora (klub PO). - Jak projekt uchwały, którą próbujemy przegłosować przekłada się na cenę wody? – pytał radny Sikora wątpiąc w skuteczność takiej decyzji. Z kolei radny Robert Obaz (SLD) przestrzegał przed okłamywaniem mieszkańców. - Nie możemy oszukiwać mieszkańców, że dzięki tej uchwale obniżymy ceny wody – mówił. W odpowiedzi Leszek Wrotniewski powiedział, że uchwała umożliwia Radzie podjęcie dalszych kroków, żeby wycofać z obiegu prawnego taryfę, czyli zlikwidowanie podwyżek cen.

- Czy pan przed tą sesją spotkał się z mieszkańcami miasta? Ja się spotkałem z nimi w minioną środę. Mam sporo wątpliwości oczywiście co do tej uchwały, natomiast spotkałem się z ludźmi i powiedziałem, że najprawdopodobniej nic się nie zmieni, ale oni powiedzieli: panie radny, proszę próbować – i to jest mój główny determinant tego, dlaczego podejmujemy próbę walki z tą podwyżką – mówił Piotr Iwaniec (klub PO) do Stanisława Dziedzica (klub RZJG). W odpowiedzi radny Dziedzic stwierdził, że na co dzień spotyka się z taką ilością ludzi, o jakiej panu (Iwańcowi – przyp. red.) się nie marzyło.

- Nie czarujmy się. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie będzie się zajmował prawidłowością naszej uchwały, a tylko i wyłącznie decyzją administracyjną podjętą przez wojewodę. Nie będzie to miało żadnego wpływu na podwyżkę czy obniżkę cen wody – stwierdził Wojciech Chadży (SLD). Taryfa rzeczywiście jest bardzo wysoka, ale to my daliśmy ciała na pierwszej sesji ulegając sugestii pana mecenasa (Słomskiego – przyp. red.) - dodał.

Chwilę później temperatura na sali podniosła się jeszcze bardziej – a to za sprawą zapytania radnego Prawa i Sprawiedliwości. - Czy to prawda, że klub SLD wprowadził dyscyplinę w głosowaniu przeciw projektowi uchwały ws. wniesienia skargi do WSA we Wrocławiu, w zamian za koalicję z prezydentem? - zapytał Rafał Szymański. - A co to pana obchodzi? – odpowiedział krótko szef klubu SLD Piotr Paczóski.

Ostatecznie radni stosunkiem głosów 10 za (Iwaniec, Jezierski, Kubicki, Łojek, Rypiński, Szklarska, Szymański, Wrotniewski, Ziętek), 12 przeciw (Bałkowska, Chadży, Dziedzic, Kroczak, Kusiak, Łużniak, Obaz, Paczóski, Ragiel, Sikora, Wachowicz-Makieła, Wójcik), przy jednym wstrzymującym się (Miedziński) - nie podjęli uchwały o skardze do WSA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 21-03-2016 15:06
nawet nie chcieli spróbowac- tacy radni- wystraszyli sie sadu? no to w takim razie co nam podatnikom ta rada daje - daje nam mordy do nakarmienia. Zapamietajmy to i koniec kadencji to koniec bezmozgowcow. Zasrancy celowo nie dopilnowali terminow
kazimierzp 21-03-2016 15:09
Jak widać z wyników głosowania ten co "tylko" śpi w Dziwiszowie ma szansę na najbliższej sesji przestać zajmować eksponowane stanowisko w radzie. Inny pracujący w placówce województwa jeszcze się waha, ale chyba będzie musiał być przeciw śpiącemu w Dziwiszowie!:-) Młody nauczyciel chyba w naszej kotlinie na złego konia postawił, jest przeciw PiS i przeciw drugiej stronie!?! Może zrezygnuje z polityki, przestanie palić i zajmie się tym co mu wychodzi najlepiej - uczeniem kolejnych pokoleń.
~żal patrzeć 21-03-2016 15:10
Pan mecenas Kiliszkowski, tak się mówiło w korytarzach ratusza - zabiegał ponoć o przychylność pana prezydenta. Chodził, odwiedzał, spotykał się. Mówiło się również w biurze rady, że szykuje się na funkcję radcy prawnego rady miejskiej. Ale radcą rady nie został. Został za to rozgrywającym Papaja i Wrotniewskiego w atakach na prezydenta. Ale zaraz Papaj i Wrotniewski polecą z PO, ten drugi chyba też wyfrunie z rady. I panu mecenasowi zostaną miłe wspomnienia, jak to się naprzemawiał na sesji jako zwykły mieszkaniec.
~Moro 21-03-2016 15:36
Pan Wrotniewski powinien wrócić na wieś, do Dziwiszowa i ewentualnie wystartować za trzy lata do Rady Gminy Jeżów Sudecki. Może też zostać sołtysem w swej wsi. Pan Iwaniec natomiast... No, cóż. Pan Iwaniec - chwalipięta powinien nauczyć się skromności.
~WrotekNaPłotek 21-03-2016 15:36
No i się Wrotek przejechał na Miedziaku. No cóż mały jeszcze liczy, że uda mu się uratować stołek prezesa, ale to już raczej przesądzone. A Wrotek na Płotek do Dziwiszowa.
~p 21-03-2016 15:49
pogonic bande w przyszlych wyborach
~WL 21-03-2016 15:50
Trzeba teraz obserwować komu awansują tatę
~PL 21-03-2016 16:17
Fałsz i obłuda to cała Rada Miejska , żerująca na podatnikach
~Mundek 21-03-2016 16:28
Piękne czasy powiedział Ruski zabierając zegarek Przewodniczącemu :)
~klm 21-03-2016 17:29
Co za banda zlodzieji,,,a ten caly mecenas to już ledwo stoi następny złodziej ,,,jeszcze się mało na chapal,,w dawnych latach w urzędzie już zapomnial sługus,,,co my mamy za radnych ,,szkoda ze na nich się glosowalo ale taki Kroczek zapomnial już kim był dupa mu urosła wstydzil by się i pozostali którzy byli przeciw ,,lepiej lizac ... ZAWILE I JASRZEBSKIEMU WOLA..BADYCI,,
~Jeleniogórzanka 21-03-2016 17:37
pogonić to tałatajstwo i kolesi na zielina trawke albotakich radnych wywiesc na tacce tych starych i nowych co wstrzymuja sie od glosowania zeby nienarazic sie prezydentowi a stanislawDziedzic niech wraca do klubu Seniorow i Rencistow jako czlonek bo jako Prezes niewiele zdzialal dla klubu tylko poszezyl grono znajomych i posadzil swoja kolezanke na swoje miejsce ktora nic dobregoniezrobi kolorowa p.Zofia tylko dla swoich znajomych maimprezy wycieczki i wczasy darmowe to jest skandal co w klubie jest ....
~Ano, 21-03-2016 17:40
ano, fałsz i obłuda fakty obiektywne...
~Gość 21-03-2016 17:53
Co za dno i wodorosty ,gonić te rade niech do lpoat sie wezma a nie siedza na nszym wikcie nieroby
~s. 21-03-2016 18:01
Prawda jest taka, że ceny wody u nas wcale nie są najwyższe. Raczej "dolna półka". Jeżeli chcieli się już użerać o cenę to może tak trochę elementarnej wiedzy by postawić na swoim.
~aaa 21-03-2016 18:06
a gdzie w wyliczance jak głosowano zgubił się radny Ładziński
~...//... 21-03-2016 18:15
Przede wszystkim na kolejnej sesji RM powinien zostać odwołany przewodniczący RM z Dziwiszowa
~Bezdomny 21-03-2016 18:23
Do Obazy! Nie baw się telefonem ale bierz czynny udział w sesji! Wstyd mi za lewicę,niedługo znikniecie ze sceny politycznej. Kogo my wybieramy???
~do Jeleniogórzanki 21-03-2016 18:48
osobiście zazdroszczę kolorowej p. Zosi w dzisiejszych czasach mieć 300 znajomych w realu których zaprasza się po znajomości do filharmonii, czy kilkudziesięciu do teatru o setkach tych jeżdżących na turnusy, to musi być fajna koleżanka :)
~gość jelonki 21-03-2016 20:09
Jak dla mnie to banda kupczków dbająca o własne interesy. Przyjrzyjcie się tym radnym, kolesiom i członkom rodzin, którzy robią zawrotne kariery w spółkach miejskich albo radach nadzorczych tych spółek. Może Pan redaktor napiszę kilka słów i na ten temat, niech szarzy ludzie się dowiedzą, a przy następnych wyborach bardziej będą odpowiedzialni!! Zawiła jakby naprawdę chciał pomóc mieszkańcom to by niedpoprowadził do takiej sytuacji, ale bogaty biednego nie zrozumie. Wesołych Świąt mieszkańcom Jeleniej Góry i nie przesadzajcie z Dyngusem smingusem
~aq 21-03-2016 20:17
A dlaczego jelonka nie napisała że został złożony do prokuratury wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez p. Zawiłe i p. Paczoskiego?
~bywalec w radzie 21-03-2016 20:36
Skąd to zdziwienie skalą fałszu i obłudy? Od lat przecież jest to samo. Takiego zakłamania nie spotyka się w żadnej sferze życia społecznego
~Kubicki znów dołożył 21-03-2016 20:50
Można było zmusić Wodnik do wprowadzenia planu oszczędnościowego dużo wcześniej. Zanim pojawiły sie podwyżki. Ale ani szef Komisji Rewizyjnej, ani przewodniczący Wrotniewski nie zainteresowali się tą sprawą. Rozumiem Wrotniewskiego, w końcu czerpie wodę z ujęcia w Dziwiszowie i problemy mieszkańców naszego miasta raczej są mu obojętne. Nie rozumiem lekceważącej problem postawy radnego PiS Kubickiego. Kubicki zaczął za to zrzędzić, że miasto niby dołożyło 10 milionów do Term. Miasto, mój drogi Kubicki wygrało już wszystkie procesy z wykonawcą Term i nic nie "dołożyło".
~poiu 21-03-2016 20:57
Czym kierował się Miedziński ? Pewnie jeszcze nie wyczuwa wiatru i nie wie pod kogo się podwiesić. Bo Ładziński już wyczuł i głosował razem z PiS (bo chyba nie z Wrotniewskim).
~ 21-03-2016 21:26
Ewidentnie jeśli ktoś jest przeciw PiS i tej rozwalonej na dwa obozy PO powinien być prezydentem tego miasta. To by bardzo wyszło miastu na dobre:-)
~zdziwiony 21-03-2016 21:52
czy redaktor Zapora nie jest związany z gazetą wydawaną przez kson?
~t-tryk 21-03-2016 21:58
Najdroższa woda, najdroższe śmieci , najdroższe autobusy, najdroższe czynsze Oto Jelenia Góra w tle z radnymi , którzy nic nie mogą i szara eminencja prezydent. Tak sobie wybraliście, albo nie poszliście na wybory czyli też wybraliście. Do kogo pretensje , do siebie miejcie.
~do ~aq 21-03-2016 22:06
Popatrz kilka artykułów wstecz jest nagranie że zawiadomienie o przestępstwie zostało złożone.Nie rzucaj bezpodstawnie botem w Jelonke.A tak btw najlepsze było stwierdzenie Prezydenta-nie mamy najwyższych cen za wodę spójrzmy na sąsiadów za granicę.No ręce opadają ,a czy ON wie ile za granica zarabiają?
~wydojony przez PO władzę. 21-03-2016 23:12
Bardzo to interesujące. Przecież "WODNIK" TO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NA SWOIM RACHUNKU. To dlaczego podlega ochronie przez miasto. Nic pojąć nie mogę. Jakie powiązania pomiędzy dwoma firmami? Durnota jakaś. Pomieszanie z poplątaniem, żeby biedni nie wiedziały gdzie pieniądze się podziały. Chyba o to chodzi.
~ 22-03-2016 6:26
"Fałsz i obłuda" - trafny tytuł publikacji.
~ 22-03-2016 7:38
SLD to zbiór cwaniakow którzy wszystko robili aby ich wybrać w wyborach na rady a jak już się dostali niby na bazie wyczulenia lewicowego to teraz obaz czy kusiak pokazują jak kręci się lody z zawila kusiak umoczony w muzeum zawilowej inni jak obaz ciągłe doskonalenie umiejętności w lawirowaniu partyjnym. SLD to trup dzięki za pomoc radni sld już kilka razy pojazali że zależy im jedynie na zlobie.
~ 22-03-2016 7:45
Po co komu taka wladza dzialajaca na korzyść spulek i swoich interesów partyjnych a nigdy ludzi. Zbiera na wymioty politycy to dziwki
~pika 22-03-2016 7:46
Wrotniewskiemu żółć zalewa oczy. Całe to towarzystwo pseudo PO: LW, HP, PM są nastawieni na osobisty "sukces". Tylko i wyłącznie. Dlatego szybko się rozsypie, przy najbliższym wstrząsie, co już widać. Oni nie potrafią być lojalni nawet wobec siebie nawzajem.
~Bezdomny 22-03-2016 8:27
Ludziska zostaje tylko R E F E R E N D U M!!!!.Usunąć Zawiłę i Jastrzębskiego.
~AD966 22-03-2016 8:41
Gdzie są księża ,dlaczego nie pomogą mieszkańcom w walce z wyzyskiem. Siedzą cicho bo czasy niepewne .
~jeżozwierz1 22-03-2016 9:09
Państwo Rajcy! Pamiętajcie o tej kłótni w 2018 roku. Możliwe, że wasi wyborcy ją zapamiętają, zwłaszcza to, że nad dobro społeczeństwa - wraz z urzędnikami i monopolistami - przedłożyliście nic nie dające kłótnie. Słowo do monopolisty - ustawa ustawą, ale czy warto tak pomiatać rzeszą odbiorców waszej pseudoźródlanej wody. Informacja o wysokich abonamentach (uwaga : tylko dla wybrańców - "domkowiczów") i sporej podwyżce cen wody i odbioru ścieków jeszcze nie do wszystkich trafiła - trafi ich grom jak dostaną faktury. Może da się podawać do publicznej wiadomości ruchy w cenach taryf miesiąc przed tym, jak trafią na biurko Prezydenta, np. przy ostatniej przed podwyżką fakturze. Hmm. Chyba nic z tego, bo znajdą się tacy, którzy utrącą podwyżki, a tego prezes Jastrzębski nie zdzierży.
~ 22-03-2016 9:50
Kanalie SLD i ci od Zawiły itd
~PL 22-03-2016 9:56
Zero tolerancji dla darmozjadów i wyzyskiwaczy politycznych , Pamiętajcie przy wyborach ?
~ 22-03-2016 11:06
Dziś dzień wody, a wody ni ma. Tzn. jest ale za droga. A swoją drogą zamiast publikować rozwiązania, nawoływać do referendów za odwołaniem nieudolnej władzy wykonawczej, prezesa drenującej nas wszystkich spółki Wodnik z Pięknym Zbychem Rzecznikiem już nie wiadomo kogo: Marcina Zawiły czy pisowców na czele w komentarzach jelonkowych, może byśmy zaczęli uczestniczyć w posiedzeniach komisji i sesjach? Ja głosowałem na człowieka, który reprezentuje nas w radzie moim zdaniem godnie. Następnym razem po prostu głosujmy wszyscy na nazwisko a nie na listę czy jedynki na listach:-O
~jodła 22-03-2016 11:55
Wrotniewski z PiSem, ale odjechał!!!!! Jego metody są rzeczywiści pisowskie. Napatrzył się telewizji i robi swoją Opozycję Totalną przeciwko Zawile. Nie ważne kto ma rację, Nie ważne że się ośmieszam.
~buuu 22-03-2016 12:57
Ten układ musi odejść.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group