Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2246
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fajerwerki tylko za pozwoleniem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 grudnia 2008, 13:57
Aktualizacja: 16:47
Autor: Angela
W tym przypadku kontrola wypadła pomyślnie: właściciel zadbał o wszystkie formalności.
Fot. TEJO
Czym bliżej sylwestrowego szaleństwa, tym więcej w mieście stoisk z fajerwerkami. Mimo zakazu i braku wymaganych zezwoleń, sprzedawcy ustawiają je gdzie popadnie, często bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tym stwarzają realne zagrożenie dla przechodniów. Za samowolne ustawienie stoiska z materiałami pirotechnicznymi można zapłacić nawet 500 zł kary.

O tym, jak kosztowne może być nielegalne sprzedawanie fajerwerków, przekonał się wczoraj jeleniogórzanin, który ustawił swoje stoisko z petardami przy ulicy 1 Maja. Po kontroli straganu przez strażników miejskich okazało się, że sprzedawca na rozłożenie stoiska oraz sprzedaż materiałów nie ma żadnych zezwoleń.

Na pytanie co zrobiłby, gdyby ktoś porzucił ogień pod jego stoisko znajdujące się nieopodal setek przechodzących obok mieszkańców, handlarz odpowiedział, że uciekałby jak najdalej. Nieodpowiedzialnego sprzedawcę ukarano wysokim mandatem karnym.

Takie same kary czekają na innych „dzikich” handlowców, których co roku przed sylwestrem nie brakuje. Przed rozpoczęciem handlu pirotechniką amatorską warto więc pomyśleć o uzyskaniu niezbędnych zezwoleń.

– Podstawą jest uzyskanie odpowiedniego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, który uprawnia do takiej sprzedaży – mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.
Ponadto sprzedający ma obowiązek posiadania zezwolenia na umiejscowienie stoiska. Ze względu na bezpieczeństwo nie wszędzie takie towary można bowiem sprzedawać. Za brak zezwoleń grozi natomiast kara grzywny lub ograniczenia wolności.

W przypadku kiedy stoisko ustawiane jest na pasach ruchu, o zezwolenie należy się zgłosić do miejskiego zarządu dróg i mostów. Jak się jednak okazuje, w tym roku o taki dokument zwrócił się tylko jeden sprzedawca z ulicy Poznańskiej. – Wniosek o wydanie zezwolenie trzeba złożyć co najmniej dwa tygodnie wcześniej, a koszty jakie płaci się od zajmowanego pasa są znikome. Przykładowo za trzy dni handlowania na kilku metrach jest to około 15 złotych – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Jeżeli jednak planujemy rozstawienie swojego stoiska na innym placu niż pas ruchu, o zgodę należy wystąpić do zarządcy terenu, który wyznaczy plac oraz określi stawkę opłat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 30-12-2008 16:45
w Australii trzeba mieć pozwolenie na używanie materiałów "pirotechniki amatorskiej", podobne do pozwolenia na broń. Tam nie ma sytuacji żeby młody człowiek został poszkodowany przez wybuch petardy, ponieważ obsługą tych materiałów zajmują się odpowiedni do tego ludzie, z pozwoleniem. Fajnie co? :) Osobiście mi to tam rybka, bo sam za łebka bawiłem się petardami i wiem jaka to frajda dla młodszych ode mnie.
~Patol 30-12-2008 17:25
~gość niedzielny 30-12-2008 18:54
czyli aby handlować petardami wystarczy wpis do ewidencji dz. gospodarczej + opłacone zezwolenie na zajęcie pasa drogi... więc nie wiem jak się ma do tego wypowiedź "nielegalnego" handlarza który uciekałby "w długą" gdyby jego wynalazki zaczęłyby się palić... nie wiem, może powinien rzucić się na nie i ciałem własnym zakryć??? bo jak widać na zdjęciu do artykułu, dziewczęta sprzedające legalnie, nie mają żadnych widocznych zabezpieczeń gaśnic, kocy... a może one będą własną piersią chronić przechodni przed ewentualnymi wybuchami... bo jak wynika z artykułu żadnych wymogów p-poż handlarze nie muszą spełniać.
~pytanie 30-12-2008 20:46
a co z opłatą targową, nie pobiera się?!
~CzasemZły 30-12-2008 21:06
Wielkie hallo ze sprzedażą, a co dalej na odpalanie jest pozwolenie tylko na Sylwestra i Nowy Rok a już od kilku dni słychać strzały i wybuchy, a nasza dzielna Straż Miejska i Policja jak zwykle jest bezradna i nie potrafi złapać przestępców zakłócających ład i porządek
~ktos 30-12-2008 21:18
a co ze stoiskiem obok pizzy hut ? stalo dzisiaj bezkarnie dluzszy czas.
kwakwa 31-12-2008 0:01
stoisko ze zdjęcia i komentaż to lipa, papiery to może i były ale nie widzę zabezpieczonego przed dostępem osób postronnych magazynu, gaśnicy, uwidocznionego ostrzeżenia o materiałach wybuchowych i informacji o zakazie sprzedaży nieletnim czy po alkoholu, poza tym, jak dobrze pamiętam materiały pirotechniczne nie są przeznaczone do handlu okrężnego (ulicznego), co na ten temat powie pani Bagrowska..?
piipi 31-12-2008 0:16
...babcia kochanemu wnuczkowi "piszczalki" KUPI !!. ..a tesciowa kochanemu zieciowi...inne "zabawki"...KUPI !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group