Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8283
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Fabryka śniegu już ruszyła

Piątek, 15 grudnia 2017, 10:36
Aktualizacja: Sobota, 16 grudnia 2017, 7:30
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Karpacz: Fabryka śniegu już ruszyła
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
Zmiany naszego klimatu powodują, że w ciągu ostatnich kilku lat właściciele stoków narciarskich często muszą sztucznie je naśnieżać. Innowacyjny pomysł miał Jędrzej Stanek z Karpacza, który kupił jakiś czas temu Snow Factory. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie?

Polskie zimy są również coraz cieplejsze, zima nadchodzi późno i szybko się kończy. Często właściciele stoków borykają się z brakiem śniegu. Tak było w przypadku narciarskiego stoku Relaks w Karpaczu. Jędrzej Stanek znalazł na to sposób - innowacyjne mobilne urządzenie do produkcji śniegu.

- Zauważyliśmy wraz z bratem, że w trakcie minionych sezonów nie mieliśmy gwarancji tego, że zaczniemy sezon w grudniu, a zakończymy w marcu. W grudniu na święta nie mieliśmy śniegu, turystów było dużo a nasz stok był zielony. Turyści coraz częściej szukali naśnieżonych stoków w Czechach, Austrii, a u nas nie było możliwości korzystania na sto procent z oferty zimowej. Stwierdziliśmy, że musimy reagować – mówi Jędrzej Stanek, współwłaściciel stoku Relaks w Karpaczu.

Sięgając po środki unijne, korzystając jednocześnie z pomocy Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej kupił to mobilne urządzenie, które pozwala naśnieżać obiekty sportowe i rekreacyjne w temperaturze do 30 stopni C. - Maszynę można wykorzystać w dowolnym miejscu Polski i dośnieżyć każdy stok – dodaje Jędrzej Stanek. Branża narciarska stara się w ten sposób uniezależnić od kaprysów pogody.

W Karpaczu produkcja śniegu już ruszyła – dwa tygodnie wystarczą na to, aby stok był biały. Wszystko z myślą o turystach, którzy będą wypoczywać pod Śnieżką w trakcie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group