Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10367
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Fabryka śniegu już ruszyła

Piątek, 15 grudnia 2017, 10:36
Aktualizacja: Sobota, 16 grudnia 2017, 7:30
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Karpacz: Fabryka śniegu już ruszyła
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
Zmiany naszego klimatu powodują, że w ciągu ostatnich kilku lat właściciele stoków narciarskich często muszą sztucznie je naśnieżać. Innowacyjny pomysł miał Jędrzej Stanek z Karpacza, który kupił jakiś czas temu Snow Factory. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie?

Polskie zimy są również coraz cieplejsze, zima nadchodzi późno i szybko się kończy. Często właściciele stoków borykają się z brakiem śniegu. Tak było w przypadku narciarskiego stoku Relaks w Karpaczu. Jędrzej Stanek znalazł na to sposób - innowacyjne mobilne urządzenie do produkcji śniegu.

- Zauważyliśmy wraz z bratem, że w trakcie minionych sezonów nie mieliśmy gwarancji tego, że zaczniemy sezon w grudniu, a zakończymy w marcu. W grudniu na święta nie mieliśmy śniegu, turystów było dużo a nasz stok był zielony. Turyści coraz częściej szukali naśnieżonych stoków w Czechach, Austrii, a u nas nie było możliwości korzystania na sto procent z oferty zimowej. Stwierdziliśmy, że musimy reagować – mówi Jędrzej Stanek, współwłaściciel stoku Relaks w Karpaczu.

Sięgając po środki unijne, korzystając jednocześnie z pomocy Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej kupił to mobilne urządzenie, które pozwala naśnieżać obiekty sportowe i rekreacyjne w temperaturze do 30 stopni C. - Maszynę można wykorzystać w dowolnym miejscu Polski i dośnieżyć każdy stok – dodaje Jędrzej Stanek. Branża narciarska stara się w ten sposób uniezależnić od kaprysów pogody.

W Karpaczu produkcja śniegu już ruszyła – dwa tygodnie wystarczą na to, aby stok był biały. Wszystko z myślą o turystach, którzy będą wypoczywać pod Śnieżką w trakcie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group