Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13592
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: E–WUŚ w jeleniogórskich przychodniach – ułatwienie dla pacjenta czy utrudnienie?

Piątek, 11 stycznia 2013, 7:06
Aktualizacja: Sobota, 12 stycznia 2013, 8:38
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: E–WUŚ w jeleniogórskich przychodniach – ułatwienie dla pacjenta czy utrudnienie?
Fot. Angela
Na 336 placówek medycznych działających w regionie jeleniogórskim, 258 wprowadziło już e–WUŚ, czyli system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców, dzięki któremu pacjenci mają mieć łatwiejszy dostęp do usług medycznych. Jak to wygląda w praktyce?

Ułatwienie e-WUŚ ma polegać na tym, że osoby ubezpieczone (w ZUS-ie lub KRUS-ie) nie muszą już okazywać lekarzowi podbitych przez pracodawców czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego książeczek zdrowia, a w przypadku przedsiębiorców - druków potwierdzających opłacenie składki. W zamian za to, przy wizycie u lekarza miał wystarczyć dokument zawierający pesel pacjenta czyli dowód osobisty, prawo jazdy itp. W rzeczywistości bywa różnie.

- Pomysł sam w sobie jest dobry, ale jeszcze nie wszędzie działa – mówi Łukasz Skalski. - Byłem w szpitalu na pogotowiu, gdzie system wykazał, że nie jestem ubezpieczony, a w tej przychodni (Promed) system potwierdził, że mój pracodawca opłaca moje ubezpieczenie – twierdzi pan Łukasz.

Problemy tego typu potwierdzane są w wielu przychodniach jeleniogórskich. Mówi o tym m.in. Bogusława Plewa, recepcjonistka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Promed przy ul. Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze.

- Zdarzają się pacjenci ubezpieczeni, których system kwalifikuje jako nieubezpieczonych – mówi Bogusława Plewa. – My wiedząc, że ci ludzie pracują dosłownie „za płotem” przyjmujemy ich na podstawie oświadczenia. Dzwoniliśmy do ZUS-u, by zmieniono w systemie błędne dane. ZUS twierdzi, że je zmienił, a nam dalej pacjent wyświetlany jest na czerwono, jako nieubezpieczony – dodaje pani Bogusława.

Dorota Gniewosz, kierownik Delegatury Jeleniogórskiej Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że takie sytuacje się zdarzają, ale zapewnia, że nieprawdziwe informacje są szybko weryfikowane.

- Rzeczywiście jest część osób ubezpieczonych, które system wyświetla na czerwono. Jeśli takie osoby opłacają składki, w przychodni powinny napisać oświadczenie, że są ubezpieczone i zgłosić się do NFZ z dokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie. Wówczas my tę sytuację wyjaśniamy i dokonujemy zmiany w systemie – mówi Dorota Gniewosz. – Jeśli jednak pacjent napisze oświadczenie, skorzysta z usługi, a nie jest ubezpieczony, zostanie mu wystawiony rachunek za usługę prywatną – ostrzega.

Kierownik jeleniogórskiej delegatury NFZ wyjaśnia też, w jakich sytuacjach, poza błędami systemu, możemy być zakwalifikowani jako nieubezpieczeni.

- Należy pamiętać, że jeżeli zmieniamy pracę to poprzedni pracodawca musi nas wyrejestrować, a nowy zarejestrować w ZUS-ie – tłumaczy Dorota Gniewosz. – Trzeba też pamiętać o członkach rodziny. Jeśli u poprzedniego pracodawcy mieliśmy ich zgłoszonych, to trzeba ich też zgłosić w nowej pracy. Inną kwestią są osoby młode, które podejmują pracę na dwa-trzy miesiące i z automatu są wyrejestrowywane od rodzica, dlatego po zakończeniu pracy muszą być ponownie zarejestrowane. To nie dzieje się automatycznie i co ważne, dziecko ubezpieczone jest od chwili zgłoszenia, a nie, zakończenia pracy. Warto też pamiętać, że jeżeli rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia, to dzieci uczące się do 26 roku życia mogą zgłosić dziadkowie - dodaje D. Gniewosz.

Bardziej zdyscyplinowani muszą być teraz przedsiębiorcy sami opłacający sobie składki, np. firmy jednoosobowe. Jeśli bowiem nie zrobią one przelewu pieniędzy do ZUS-u na czas, czyli do 10 dnia każdego miesiąca (tu decyduje data wpływu pieniędzy na konto ZUS), zostaną wykazani w systemie jako osoby nieubezpieczone.

Nic nie zmienia się natomiast dla emerytów, w tym m.in. dla pana Andrzeja Dąbrowskiego czy pani Elidy Fil z Jeleniej Góry. - Ja pokazuję legitymację emeryta i nikt więcej mnie o nic nie pyta – mówi pan Andrzej. – System sam w sobie jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że będzie poprawnie funkcjonował, bo w naszym kraju to z tymi nowościami różnie bywa – dodaje sceptycznie jeleniogórzanin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
908
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group