• Sobota, 14 grudnia 2019
  • Godz. 21:33
  • Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
  • Czytających: 6249
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

E–WUŚ w jeleniogórskich przychodniach – ułatwienie dla pacjenta czy utrudnienie?

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Piątek, 11 stycznia 2013, 7:06
Aktualizacja: Sobota, 12 stycznia 2013, 8:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Na 336 placówek medycznych działających w regionie jeleniogórskim, 258 wprowadziło już e–WUŚ, czyli system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców, dzięki któremu pacjenci mają mieć łatwiejszy dostęp do usług medycznych. Jak to wygląda w praktyce?

Ułatwienie e-WUŚ ma polegać na tym, że osoby ubezpieczone (w ZUS-ie lub KRUS-ie) nie muszą już okazywać lekarzowi podbitych przez pracodawców czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego książeczek zdrowia, a w przypadku przedsiębiorców - druków potwierdzających opłacenie składki. W zamian za to, przy wizycie u lekarza miał wystarczyć dokument zawierający pesel pacjenta czyli dowód osobisty, prawo jazdy itp. W rzeczywistości bywa różnie.

- Pomysł sam w sobie jest dobry, ale jeszcze nie wszędzie działa – mówi Łukasz Skalski. - Byłem w szpitalu na pogotowiu, gdzie system wykazał, że nie jestem ubezpieczony, a w tej przychodni (Promed) system potwierdził, że mój pracodawca opłaca moje ubezpieczenie – twierdzi pan Łukasz.

Problemy tego typu potwierdzane są w wielu przychodniach jeleniogórskich. Mówi o tym m.in. Bogusława Plewa, recepcjonistka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Promed przy ul. Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze.

- Zdarzają się pacjenci ubezpieczeni, których system kwalifikuje jako nieubezpieczonych – mówi Bogusława Plewa. – My wiedząc, że ci ludzie pracują dosłownie „za płotem” przyjmujemy ich na podstawie oświadczenia. Dzwoniliśmy do ZUS-u, by zmieniono w systemie błędne dane. ZUS twierdzi, że je zmienił, a nam dalej pacjent wyświetlany jest na czerwono, jako nieubezpieczony – dodaje pani Bogusława.

Dorota Gniewosz, kierownik Delegatury Jeleniogórskiej Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że takie sytuacje się zdarzają, ale zapewnia, że nieprawdziwe informacje są szybko weryfikowane.

- Rzeczywiście jest część osób ubezpieczonych, które system wyświetla na czerwono. Jeśli takie osoby opłacają składki, w przychodni powinny napisać oświadczenie, że są ubezpieczone i zgłosić się do NFZ z dokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie. Wówczas my tę sytuację wyjaśniamy i dokonujemy zmiany w systemie – mówi Dorota Gniewosz. – Jeśli jednak pacjent napisze oświadczenie, skorzysta z usługi, a nie jest ubezpieczony, zostanie mu wystawiony rachunek za usługę prywatną – ostrzega.

Kierownik jeleniogórskiej delegatury NFZ wyjaśnia też, w jakich sytuacjach, poza błędami systemu, możemy być zakwalifikowani jako nieubezpieczeni.

- Należy pamiętać, że jeżeli zmieniamy pracę to poprzedni pracodawca musi nas wyrejestrować, a nowy zarejestrować w ZUS-ie – tłumaczy Dorota Gniewosz. – Trzeba też pamiętać o członkach rodziny. Jeśli u poprzedniego pracodawcy mieliśmy ich zgłoszonych, to trzeba ich też zgłosić w nowej pracy. Inną kwestią są osoby młode, które podejmują pracę na dwa-trzy miesiące i z automatu są wyrejestrowywane od rodzica, dlatego po zakończeniu pracy muszą być ponownie zarejestrowane. To nie dzieje się automatycznie i co ważne, dziecko ubezpieczone jest od chwili zgłoszenia, a nie, zakończenia pracy. Warto też pamiętać, że jeżeli rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia, to dzieci uczące się do 26 roku życia mogą zgłosić dziadkowie - dodaje D. Gniewosz.

Bardziej zdyscyplinowani muszą być teraz przedsiębiorcy sami opłacający sobie składki, np. firmy jednoosobowe. Jeśli bowiem nie zrobią one przelewu pieniędzy do ZUS-u na czas, czyli do 10 dnia każdego miesiąca (tu decyduje data wpływu pieniędzy na konto ZUS), zostaną wykazani w systemie jako osoby nieubezpieczone.

Nic nie zmienia się natomiast dla emerytów, w tym m.in. dla pana Andrzeja Dąbrowskiego czy pani Elidy Fil z Jeleniej Góry. - Ja pokazuję legitymację emeryta i nikt więcej mnie o nic nie pyta – mówi pan Andrzej. – System sam w sobie jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że będzie poprawnie funkcjonował, bo w naszym kraju to z tymi nowościami różnie bywa – dodaje sceptycznie jeleniogórzanin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~... 11-01-2013 8:25
...jaka roznica jest pomiedzy ZUSem a bialymi robakami?
~do 8.54 11-01-2013 9:07
Za to Twojej głupoty nie da się w żaden sposób skopiować. System E-WUŚ działa od 1 stycznia tego roku, czyli 11 dni i nie dłużej i nie krócej. Właśnie o tych 11 dniach jest mowa w artykule. Jesteś zwyczajnym, niedoinformowanym ..., który nawet nie rozumie tego, co czyta.
~aaa 11-01-2013 11:21
widze ze Angela jest znowu niedoinformowana jezeli chodzi o platnsci sklade do Zus, a mianowicie: skladke do Zus oplaca sie do 10 kazdego miesiaca!! oznacza to ze pieniadze nie musza wcale byc 10 na koncie w Zus. trzeba je wyslac najpozniej 10. Chyba ze np. 10 wypada w sobote to skladke mozna zaplacic w poniedzialek 12. pozdrawiam
~mech 11-01-2013 11:59
Najlepiej mają tacy pacjenci, co to się umawiają na rehabilitację z 3- 4 miesięcznym wyprzedzeniem, więc nie są na bieżąco sprawdzani. Zabiegi mają codziennie i choć są ubezpieczeni, to codziennie system wymaga by pisać oświadczenie za oświadczeniem. 10 zabiegów , 10 oświadczeń, 15 zabiegów, 15 oświadczeń. Zamiast leczyć pacjenta fizjoterapeuta biega z papierkami. Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle, zobaczymy jak długo.
~Urszula S. 11-01-2013 12:04
Znam szpital, w którym wymaga się od pacjenta, aby wyświetlał się "na zielono" i żadne oświadczenia, zaświadczenia ani inne argumenty nie są w stanie przekonać personelu o tym, że pacjentowi należy się leczenia na NFZ. Uparta pani kazała pacjentowi dokonać cudów, aby zmienił się z "czerwonego" na "zielony". Pani ta nawet nie wiedziała w jakim systemie pracuje, twierdziła tylko, że widzi czerwony ekran. Wniosek: brak personelu przeszkolonego do obsługi pacjenta.
~Pacjent 11-01-2013 12:08
Ułatwienie???? Dziś żeby sie zarejestrować musiałam wypełnić oświadczenie mimo że na wszelki wypadek mialam bieżace potwierdzenie ubezpieczenia, dowód osobisty,legitymacje to i zarazem wielki problem bo w systemie figuruje jako nie ubezpieczona- czyli system do kitu.
~ 11-01-2013 13:25
W POLSCE jedynie wodzowie PO są nieomylni i najważniejsi,jak za poprzednich czsów.Wszystko najlepiej wiedzą i umieją na kazdy temat.
~Aldi 11-01-2013 13:30
Jeśli powstał system to jakiej cholery, ja mam latać z papierkami ,aby udowodnić że leczenie mi przysługuje?Przede wszystkim kto pozwolił na całkowite ujawnianie danych osobowych?Jaka gwarancja że nie wpadną w niepowołane ręce?Komu ten system ma służyć bo z pewnością nie chorym.Pochorować to się dopiero można NA NERWICĘ kiedy pani z okienka wmawia Ci że jesteś nieubezpieczony i traktuje jak złodzieja.
CН.W.D.P. 11-01-2013 13:54
TO STRASZNE I KARYGODNE, ŻE W POLSCE WSZYSTKO TAK POWOLI ZMIERZA KU LEPSZEMU!! JESZCZE STRASZNIEJSZE, ŻE W OGÓLE ZMIERZA KU LEPSZEMU... POLSKA POWINNA COFAĆ SIĘ W ROZWOJU, WTEDY LUDZIE BYLIBY SZCZĘŚLIWI I ZADOWOLENI...
~ 11-01-2013 14:46
Znowu czepiacie się Angeli dajcie spokój dziewczynie
~& 11-01-2013 15:00
do ~mech Nie trzeba biegać z papierkami, tylko w ciągu 10 dni wyjaśnić sprawę, mnie to zajęło mniej niż godzinkę w NFZ na Wolności (bo była kolejka) pani która wyjąsniała nie więcej niz 15 minut
~hihaho 11-01-2013 16:46
Burdel,burdel i jeszcze raz burdel.Mimo wizyty w NFZ z dokumentami z zakładu pracy nadal problemy w przychodni.
~Lio 11-01-2013 19:23
Promed..? niestety ale najgorsza przychodnia w na Zabobrzu - nie wspomnę już o dobrych "medykach", którzy odchodzą z tej przychodni.
~polskanorma 12-01-2013 7:24
... z bachorami, która nigdy nie odprowadziła grosza podatku i tak zostana przyjęci i wyleczeni, a my, pracujący frajerzy będziemy latac z paierami od okienka do okienka. Wprowadzenie systemu i zatrudnienie urzędników wyszło DROŻEJ< NIŻ LECZENIE NIEUBEZPIECZONYCH

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group