Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5735
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Euroregion Nysa: potrzebna nowa definicja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 19 grudnia 2010, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: Jacek Jakubiec
Fot. ....
W Dworze „Czarne” odbyła się naukowo–praktyczna konferencja z udzia¬łem samorządowców, naukowców i innych podmiotów życia publicznego z Polski, Niemiec i Czech. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Regionów Saksońskiego i Dolnośląskiego z Brukseli.

Uczestnicy dyskutowali o wymogach rozwoju ponadgranicznego w dwóch grupach tematycznych: Wzrost jakości życia – wspólne zabezpieczenie warunków życiowych i Wzrost jakości środowiska – wspólna odpowiedzialność i transgraniczne wykorzystanie zasobów. Podstawę do dyskusji stanowiły wyniki badań i analiz diagnostycznych oraz na ich podstawie zdefiniowane wytyczne dalszych działań. Badania prowadzone były przez naukowców z naszych trzech krajów po kierunkiem Instytutu Ekologicznego Rozwoju Przestrzennego w Dreźnie.

Uczestnicy grupy „jakość środowiska” widzieli niezbędną potrzebę ponownego powołania do życia grupy roboczej „ochrona środowiska” działającej w ramach Euroregionu Nysa, która kompleksowo zajmowałaby się tym tematem. Poza tym eksperci tej grupy zwrócili uwagę na konieczność wyznaczenia ponadgranicznych obszarów ochrony krajobrazu oraz dalszą sanację i zdefiniowanie nowych przyrodniczo wartościowych obszarów. Uczestnicy widzieliby chętnie Euroregion jako jednostkę oceny inwestycji o charakterze transnarodowym oraz stronę w koordynacji ponadgraniczych spornych przedsięwzięć.

Uczestnicy grupy „Jakość życia” dyskutowali na temat różnych aspektów wspólnego zabezpieczenia warunków bytowych oraz transgranicznego wykorzystania infrastruktury. Przy tej okazji eksperci zwrócili uwagę na istniejące dobre przykłady wzajemnego wykorzystania infrastruktury z regionów Szczecin-Vorpommern (Szczecin Pomorze Zachodnie) i Frankreich-Spani¬en (Francja – Hiszpania). Ponadto dyskusja koncentrowała się na definicji niezbędnych warunków ramowych w przypadku wsparcia z Celu 3 w przyszłym okresie finansowym.

Celem uzgodnienia wspólnego stanowiska polskiego, niemieckiego i czeskiego regionu nt. powyższego wsparcia przedstawiciele regionów Saksonii i Dolnego Śląska zaproponowali wspólne ze stroną czeską spotkanie w Brukseli. Ponadto przedstawiciele regionów zachęcali do dalszych prób instytucjonalizacji współpracy ponadgranicznej w Euroregionie.

Po 20 latach istnienia Euroregionu Nysa – pierwszego po przemianach politycznych – wyzwania i cele strategiczne powinny zostać nowo zdefiniowane. Podczas konferencji podniosły się głosy o przyznaniu Euroregionowi szerszych zdolności do czynności prawnych i jego instytucjonalizacji. To życzenie zostanie przez organizatorów oficjalnie przedstawione w Euroregionie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 19-12-2010 9:40
Pan Jakubiec ma najwyraźniej problemy z posługiwaniem się klawiaturą. Mógłby też popracować nad retoryką, która niewiele różni się od tej z gierkowskiego okresu propagandy sukcesu. Widzę, że działacze Euroregionu pilnie potrzebują pieniędzy. Dla dobra publicznego czy własnego?
~............ 19-12-2010 10:51
"Uczestnicy widzieliby chętnie Euroregion jako jednostkę oceny inwestycji o charakterze transnarodowym oraz stronę w koordynacji ponadgraniczych spornych przedsięwzięć." - o co chodzi w tym zdaniu? W ostatnich czasach namnożyło się u nas ludzi, którzy posługują się nowomową. Nie lepiej napisać "o charakterze międzynarodowym"? I o co chodzi z tymi "spornymi przedsięwzięciami"? Jeśli są to przedsięwzięcia z założenia SPORNE, to w jakim celu je w ogóle podejmować?
~ 19-12-2010 12:06
DOLNOŚLĄZAK. Nie uczestniczyłem. Żałuję. Gremium znamienite, wszak Dolny Śląsk to wspólna historia polsko-czesko-niemiecka. W przyszłości warto zainteresować sprawą któregoś z parlamentarzystów /który wykazuje elementarną wiedzę/. Jedyna parlamentarzystka z Kotliny Jeleniogórskiej -wg mnie - do tego nie nadaje. Czy zaproszono samorządowców z gminy Mysłakowice? Powołanie grupy roboczej "ochrona środowiska" wprawdzie słuszna, ale nazwa źle się kojarzy. Pan Jakubiec, człek znamienity i zasłużony, jednak przydałby się ktoś nowy-młody, zdolny wyartykułować w sposób odmienny słuszne zamierzenia Chętnie zapoznałbym się z materiałami z konferencji. Wówczas byłbym bardziej wyedukowany i mógłbym odnieść się merytorycznie.
~trail 19-12-2010 13:28
Podobno ma być SKM już w przyszłym roku w ramach NYSY, no i metro Jelenia Góra - Wrocław, Jelenia Góra - Praha, Jelenia Góra - Koln.
~ 19-12-2010 13:57
Fundacja związana z Dworem Czarne powinna być dokładnie/DOKŁADNIE/ rozliczona z otrzymanych pieniędzy państwowych i innych i na co zostały wydatkowane. Nie wierzę p. Jakubcowi.
~Ida 19-12-2010 14:10
Myślałam, że to poważna dyskusja, zapoczątkowana przez władze SGP Euroregionu "Nysa". A to tylko kolejny balon powietrzny Pana Jakubca. Nic poważnego.
~nemo 19-12-2010 16:01
Jestem Jeleniogórzaninem od 7 lat i nadal intryguje mnie dalczego tylko FRUSTRACI biorą udzial w takich dyskusjach i dlaczego Ci "dyskutanci" potrafia TYLKO krytykować ? Rzucacie oskarżenia z zawiści czy z głupoty ? A może SAMI spróbujecie najpierw cos zrobić... ? Najłatwiej WSZYSTKO I WSZYSTKICH krytykować ...
rymcycymcy 19-12-2010 18:28
Jelonkowicze nie bardzo lubią jak komuś coś się udaje :) Dobrze, że nie macie lakieru na tym dworze, bo by pewnie gwoździem porysowali :)
~ 19-12-2010 18:47
A piać wymyślą jakiś chory projekt który nic nie wniesie w nowe życie i tylko po to żeby znowu wyczesać z uni forse.
~Antykwa 19-12-2010 19:53
Największą trudnością jest pisanie o problemach trudnych w sposób zrozumiały. Można być wybitnym naukowcem i nie mieć umiejętności swobodnej komunikacji z szerokim gronem ludzi. Z tego powodu wśród forumowiczów powstaje zamieszanie,przygaduszki itp. Pozdrowienia dla Autora tekstu z życzeniami rozwinięcia tego ciekawego tematu.
~ 19-12-2010 21:09
ad. z godz.9.40, 13:57 ~Ida. Tam gdzie Jakubiec omawiana problematyka oraz dyskusja zawsze była rzeczowa i konkretna. Wiele teoretycznych rozwiązań Jakubca & co jest wdrożone na Dolnym Śląsku- z pomyślnym rezultatem. Omawiane zagadnienia wiążą się z gospodarczym rozwojem regionów. Moim zdaniem ustaleń dokonanych na konferencji nie należy ignorować i bagatelizować. Warto tych ludzi wspierać. Idee konferencji nie powinny pozostać w murach Dworu Czarne. Należy je upowszechniać. DOLNOŚLĄZAK.
~Ekolog 20-12-2010 7:52
..."Uczestnicy zwrócili uwagę na konieczność wyznaczenia ponadgranicznych obszarów ochrony krajobrazu oraz dalszą sanację i zdefiniowanie nowych przyrodniczo wartościowych obszarów"...!!!! Macie rację, wyznaczcie kolejne obszary, żeby uniemożliwić rozwój turystyki, o przemyśle nie wspominając!!! Zrobimy sobie skansen, wejdziemy na drzewo, a banany będą nam podrzucać co mądrzejsi ludzie. Jak do tej pory działalność euroregionu oceniana było dość pozytywnie. Gdy zajmą się "...wyznaczaniem nowych obszarów ochrony krajobrazu..." to raczej pozytyw zmieni się w BARDZO duży negatyw. Przecież istnieje już NATURA 2000
~J Jakubiec 20-12-2010 11:35
Tekst który rozesłałem nie jest mojego autorstwa,mentarza z godziny to tłumaczenie z języka niemieckiego (również nie moje), ale skoro go upubliczniłem - czuję się odpowiedzialny i uwagi przyjmuję. Nawiasem: tu daje o sobie znać problem, który w Euroregionu znamy od bez mała 20 lat : nasze nacje różnią się ze sobą pod wieloma względami, także tym, jak formułujemy dokumenty oficjalne. Tłumacze miewają dylemat, czy przeredagowywać tekst na lepiej brzmiący dla polskiego odbiorcy, czy tłumaczyć wiernie ? c.d.n.
~J. Jakubiec 20-12-2010 11:47
Ws. komentarza z godz. 10:51. Unia Europejska stworzyła nową formę i możliwość współpracy transgranicznej. Chodzi o tzw. "Europejskie Ugrupowania Współpracy transgranicznej" (skrót : EUWT). Polega to na tworzeniu jednego wspólnego podmiotu prawnego, zawiązanego bądź dla lepszego działania w jakiejś konkretnej dziedzinie (przykład: komunikacja zbiorowa na pograniczu, wspólny szpital...), bądź dla szerszego pola wspólnej aktywności. Pierwsze EUWT juz w Europie działają. W Euroregionie Nysa ten temat jest intensywnie a...lizowany na kolejnych posiedzeniach 3-stronnego Prezydium. c.d.n.
~J. Jakubiec 20-12-2010 11:55
Do "Ekologa" : Program NATURA 2000 powstał głównie dla ochrony cennych zasobów p r z y r o d n i c z y c h. Ochrona krajobrazu to coś bliskiego ideom i regulacjom programu NATURA 2000, ale to jednak nie to samo. Polecam uwazną lekturę aktu p/n "Europejska Konwencja Krajobrazowa", którą także Polska ratyfikowała (2005 r.), a z którego to faktu póki co - abolutnie nic nie wynika. Postulaty zgłaszane na naszej konferencji były bardzo konkretne i dla zainteresowanych będą dostępne w materiałach pkonferencyjnych. c.d.n.
~J.Jakubiec 20-12-2010 12:15
W trzech wpisach odniosłem się do głosów, wskazujących iż kilkoro autorów ta informacja zainteresowała rzeczywiści. Za te głosy, chociaż anonimowe, serdecznie dziękuję! Wszystkim mającym mi za złe, że robię to co robię, także moim współobywatelom zatroskanym o nasze finanse i tropiących grzechy FKE - chętnie odpowiem, o ile zechcą zrezygnować z anonimowości. Jacek Jakubiec
~ 20-12-2010 13:03
DOLNOŚLĄZAK. Czy redakcja "Jelonki" przewiduje bezpośredni wywiad /na wizji/ z panem Jakubcem? Wg mnie zagadnienie interesujące i ważne nie tylko dla Kotliny Jeleniogórskiej. Czy pan Jakubiec może przygotować się do tego wywiadu i zaprezentować temat posługując się językiem trafiającym do przeciętnego Jeleniogórzanina /mieszkańca Kotliny Jeleniogórskiej/ ?
~J.Jakubiec 20-12-2010 14:05
Jasne że mogę. Ale które zagadnienie Szanowny DOLNOŚLĄZAK uważa za interesujące ? Bo przewija nam się tu wiele wątków...
~ 20-12-2010 18:48
ad. J.Jakubiec. Jestem przekonany, że redaktor prowadzący zada właściwe pytania, wykazując przy okazji elementarną wiedzę nt. problematyki, którą zajmuje się przepytywany przez niego gość programu. Jeżeli odczuję niedosyt - będę miał możliwość skomentowania lub zadania pytań. Myślę, że inni uczestnicy też wezmą aktywny udział w dyskusyjnym forum "Jelonki". Pozdrawiam. DOLNOŚLĄZAK.
~ron 21-12-2010 21:34
Syntetyczny materiał można też umieścić w necie. Chyba nie jest tajny ani poufny?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group