Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13961
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Euroregion Jeziora Bodeńskiego partnerem powiatu?

Piątek, 28 czerwca 2013, 7:38
Aktualizacja: 20:12
Autor: Mea
Powiat: Euroregion Jeziora Bodeńskiego partnerem powiatu?
Fot. Archiwum Starostwa
Spotkanie w sprawie współpracy Euroregionu Nysa, w którym jest region jeleniogórski z Euroregionem Bodensee odbyło się w Bautzen. – Chcemy pozyskać dotacje unijne na nowy projekt wspólny dla tych euroregionów – mówił Jarosław Hajndrych z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Euroregion Bodensee składa się z regionów przygranicznych Niemiec, Austrii i Szwajcarii, skupionych wokół Jeziora Bodeńskiego. – W Bautzen rozmawialiśmy z Thomasem Willauerem, prezesem Związku Turystyki i Gospodarki Bodensee. Chcemy współpracować z tym euroregionem, bo jest bardzo rozwinięty pod względem turystyki kulturowej, ma wiele zamków, pałaców i ogrodów, tak jak powiat jeleniogórski. Regiony te dbają też o szybki rozwój gospodarczy. Planowane są debaty na temat rozwoju turystyki i sposobów promowania ofert turystycznych różnych euroregionów w regionach partnerskich – powiedział Jarosław Hajndrych.

Ściślejsza współpraca będzie możliwa dzięki projektowi unijnemu, którego rozpoczęcie planowane jest na rok 2015, ale już teraz partnerzy muszą się do niego przygotować. Możliwe, że będzie wykonany w ramach ponadnarodowego programu „Europa Obywatelek i Obywateli”, z którego obecnie jeleniogórskie starostwo powiatowe bierze udział w projekcie „GreKo”.

- Euroregion Bodensee organizuje co dwa lata europejskie sympozjum na temat turystyki, gospodarki i rozwoju regionów. Uczestnictwo w tym sympozjum będzie dla nas bardzo kształcące. Będzie tam również debata ze specjalistami i przedstawicielami społeczności lokalnych. Chcemy, by mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego poznali ten euroregion, a mieszkańcy terenów przy Jeziorze Bodeńskim chcieli przyjechać do nas – zaznaczył Jarosław Hajndrych.

Po stronie niemieckiej Euroregionu Bodensee jest stowarzyszenie 40. przedsiębiorców związanych z turystyką, którzy płacą składki, wydają dwa magazyny: turystyczny i gospodarczy oraz pozyskują dotacje unijne z różnych programów. Zarządzają promocją regionu. – Chcemy takimi rozwiązaniami współpracy i pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej zaciekawić też naszych lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców. Podpatrzymy też u naszych partnerów nowe sposoby, na przyciągnięcie zagranicznych turystów – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
437
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group