Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6574
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Euroregion Jeziora Bodeńskiego partnerem powiatu?

Piątek, 28 czerwca 2013, 7:38
Aktualizacja: 20:12
Autor: Mea
Powiat: Euroregion Jeziora Bodeńskiego partnerem powiatu?
Fot. Archiwum Starostwa
Spotkanie w sprawie współpracy Euroregionu Nysa, w którym jest region jeleniogórski z Euroregionem Bodensee odbyło się w Bautzen. – Chcemy pozyskać dotacje unijne na nowy projekt wspólny dla tych euroregionów – mówił Jarosław Hajndrych z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Euroregion Bodensee składa się z regionów przygranicznych Niemiec, Austrii i Szwajcarii, skupionych wokół Jeziora Bodeńskiego. – W Bautzen rozmawialiśmy z Thomasem Willauerem, prezesem Związku Turystyki i Gospodarki Bodensee. Chcemy współpracować z tym euroregionem, bo jest bardzo rozwinięty pod względem turystyki kulturowej, ma wiele zamków, pałaców i ogrodów, tak jak powiat jeleniogórski. Regiony te dbają też o szybki rozwój gospodarczy. Planowane są debaty na temat rozwoju turystyki i sposobów promowania ofert turystycznych różnych euroregionów w regionach partnerskich – powiedział Jarosław Hajndrych.

Ściślejsza współpraca będzie możliwa dzięki projektowi unijnemu, którego rozpoczęcie planowane jest na rok 2015, ale już teraz partnerzy muszą się do niego przygotować. Możliwe, że będzie wykonany w ramach ponadnarodowego programu „Europa Obywatelek i Obywateli”, z którego obecnie jeleniogórskie starostwo powiatowe bierze udział w projekcie „GreKo”.

- Euroregion Bodensee organizuje co dwa lata europejskie sympozjum na temat turystyki, gospodarki i rozwoju regionów. Uczestnictwo w tym sympozjum będzie dla nas bardzo kształcące. Będzie tam również debata ze specjalistami i przedstawicielami społeczności lokalnych. Chcemy, by mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego poznali ten euroregion, a mieszkańcy terenów przy Jeziorze Bodeńskim chcieli przyjechać do nas – zaznaczył Jarosław Hajndrych.

Po stronie niemieckiej Euroregionu Bodensee jest stowarzyszenie 40. przedsiębiorców związanych z turystyką, którzy płacą składki, wydają dwa magazyny: turystyczny i gospodarczy oraz pozyskują dotacje unijne z różnych programów. Zarządzają promocją regionu. – Chcemy takimi rozwiązaniami współpracy i pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej zaciekawić też naszych lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców. Podpatrzymy też u naszych partnerów nowe sposoby, na przyciągnięcie zagranicznych turystów – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group