Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8693
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzisiaj jeleniogórzanie jednoczyli się

Poniedziałek, 11 listopada 2013, 14:48
Aktualizacja: Wtorek, 12 listopada 2013, 7:36
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dzisiaj jeleniogórzanie jednoczyli się
Fot. Mea
Miejskie uroczystości 95. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się dzisiaj (11.11.) na Placu Ratuszowym oraz przy pomniku Wolności i Niepodległości. – Trzeba pamiętać o poległych żołnierzach walczących o wyzwolenie narodu polskiego i przekazywać tę wiedzę młodszym pokoleniom – podkreślali jeleniogórzanie, którzy przyszli, by wspólnie świętować Dzień Niepodległości.

Na Placu Ratuszowym zebrali się przedstawiciele władz, kombatantów, służb miejskich, oświaty, harcerze oraz mieszkańcy Jeleniej Góry.

- Jestem inwalidą wojennym i stoję w poczcie sztandarowym, by czcić żołnierzy walczących o wolność oraz pokazywać młodym, jak ważne dla Polaków jest to święto. Wojnę przeżyłem bez ran, dopiero gdy przyjechałem do Jeleniej Góry w grupie wojskowej, by robić tu porządek, to szabrownicy mnie tak postrzelili, że do dzisiaj odczuwam tego skutki – powiedział Marian Lisowski ze Związku Inwalidów Wojennych w Jeleniej Górze.

– Przyszedłem z wnuczkiem, by pokazać mu co oznacza patriotyzm. Trzeba wśród dzieci od najmłodszych lat krzewić dobre postawy obywatelskie, by wszyscy wspólnie obchodzili to święto – mówił Zdzisław Sakowski z Jeleniej Góry.

- Czuję się małym patriotą, cieszę się, że mieszkam w Polsce i po raz pierwszy mogłem być na uroczystych obchodach państwowych – twierdził Andrzej Bicz, wnuk pana Zdzisława.

Każdy uczestnik otrzymał kotylion i biało-czerwone balony. Orkiestra dęta działająca przy Filharmonii Dolnośląskiej wykonała kilka patriotycznych utworów. - To jest ważne święto, na którym niosłem sztandar mojej szkoły. Swoją obecnością mogę przekazać wdzięczność przodkom, którzy wywalczyli wolny kraj – powiedział Maksymilian Wieczorek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze.

- Co roku nasza szkoła uczestniczy w obchodach państwowych po to, by przybliżać uczniom tę ważną historię dla naszego kraju. Dzieci pamiętają o Dniu Niepodległości, bo już w przedszkolu są tego uczone – podkreślała Pakosz Katarzyna, nauczycielka z SP nr 3.

- Zostałam harcerką, bo urzekło mnie to w jaki sposób harcerze wyrażają swój patriotyzm. Z tego samego powodu wraz z przyjaciółmi z hufca przyszliśmy na Rynek by świętować odzyskanie niepodległości – mówiła Magdalena Podośka z Karkonoskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Z okazji dnia św. Marcina, który także przypada na 11 listopada rozdano również okolicznościowe rogale. Z jeleniogórskiego Rynku ruszył przemarsz na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie znajduje się pomnik Wolności i Niepodległości, pod którym złożono kwiaty oraz znicze. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła wręczył posłance Zofii Czernow medal Pro Patria, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent przybliżył również historię tego święta. – Trzeba pamiętać, że Józef Piłsudski do Warszawy przyjechał już 10 listopada 1918 r. i niezwłocznie przejął władzę od rady regencyjnej. Wtedy sen naszego poety Adama Mickiewicza o niepodległej Polsce spełnił się . Dopiero w późniejszych latach 11 listopada ogłoszono Dniem Niepodległości – powiedział Marcin Zawiła.

Podczas tej części uroczystości nad głowami zebranych osób przelatywały trzy samoloty z Jeleniogórskiego Aeroklubu, którego przedstawiciele byli obecni na obchodach. Po złożeniu wieńców odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
429
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group