Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7201
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziś tłusty czwartek – obżarstwo wskazane

Czwartek, 31 stycznia 2008, 8:38
Aktualizacja: 19:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dziś tłusty czwartek – obżarstwo wskazane
Fot. Archiwum
Ile pączków pochłoną w czwartek jeleniogórzanie? Trudno o taką statystykę. Na pewno tony słodkości wyprodukują cukiernie, które już od środy wieczorem pracują pełną parą, a za nimi – gorąca noc.

Słodkie obżarstwo w czwartek to zwyczaj polski. Co prawda nie smażymy już pączków jak dawniej, na smalcu i nie nadziewamy ich słoniną, ale – wciąż są kaloryczne i niekoniecznie stanowią receptę na zachowanie linii.

Nadziewane marmoladą (najczęściej – tradycyjnie z róży), budyniem, serem, a nawet likierem pączki będą dziś królować na stołach. Ale coraz bardziej popularne są także pączki „na słono” z zawartością mięsną lub warzywną.

Czasy, kiedy przed cukierniami ustawiały się kolejki łasuchów, a zakłady pracy zamawiały kartony słodkości z funduszu socjalnego, minęły bezpowrotnie. Jak szacują cukiernicy, pączków sprzedaje się średnio 10 razy mniej niż jeszcze 20 lat temu. Społeczeństwo ubożeje i zmieniają się obyczaje, nie tylko kulinarne.

Mamy coraz mniej czasu i dlatego zapewne tylko w nielicznych domach pączki są wysmażane w kuchniach. Znaczna większość jeleniogórzan zadowoli się produktami z cukierni. Które są najsmaczniejsze? To kwestia gustów, o których raczej się nie dyskutuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group