Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 5613
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzikie wody pod lupą

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 25 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 26 lipca 2006, 12:13
Autor: TEJO
Fot. Straż Pożarna
Cztery niestrzeżone kąpieliska skontrolowali w poniedziałek policjanci, strażacy, strażnicy miejscy oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uświadamiali ludzi, jak niebezpieczne może być pływanie w takich akwenach.

– Byliśmy nad „Balatonem”, na żwirowni w Wojanowie, przy zbiorniku w Kowarach (przy frabryce dywanów) oraz na stawach „Ptaszyn” w Cieplicach – mówi starszy kapitan Radosław Fijołek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Nawet w tak popularnym akwenie jak wojanowska żwirownia jest groźnie: uskoki dna, zalegające tam zatopione urządzenia do wydobywania żwiru i inne przeszkody to zasadzka dla nierozważnych kąpielowiczów. Zgadza się z tym Piotr Wincenty, strażak, nurek i jednocześnie ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Funkcjonariusze nie mieli łatwego zadania: choć teoretycznie kąpiel w zbiornikach niestrzeżonych jest zakazana, mało kto tego przestrzega. Często brakuje odpowiednich tablic informujących o niebezpieczeństwie.
– Jeśli są, to mało kto zwraca na to uwagę. Część tablic postawił Polski Związek Wędkarski, który dzierżawi wody, ale nie są to oznaczenia wystarczające – podkreśla kapitan Fijołek.

Organizatorom akcji trudno było przekonać dzikich kąpielowiczów o tym, że woda w akwenach nie jest zbyt czysta. W działaniach nie wzięli udziału inspektorzy Sanepidu, ponieważ kontrolowane przez mundurowych wody nie mieszczą się w zakresie obowiązków stacji sanitarno-epidemiologicznych. Te badają tylko stan wód w basenach i oficjalnych kąpieliskach.

Jak nam powiedział kapitan Radosław Fijołek, trudno jest mieć pretensje do ludzi, że jadą za miasto i tam kąpią się mimo dużego ryzyka. – Kąpielisk w Jeleniej Górze brakuje, na basenie jest straszny tłok, a mieszkańców męczy upał. Szukają ochłody tam, gdzie jest luźniej.
– Dlatego policja nie karała mandatami, ale pouczała o niebezpieczeństwie – dodał kap. Fijołek.

Służby mundurowe chcą skłonić urzędników ze starostwa do wspólnej akcji, której celem ma być prawidłowe oznakowanie dzikich kąpielisk.
Kontrole innych niestrzeżonych akwenów mają być kontynuowane do końca wakacji.
Niestety, nie ma w planach odbudowy basenów w Cieplicach i Sobieszowie. Ich remont i otwarcie na pewno przyczyniłoby się do zmniejszenia zainteresowania kąpielowiczów niebezpiecznymi stawami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~banshee 25-07-2006 12:28
pozostaje kąpiel we własnej wannie, co za chore miasto, turystyczne podobno...
~ed 25-07-2006 13:10
czy oni nie mają innych zajęć? przecież to dzialania pozorne, które żadnego efektu nie przyniosą, lepiej zamiast pouczać, ustawiać tablice i tracić czas i paliwo podjęliby wysilek w zorganizowaniu kąpieliska na bazie np Żwirowni, ludzie i tak będą się tam kąpać i żadne akcje nie zmienią tego, no chyba że powstanie tak jak w innych miastach kilka basenów otwartych i krytych na co się nie zanosi :-(
~jaan 25-07-2006 13:11
i tak co roku...szkoda, że nikt nie weźmie się za np. oczyszczenie dna Żwirowni, zabezpieczenia jakoś tego terenu, aby można go było użytkować. Przecież w tej Jeleniej Dziurze nie ma gdzie iść w te upały. Jeden basen przy Sudeckiej - szkoda gadać. Miasto zamiast się turystycznie rozwijać - upada. Co mają robić przyjeżdżający tu turyści? Nic się nie dzieje, nic nie ma....
~LUCIU777 25-07-2006 13:12
TAK AKCJA JEST BARDZO DOBRA. POPARCIE DLA KAPITANA FIJOŁKA
~Nicole 25-07-2006 13:14
A nie mozna zagospodarować tego co już mamy ławeczki, place zabaw dla dzieci plaże z ratownikami chyba było by taniej niż nowe baseny w mieście, na które i tak podobnao nie ma pieniedzy. Na Żwirowni w Wojanowie jest barzo ładnie czy nie można odpoczywać tam bezpiecznie.Czy kazimierzp może coś na ten temat napisać jest w ogóle taka możliwość?
~zyrant 25-07-2006 13:49
Cała ta akcja to POKAZÓWKA.
~blue 25-07-2006 14:55
Proszę szanowne władze o zorganizowanie infrastruktury rozrywkow-handlowej na terenie zalewu w Sosnówce!! I nie gadac ze to woda pitna i nie mozna bo prawda jest taka ze to nie ma żadnego znaczenia i tak płynie ona dalej do udatniania. A sporty wodne typu wedkarstwo, żeglarstwo, serfing itp nic tej wodzie nie zaszkodzą. miejsce idealne tylko jak zwykle jakas biurokratyczna zapora za tym stoi:(:(
~zuzia 25-07-2006 15:10
miasta tak dbaja o swoich mieszkancow ,ze nie ma nigdzie porzadnego kapieliska.Wstep na baseny jest tsk drogi,ze wielu nie stac na taki luksus............ale coz ,jaka wladza,takie starania o mieszkancow....................ale podatki to sie bierze
~klama 25-07-2006 15:47
Nicole swieta racja zagospodarowac zwirke, balaton itd i tanim kosztem mozna atrakcji zrobic...
~elemental 25-07-2006 16:53
zgadzam sie z blue, w tej wodzie robi sie gorsze rzeczy niz wedkuje, ze tak powiem...
~sa..... 25-07-2006 17:48
a tak a propo to nie da sie jakos odczyścić tej wody ??tak a poco lepiej zatruwac życie komuś innemu niech sobie płaci za basen. czasem za te 7 złotych mozna mieć 7 chlebów prosze panstwa co daje wam do zrozumienia ze wejścia sa za drogie dla osób dorosłych ...
~cieplik 25-07-2006 20:01
sosnówka tylko dla wybrańców,sam widziałem
~lucuiu to lol 25-07-2006 21:09
od tego lucia 77 chyba niezle jedzie na kiloetr bo nie lubi wody hehehehe
~niko 25-07-2006 21:45
dlaczego nie ma kąpieliska na rakownicy??? to też piękny teren. jak zwykle taniej zniszczyć!
~toffi 25-07-2006 22:12
Proponuje aby w najbliższą niedzielę wszyscy mieszkańcy Jelonki jak jeden mąż stawili się na basenie na Sudeckiej . I odżałowali 7zł , a jak już będzie taki tłoczek zaprosić pana Kusiaka i jego kolesi z ratusza . Może to otworzy im oczy na prawdziwe potrzeby społeczeństwa . i Przestaną spełniać swoje chore widzimisie np. Wymiany dobrych nawierzchni deptaków i Placu Ratuszowego na nierówną granitową kostkę za gruby szmal . A młodzież która tam sobie jeździła na rolkach i innym sprzęcie zamiast rozwijać zainteresowania ćpa po bramach , bo gdzie mają jeździć?
~Bezrobotny 26-07-2006 9:10
Pan Kusiak, jeździ kąpać się nad Morze Śródziemne do Włocha plebs jeleniogórski kąpie się w gliniankach.Na ale niedługo wybudują park wodny w Cieplicach.Chociaż nie wiadomo kto będzie pierwszy -Gołębiowski w Karpaczu czy park wodny w Cieplicach? PS Rakownica została zamknięta,gdyż nad akwenem wodnym przebiega linia wysokiego napiecia. Co do kąpieli w zbiorniku w Sosnówce,wyjaśniam w skrócie.Prawo wodne zabrania tworzenia kapielisk na tego typu zbiornikach.
~Zdegustowany 26-07-2006 9:55
MAM PROPOZYCJĘ!!! Zaopatrzyć policjantów ścigajacych kąpiących się w ulotki wyjasniajace komu jeleniogórznie zawdzieczają brak kąpielisk. Na pierwszej stronie powinno być zdjęcie prezydenta Kusiaka, a w tle wszystkich obecnych radnych
~roman1964 26-07-2006 10:48
Pan Kusiak, Prystrom i inni szefowie zamieszania w tym mieście niech przeczytają sobie "Czyste rece w Hirschbergu", Jelonka wczoraj z 22 kwietnia. Policjantom, Strażnikom miejskim też się przyda. Może pofatygują się na Lubańską i chociaż pogonią meneli z dawnej pływalni za stadionem.
~ONA 27-07-2006 22:00
wszystkim przeciwnokom BALATONU mówimy stanowcze NIE !
~Pedros 28-07-2006 17:38
Jelenia w porównaniu do np. Lwówka Śląskiego (małe miasteczko 40 km od J.G.) to niebo, a ziemia. Gdzie młodzi mają sie bawić? Spędzać czas wolny gdy nic ciekawego i godnego lwóweckiego Lata Agatowego się nie dzieje... Ludzie, nasze miasto to centrum nudy, biedy i...
~T&T 27-06-2007 21:04
Co za d...le , i tak nic nie wskórają , ciekawe ile taka akcja kosztuje , juz lepiej te pieniądze zbierać na kupkę i uruchomić baseny w Cieplicach i Sobieszowie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group