Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 11261
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzień Dawcy Szpiku w Jeleniej Górze. Trzeba tu być!

Piątek, 4 marca 2016, 7:48
Aktualizacja: 7:50
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Dzień Dawcy Szpiku w Jeleniej Górze. Trzeba tu być!
Fot. Organizator
Już w sobotę i niedzielę (5 i 6 marca) w godz. 11.00 – 20.00 w Galerii Nowy Rynek w Jeleniej Górze odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. To nie boli i nie kosztuje, a może uratować komuś życie. Dlatego zachęcamy wszystkich zdrowych, dorosłych mieszkańców i turystów do włączenia się do akcji.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje takiej pomocy.

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 944.000 to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 840.000 to dawcy z bazy Fundacji DKMS Polska.

- Jednak mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od sześciu lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa organizuje w różnych miejscach kraju Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia – wyjaśnia Dominika Dyrda, koordynatorka jeleniogórskiej akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
214
Tak
16%
Nie
84%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Uratował życie dziewczynce
 
Kultura
Waluś wyjaśnia fanom
 
Kultura
Zrobili nowoczesny trailer
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group