Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 6057
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dzielili się posiłkiem i uczyli savoir vivre w Sokołowsku

Środa, 30 kwietnia 2014, 8:04
Aktualizacja: 8:14
Autor: Org
Region: Dzielili się posiłkiem i uczyli savoir vivre w Sokołowsku
Fot. Organizator
Ponad 1200 posiłków, wspólne pieczenie ciasteczek, samodzielne wypiekanie chleba, nauka savoir – vivre, budowa piramidy żywienia – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników projektu fundacji „Dolina Inspiracji” z Sokołowsku.

Projekt „Chętnie uczę, bawię się i gram, gdy pełen brzuszek mam” skierowany był do 15 uczniów klas I-VI uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Sokołowsku. Codziennie – od grudnia 2013 roku do końca kwietnia 2014 roku dzieci otrzymywały II śniadanie. - Łącznie w ramach projektu dzięki Fundacji Danone wydaliśmy ponad 1200 posiłków – podsumowuje Iwona Przybysz, wiceprezes Fundacji „Dolina Inspiracji”, która zorganizowała akcję w Gminie Mieroszów.

Ale to nie jedyne działania projektu. - Rozpoczęliśmy od spotkania z cukiernikiem oraz wypieku pierników i ciasteczek świątecznych. Wszystko dzięki uprzejmości i hojności Ani Skrzyszowskiej z Sokołowska, która ugościła nas w swojej Kawiarence Smaków. W trakcie tego bardzo miłego wydarzenia odbyła się pogadanka na temat tradycji bożonarodzeniowych oraz pieczenie i dekoracja ciasteczek. Dziecięce wypieki udały się wyśmienicie. 13 grudnia podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek uczniowie częstowali gości wypiekami w Kinoteatrze Zdrowie – dodaje Iwona Przybysz.

Projekt składał się z wielu różnych działań związanych ze zdrowym żywieniem i dzieleniem się jedzeniem z innymi. Dzieci brały udział w warsztatach komputerowych, stworzyły ulotkę, były konkursy plastyczne, konkurs na wiersz, dzieci robiły też wspólnie kanapki i otrzymały przedświąteczne paczki. Na początku stycznia odbyły się zajęcia „Budujemy piramidę żywienia”, na których dzieci dowiedziały się co i w jakich porcjach powinny zjadać, jakie składniki pokarmowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, a których powinniśmy unikać.

Uczniowie mogli uczyć się również przez zabawę. Właściciele Kawiarenki Smaków - Ania Skrzyszowska i Andrzej Nowak, jak zawsze gościnnie przyjęli uczestników projektu, na których czekały tym razem zajęcia z savoir - vivre. Pani Ania, doświadczona restauratorka, cierpliwie tłumaczyła, jak należy zachować się przy stole, do czego służy każda para sztućców, jak należy udekorować stół na różne okazje. Po teorii przyszedł czas na zaprezentowanie zdobytych umiejętności.

15 marca dzieci odwiedziły dwa gospodarstwa ekologiczne w Raszowie i Kamionce. W trakcie wyjazdu studyjnego uczniowie uczestniczyli w warsztatach wypieku chleba oraz dowiedzieli się jak wyrabia się masło i ser bez zbędnych dodatków i konserwantów. Mieli również możliwość degustacji samodzielnie wykonanych wyrobów.

W działania projektu włączyła się spora grupa darczyńców i wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy. Byli to nasi lokalni przedsiębiorcy, rodzice i dziadkowie uczniów z naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka, a także radne z Sokołowska. Wszystkim jeszcze raz składamy ogromne podziękowania – podsumowuje Iwona Przybysz.

Projekt dofinansowany został w ramach IX edycji Programu Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem. Na przełomie 2013 i 2014 roku w ramach Programu w całej Polsce wydano ponad 161 tys. posiłków 1612 dzieciom. Jedną z 206 placówek, które starały się o środki na realizację swojego projektu była lokalna fundacja z Sokołowska „Dolina Inspiracji”. Kapituła Programu wyłoniła 32 organizacje, w tym tylko 5 z woj. dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group