Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15692
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Działa nowa szkoła

Czwartek, 13 września 2018, 6:42
Aktualizacja: Piątek, 14 września 2018, 7:35
Autor: WAC
Jelenia Góra: Działa nowa szkoła
Fot. OREW Architekton
Na edukacyjnej mapie Jeleniej Góry pojawiła się nowa placówka wychowawczo – oświatowa, kształcąca dzieci oraz młodzież dotknięte niepełnosprawnością intelektualną. 3 września swoją działalność zainaugurował Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy „Architekton” .

OREW „Architekton” jest niepubliczną placówką oświatową na prawach publicznych, która prowadzi edukację dzieci i młodzieży w wieku 3 - 25 lat. Oznacza to, że rodzice podopiecznych ośrodka nie ponoszą za pobyt w nim żadnych kosztów, poza ewentualną odpłatnością za wyżywienie. Edukacja odbywa się w formie zajęć edukacyjno - terapeutycznych lub zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

- Od czterech lat prowadzimy w Karpaczu Dom Wczasów Dziecięcych – mówi wicedyrektor OREW „Architekton” Andrzej Zalasko. - Często od opiekunów grup wypoczywających pod Śnieżką słyszeliśmy pytanie, czy jesteśmy w stanie przyjąć na turnus dzieci z upośledzeniem intelektualnym. W przedwojennym obiekcie w Karpaczu, ze względu na występujące tam bariery architektoniczne było to jednak wykluczone. Posiadaliśmy jednak budynek w Jeleniej Górze, przy ul. Wincentego Pola i postanowiliśmy na jego bazie otworzyć całoroczną placówkę edukacyjną przeznaczoną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. W Jeleniej Górze taka placówka jest zupełnym novum, lecz w kraju funkcjonuje już ich około 200.

Obecnie w jeleniogórskim OREW funkcjonują dwie grupy wychowawcze. W jednej opieką otoczonych jest dwoje dzieci upośledzonych w stopniu głębokim, w drugiej troje w stopniu znacznym i umiarkowanym. Docelowo warunki lokalowe placówki pozwalają na przyjęcie do niej 32 wychowanków. Obecnie podopieczni OREW – u mają do dyspozycji między innymi: salę do integracji sensorycznej, salę do ćwiczenia samoobsługi (między innymi samodzielnego przygotowywania posiłków) oraz stanowisko komputerowe do różnego rodzaju ćwiczeń. W najbliższej przyszłości w ośrodku ma powstać sala doświadczania świata. Wśród kadry ośrodka są między innymi: neurologopeda, psycholog, fizjoterapeuta i terapeuta.

Twoja reakcja na artykuł?

29
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
670
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group