Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7072
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dyskutowali o krajobrazach z przeszłości

Niedziela, 23 października 2016, 8:21
Aktualizacja: 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dyskutowali o krajobrazach z przeszłości
Fot. Przemek Kaczałko
„Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej” to cykl seminariów organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze – oddział „Sudety Zachodnie”, które mają na celu przybliżenie zainteresowanym faktów z przeszłości naszego regionu. W sobotę (22.10) w Książnicy Karkonoskiej miało miejsce szóste z cyklu spotkanie.

Seminarium prowadzone przez Krzysztofa Tęczę było okazją do swoistej podróży w czasie, a także wzbogacenia się o ciekawe informacje. Na początek wystąpił Piotr Zamorski z Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przybliżył zgromadzonym bezpłatną aplikację „Ratunek”. Po przedstawieniu zalet i specyfiki aplikacji na smartfony, dzięki której ratownicy mogą określić położenie poszkodowanego turysty z dokładnością do 3 metrów, zaprezentowano krótki film ukazujący działania ratownicze Karkonoskiej Grupy GOPR sprzed lat oraz te bardziej aktualne. Szczegóły na stronie: www.ratunek.eu/jak-to-dziala.html

W kolejnym wystąpieniu Andrzej Ciosański opowiadał o legendach i mitach dotyczących zamku Chojnik. Kasztelan zamku przyznał, że najprawdopodobniej początki istnienia budowli sięgają nawet XIII wieku. - Mur, który przylega do dziedzińca wewnętrznego jest ponad 100 lat młodszy od samych fundamentów dawnej wieży – mówił Andrzej Ciosański zaznaczając, że nie jest to do końca potwierdzona informacja. Wspomniał też o niedokładnych pomiarach dotyczących wysokości nad poziomem morza (oficjalnie 627 m n.p.m.), a faktycznie jest to kilkanaście metrów więcej. Ponadto gospodarz zamku opowiadał o znaleziskach jakich regularnie dokonuje podczas wykopalisk, a także o lochu głodowym, który tak naprawdę był cysterną na wodę.

Jolanta Broniarczyk mówiła o 10-leciu Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, wspominając okres powstawania, a także przybliżając ciekawostki, jakie można odnaleźć w jej zasobach. Następnie Krzysztof Tęcza przedstawił zabytki dawnego prawa na terenie miasta Jelenia Góra. Była mowa o kamiennych krzyżach czy szubienicach. Na zakończenie Janusz Skowroński opowiadał o wiosce, która zniknęła z map - Gross Iser. Jest to miejsce w okolicy obecnej Chatki Górzystów. Jak mówił J. Skowroński, chatka ocalała dlatego, że powojenni działacze partyjni przyjeżdżali w Izery, żeby polować na jelenie, a dawna szkoła była jedynym obiektem, który zachowano, aby mogli tam się schronić. Definitywnie Gross Iser zniknęła z map między 1954 a 1958 rokiem. - Jak chcemy zobaczyć, co sami sobie zniszczyliśmy, pójdźmy na drugą stronę za Izerę – mówił Janusz Skowroński.

Organizatorami wydarzenia byli: Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK, Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu oraz Książnica Karkonoska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group