Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5858
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dyrdolenie, czyli sztuka improwizacji

Wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:08
Aktualizacja: Środa, 11 sierpnia 2010, 12:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dyrdolenie, czyli sztuka improwizacji
Fot. TEJO
Co znaczy „wydyrdolić?” Co chcecie. Każdy może sobie temu słowu przypisać jakikolwiek znaczenie, a okazję będzie miał podczas sobotniej premiery warsztatowego pokazu „Jeleniosfera”, do którego intensywne próby trwają podczas trzeciego turnusu „Lata w teatrze” w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Dziś ćwiczono scenki oparte na improwizacji. Teatralna „improwizacja” nie ma jednak nic wspólnego z tym, co kojarzy się z działaniami „na gorąco” i „bez przygotowania”. To raczej otwarcie kreatywności młodzieży, która – posiłkując się bogatą wyobraźnią – sama tworzy dialogi i układy wykorzystane w etiudzie. Taką „improwizację” trzeba później starannie ułożyć i – jak mówią instruktorzy – „wyczyścić”. Dopiero wtedy podczas widowiska całość nie będzie raziła amatorszczyzną.

„Jeleniosfera” będzie po trosze teatrem absurdu, gry słów, skojarzeń wpisanych w obrazowe scenki, nad którymi pracują ze swoimi grupami Łukasz Duda i Jan Kochanowski. Trzecim elementem będą układy choreograficzne przygotowane przez zespół dziewcząt pod wodzą Katarzyny Janekowicz. Najpewniej nie będzie to jednak tylko i wyłącznie taniec. W ruch zostanie wkomponowany tekst. Ten element grupa, którą prowadzi aktorka Teatru im. Norwida, szlifowała właśnie dziś.

Tytułowe „dyrdolenie” pojawia się etiudach grupy Łukasza Dudy. Epizod oparty na przerysowanej „Rodzinie Adamsów”, która zagra rytmicznie aczkolwiek atonalnie (na garnku i tarce) piosenkę „Wlazł kotek na młotek”, otworzy cały spektakl. Jan Kochanowski i jego zespół dopracowywał scenki z sytuacji damsko-męskiej. Jak powiedział aktor Teatru Cinema, zdaje sobie sprawę, że to jest najbardziej żmudny element pracy aktora. – Tak jak w prawdziwym teatrze – dodał. I choć warsztaty to forma zabawy, efekt pracy musi pokazywać opanowanie rzemiosła przez adeptów sceny.

Intensywne próby nie przeszkadzają w zabawie. Podczas zajęć jest dużo śmiechu i panuje miła, wręcz przyjacielska atmosfera w kontaktach z instruktorami. Jurto na scenie JCK – być może – zacznie się układanie całości „Jeleniosfery”, a także prace przy scenografii. Przypominamy: premiera spektaklu w sobotę o godz. 19 w JCK przy ul. Bankowej. Drugi pokaz w niedzielę o tej samej porze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group