Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8275
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dyabeu finalistą Ligi Rocka

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 lutego 2015, 9:41
Aktualizacja: Niedziela, 22 lutego 2015, 8:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Wczoraj (20.02) w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbył się kolejny koncert eliminacyjny Ligi Rocka. Jednomyślną decyzją jury, w finałowej imprezie, która 23 maja br. odbędzie się na stadionie przy ul. Lubańskiej w Jeleniej Górze, zagra Dyabeu charakteryzujący się brzmieniem w stylu rock/metal.

Do Ligi Rocka zgłaszają się zespoły z różnych zakątków kraju, ale w piątek fani cięższego brzmienia mieli okazję usłyszeć dwie lokalne grupy: Obsesję z Mysłakowic (groove metal) i Hexadecimal z Jeleniej Góry (progressive metal core) oraz Starfish z Wrocławia (rock/metal) i Dyabeu z Niemodlina. - Dzisiaj był wyjątek, zrobiliśmy ukłon w stronę zespołów po części jeleniogórskich, które nie mają gdzie się pokazać. Zobaczymy, na ile uda im się obronić pozycję w stosunku do pozostałych zespołów – powiedział organizator Ligi Rocka z JCK Andrzej Patlewicz.

Występom eliminacyjnym, oprócz dużej grupy fanów rocka, przysłuchiwało się jury, które spośród czterech zespołów musiało wybrać jeden, który w maju zagra podczas wielkiego finału w Cieplicach. W składzie jury znaleźli się: Robert Kuryś (znany sprzed lat z zespołu Hammer), Piotr Pawlak, który nadal jest czynnym muzykiem, Piotr Jabłoński (perkusista) oraz organizator Andrzej Patlewicz. Decyzją znawców muzyki rockowej przepustkę do finału otrzymał zespół Dyabeu.

Zespół Dyabeu pochodzi z Niemodlina i ma na swoim koncie debiutanckie wydawnictwo „Drapieżnik EP”, na którym zaprezentował zarówno melodyjne, jak i solidne metalowe granie. Muzycy tworzący zespół ( Kamil Bieniek – gitara i śpiew, Tomasz Szachowski – gitara basowa i śpiew, Daniel Kuc – perkusja) brali udział m.in. w finale ogólnopolskiego konkursu Muzyczna Młodzież 2012, półfinale konkursu Music Star, czy w finale Talent Show C.H. Karolinka. W 2014 roku zespół zdobył Grand Prix IV przeglądu Młode Opole, a gitarzysta otrzymał wyróżnienie. Nagrania zespołu były prezentowane na antenie Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Opolu. Obecnie zespół pracuje nad drugą EP-ką.

- Zmienia się generacja młodych odbiorców, na kolejnych ligach to widać. Mamy coraz młodszą publiczność, ale również dorosłych. Często rodzice przychodzą na imprezy patrząc jak ich synowie sobie poczynają grając w różnych zespołach – mówił Andrzej Patlewicz. Bardzo często zdarza się, że młodzież, która w poprzednich latach bawiła się w tłumie, teraz wychodzi na scenę, co potwierdza A. Patlewicz: - Tak, to taka logiczna zmiana warty, ale działa to również odwrotnie: ci, którzy kiedyś grali, dzisiaj są osobami dorosłymi, rodzicami i przychodzą jako widownia. Nikt się nie rozstaje z muzyką, którą za młodu połknął, złapał tego bakcyla. Choć może muzyka nie jest najwyższych lotów, liga rocka ma swoich wiernych fanów - dodał.

- Szczególnie podoba mi się to, że tutaj ludzie przychodzą. Trzy razy tu grałem i trzy razy była pełna sala. Fajnie, że ludzie chcą słuchać tej muzyki – stwierdził Mateusz Zydorczak z zespołu Starfish. We Wrocławiu są różne festiwale, ale powiem szczerze, że nie ma takiej fajnej, żywej publiczności. Tutaj jest specyficzny, bardzo fajny klimat – dodał.

Od pięciu lat dzięki współpracy z Steinhaus e.V. Bautzen na Lidzie Rocka prezentują się również niemieckie zespoły, które występują poza konkursem. Tym razem jeleniogórska publiczność bawiła się w rytmach punk i rock-n-roll zespołu Traft.

Kolejny koncert eliminacyjny odbędzie się 24 kwietnia i będzie to ostatnia szansa na uznanie w oczach jury przed tegorocznym finałem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ja 21-02-2015 10:40
Fakt byli zarąbiści.
~student wro 21-02-2015 19:37
"We Wrocławiu są różne festiwale, ale powiem szczerze, że nie ma takiej fajnej, żywej publiczności" – stwierdził Mateusz Zydorczak z zespołu Starfish" - też to zauważyłem. We Wrocławiu potrafią się tylko naparzać po ryjach, a słuchają głównie disco polo.
rymcycymcy 22-02-2015 1:42
...groove metal...
~rattlehead 22-02-2015 9:57
brak zdjęć obsesji ;___;
~ 22-02-2015 12:26
Onanista występuje teraz jako student wro. Już nikt nie nabiera się posty z różnych ip i pitolące o słoikach z wrocka, to teraz sam występuje jako słoik-wróg Wrocławia. Ciekawe co zaraz napisze w odpowiedzi...
~ 22-02-2015 12:36
Onanista z Wrocławia się odezwał ze swoimi charakterystycznymi, gimbusiarskimi gadkami. Teraz z telefonu. Miszcz zmieniania sieci i nicków. Napisz coś jeszcze o molestowaniu w dzieciństwie albo że pisze to aktor wywalony z teatru Norwida. Wszyscy już znamy na pamięć twoje prymitywne gadki. Zmień płytę albo gimnazjum. A najlepiej psychiatrę.
~Muzyk 26-02-2015 21:31
Ta "kapela" bez bębniarza to największe dno, jakie słyszałem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group