Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5628
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dwa oblicza Cieplic

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 maja 2020, 6:02
Aktualizacja: Środa, 20 maja 2020, 15:34
Autor: Stanisław Firszt
Plac Piastowski
Fot. Muzeum Przyrodnicze
We wszystkich miejscowościach, przede wszystkim w większych miastach, w wieloletnim procesie ich rozwoju można zauważyć swego rodzaju ich wędrowanie w przestrzeni, niczym żywego organizmu. Trwa to albo bardzo długo, albo bardzo krótko, a widoczne jest przy analizowaniu ich planów, sporządzonych w kolejnych wiekach, a nawet tylko dziesiątków lat. Widać wtedy rozwój osady praktycznie we wszystkich kierunkach i inne zmiany zachodzące w jej przestrzeni.

Zaczyna się to w momencie założenia miasta, wyznaczenia rynku i odchodzących od niego ulic. Część miast o rodowodzie średniowiecznym w pewnym momencie otaczano murami obronnymi. Wraz ze wzrostem gęstości zabudowy odczuwano stopniowy brak działek budowlanych w obrębie umocnień, co skutkowało z kolei rozbudowywaniem przedmieść znajdujących się poza murami, a z czasem "pęknięciem" murów, tzn. ich zburzeniem, zasypaniem fos i zabudowaniem tych odzyskanych nowych terenów, które przyłączano bezpośrednio do centrum miejscowości. Wokół tych miejsc, jeśli pozwalały na to warunki, budowano następne dzielnice, a nowe ulice włączano w system istniejącej komunikacji miejskiej.

Oczywistym jest, że najstarsze budynki miasta znajdowały się w samym centrum wokół rynku, a czym dalej było od tego miejsca domy były coraz nowocześniejsze. W centrum trudniej było o wolne, niezabudowane działki. Aby coś tam zbudować trzeba było rozebrać starszą zabudowę. Dotyczyło to też budowy niezbędnych dla funkcjonowania miasta różnorodnych instalacji. W obecnych czasach dodatkowo najstarsze budynki miejscowości objęte są ochroną konserwatorską, co utrudnia lub uniemożliwia nawet unowocześnienie takich obiektów. O wiele łatwiej jest zbudować nowy dom niż zmodernizować dawny, np. o średniowiecznym rodowodzie. Zachowanie najstarszej zabudowy z budynkami o niewielkiej przestrzeni mieszkalnej, często niedoświetlonych z powodu małych okien, w zwartej zabudowie, a dodatkowo o standardzie nieprzystających już do XXI wieku, powoduje opuszczanie tych miejsc przez dawnych mieszkańców. Ci ze starych centrów przenoszą się do budynków nieco młodszych poza centrami, a ci z kolei z tych budynków przenoszą się na współczesne przedmieścia, lub odległe, nowe dzielnice, budując tam swoje nowoczesne domy. Z tego wynika, że bogaci mieszkańcy miejscowości mieszkają najdalej od centrum. Jest też tendencja odwrotna. Ci najbogatsi, których na to stać, wykupują w najstarszych dzielnicach obiekty do kapitalnego remontu i robią z nich prawdziwe perełki. Miejscowość ciągle się zmienia.

Są w niej miejsca (dzielnice, a często tylko ulice) piękne, ukwiecone, jasne z nowoczesną zabudową, ale nie brakuje też zwykłych skupisk starszych budynków o niższym standardzie, mniej ukwieconych. Niestety są też miejsca brzydkie, całkowicie zaniedbane, odrapane, zrujnowane, z niczemu nie służącymi instalacjami, starymi sprzętami, ogrodzeniami i zaśmieconymi ulicami. Wszystkie one różnią się od innych nie tylko architekturą, ale wyglądem i często też zapachem.

Cieplice, choć przez wiele stuleci nie były miastem (a prawa te posiadały krótko od 1935 praktycznie do 1975 roku), podlegały tym samym prawom. Należy jednak zwrócić uwagę, że był to zawsze kurort. W związku z tym, przede wszystkim w centrum dbano w nim o wygląd. W centrum stały najważniejsze budowle: pałac, domy zdrojowe, klasztor, kościoły, hotele, restauracje, cukiernie, itp. należące do bogatej części społeczeństwa. Nowe osiedla, przeważnie willowe, budowano na południu Cieplic, a po włączeniu Malinnika – także tam. Nieco mniej atrakcyjne były tereny na lewym brzegu Kamiennej, chociaż i tam starano się dawniej coś zmienić, o czym świadczy zbudowany wówczas, np. szpital św. Jadwigi i kilka obiektów sanatoryjnych.

Po wojnie wszystko zaczęło się zmieniać na niekorzyść (lata 50., 60., 70., 80., i 90. XX wieku).
Pierwsze dziesięciolecie XXI wieku, to wiele różnych wydarzeń w Cieplicach - dobrych i złych. Jeśli chodzi o dobre to: w wyremontowanej prepozyturze pocysterskiej rozlokowało się Muzeum Przyrodnicze, remontowano kościół św. Jana Chrzciciela, Uzdrowisko "Cieplice" dostało nowego właściciela (KGHM) i rozpoczęły się remonty i inwestycje, np. Długiego Domu. Pawilon Norweski trafił w ręce prywatne i trwa tam remont przywracający mu dawną świetność. Utworzono Jednostkę Pomocniczą Miasta Jeleniej Góry, "Uzdrowisko Cieplice" (budziło to wielkie nadzieje). Wyremontowano Teatr Zdrojowy, zrewitalizowano Park Zdrojowy. Wyremontowano Duży Staw w Parku Norweskim, zbudowano Termy Cieplickie. Remontowano Pałac Schaffgotschów i kościół ewangelicki. Powstała promenada nad Kamienną, przy klasztorze. Wyremontowano ujęcie wody "Marysieńka". Zbudowano duży parking przy ulicy Sobieszowskiej, itd.
Z tych złych to: na początku XXI wieku zamknięto prężnie działający, wielooddziałowy szpital, ponieważ po kilkudziesięciu latach ukończono budowę nowego szpitala w Jeleniej Górze. Jeleniogórski "kwitnie", a cieplicki jest w "trwałej ruinie". Nie skończono budowy nowego basenu przy ul. Marysieńki Sobieskiej, a w końcu rozebrano istniejące już ściany, tworząc "centralny staw uzdrowiskowy".

W Cieplicach robi się dużo, ale zaległości jest tyle, że odnowa tej pięknej miejscowości trwać może jeszcze kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Szczególnie dużo do zrobienia jest po drugiej stronie rzeki Kamiennej. Tym Cieplice przypominają Warszawę, gdzie piękne jest centrum, a po drugiej stronie Wisły jest zupełnie inna Praga.

Wiele się już zmieniło, ale w niektórych rejonach Uzdrowiska sytuacja nawet się pogorszyła (miejmy nadzieję, że chwilowo). Cieplice mają dwa oblicza, to piękne z nowymi, nowoczesnymi ulicami i centrum (chociaż i tu, na zapleczach domów nie brakuje miejsc wstydliwych) i to drugie, o którym się zapomina i robi wszystko, żeby nie wchodzili tam kuracjusze i turyści. Na pocieszenie trzeba przyznać, że jeszcze nie tak dawno, jeśli chciało się zrobić zdjęcie miejsca lub budowli szpecącej Cieplice, starczyło przejść się gdziekolwiek po centrum, po przedmieściach i bocznych ulicach. Teraz, aby wykonać taką fotografię, to trzeba szukać takiego miejsca (ciepliczanie wiedzą doskonale gdzie takie można znaleźć). Ci, co mogliby to zmienić, nie chcą tego widzieć i tak, jak Pani Dulska mówiła: "Ja tamtędy nie chodzę i mi to nie przeszkadza".

Jeśli chce się przyjmować gości, to najpierw trzeba posprzątać swoje mieszkanie i obejście, a dopiero potem pokazywać to, co się ma najlepszego prowadząc ich tak, aby byli wszystkim zachwyceni i by z przyjemnością chcieli tu wrócić. Wystarczy uporządkować teren: pousuwać śmieci, zburzyć resztki starych, zbędnych konstrukcji, powycinać zarośla, naprawić płoty, posiać trawę, pomalować to i owo, a znowu będzie ładnie, prawie tak, jak było kiedyś. Przysłowie mówi, że "diabeł tkwi w szczegółach". Te brzydkie, miejsca rozsiane wyspowo w całej przestrzeni uzdrowiska, burzą wygląd całości. Jeśli już coś jest w ruinie, to lepiej to zburzyć lub rozebrać, niż zostawiać na pośmiewisko ludzkie. Co z tego, że założymy frak lub smoking, jeśli chodzimy w starych i brudnych trampkach. Czar natychmiast pryska! Te rudery, niepotrzebne budy, nisze pod płotami są też legowiskami bezdomnych pijaków, którzy gromadzą tam ogromne ilości śmieci i innych brudów. Tam piją, tam jedzą i śpią. Te ogniska zarazy i smrodu, bywają też miejscami ich śmierci w męczarniach, gdy niechcący zaprószą ogień, a on z kolei zagraża innym budynkom. Podobne śmierdzące legowiska rozlokowane są pod mostami. Koczujący tam nie giną w ogniu, ale dość często wyławia się ich zwłoki z rzeki Kamiennej. To też są dowody podwójnego oblicza Cieplic i ich mieszkańców.

Odnosi się wrażenie, że gdyby wyschły źródła termalne to Cieplice by niechybnie zginęły. Tylko ta lecznicza woda termalna podtrzymuje jeszcze Uzdrowisko i nie można jej zamknąć, bo ona ciągle jest! I to jest właśnie szczęście dla tego miejsca.

Twoja reakcja na artykuł?

17
22%
Cieszy
1
1%
Hahaha
6
8%
Nudzi
39
51%
Smuci
7
9%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~dj. .... 18-05-2020 6:58
Poproszę następne 40 zdjęć ale od strony podwórek,uliczki ,dzikie wysypiska , śmietnik w rzece.
~Pi 18-05-2020 9:39
do: ~dj. .... (6:58)
Nie obejrzałeś wszystkich zdjęć - te na końcu / druga część są właśnie od podwórek.
~Człowiek koń 18-05-2020 7:03
Próżniakowi zależy jedynie na powolnej śmierci całej kotliny. Jak już kiedyś pisałem chciałby on stworzyć w calej kotlinie zbiornik retencyjny zalewając Jelenią górę!! Dlatego trzeba wspierać PiS a w szczególności senatora Mroza który wie jak wyciągnąć region z zapaści. Doradza mu Hubert Papaj więc gdyby tylko Ci panowie mieli szanse do działania są SKAZANI na SUKCES!!
~Dragon 18-05-2020 13:46
do: ~Człowiek koń (7:03)
Pan Mróz ma tyle do powiedzenia w regionie co piwo bezalkoholowe
~KrolJelonki 19-05-2020 15:49
do: ~Człowiek koń (7:03)
Patataj Patataj papaj chabeto!
~ 18-05-2020 7:27
Żeby tak straz miejska wlepiala mandaty za śmieci i dzikie chaszcze wokół wspolnot ,władze nakazały rozebrać stare budy,ludzie wzięli się do pracy i robienia porządku wokół budynków a władze miasta więcej wymagały od ludzi ale też wspierały finansowo remonty kamienic to byłaby nadzieją a tak,. To przykro patrzeć na zaniedbane Cieplice.Nawet kamienica Pod Koroną tyle lat już straszy. Smutne to i wkurzajace.
~eco 18-05-2020 8:04
do: ~ (7:27)
Kiedyś Niemcy tak zrobili. Za 1 euro mogłeś stać się właścicielem kamienicy w centrum miasta. Warunkowym właścicielem. Otrzymywałeś promesę, zakres wymaganych prac remontowych i ich dokumentację, nieoprocentowany kredyt realizacyjny na 20 lat i termin realizacji. Jeśli zmieściłeś się w terminie remontu i rozliczyłeś kredyt, to był on w dużym stopniu umarzany.
~eco 18-05-2020 7:51
Świadomość właścicielska i obywatelska są kluczem do rozwiązania problemu. Są przepisy zobowiązujące Właściciela do zachowania porządku i ładu przestrzennego. Tylko Wlaściciel jest w stanie zadbać o swoje otoczenie. Kiedy o nie nie dba, to kary administracyjne powinny go do tego skłonić. Jeśli kogoś nie stać na to, to powinien zmienić miejsce zamieszkania. Nowy właściciel zadba. Dopóki istnieje ZGL, ADM, czy jak to się tam nazywa sytuacja się nie zmieni. Tych złogów nie można do niczego zmusić, ani ukarać.
~ 18-05-2020 8:35
Tak to prawda. Bardzo dużo i ładnie zrobiono w centrum Cieplic. Głównie staraniem Miasta i innych instytucji. Niestety zaniedbania dotyczą nieruchomości, które należą do prywatnych właścicieli. W naszych warunkach jest bardzo ciężko ich znaleźć i do czegokolwiek przymusić. Źle rozumiane ŚWIĘTE PRAWO WŁASNOŚCI i WOLNĆ TOMKU W SWOIM DOMKU.
~jelenia 32 18-05-2020 10:58
do: ~ (8:35)
a może tych ludzi po prostu fizycznie nie stać bo żyją od wypłaty i wypłaty i nie sa we Wspólnocie. Może to nie zła wola tylko brak funduszy i tyle
~KrolJelonki 18-05-2020 8:43
Je.ba.ne szcz.ujnie z Dziennika Telewizyjnego i TVP.PIS szczuli już na lekarzy, nauczycieli sędziów i przedsiębiorców. Teraz szczują na artystów. Grupa tych PiS.bolszewickich mentalnych oprychów pod wodzą rogacza pereiry myśli że całe życie będą bezkarni. Mistrzowsko Trzaskowski w nich dziś lufę wycelował. Cel. Pal w s.k.u.r.w.e.s.y.n.ó.w gebelsiaków.
~ram 19-05-2020 21:20
do: ~KrolJelonki (8:43)
TY Kroliku ogladasz TVN i masz skrzywiony umysl bo piszesz glupotki swoje i wypociny zal mi ciebie ze jestes zajadly na rzadzacych .
~ 18-05-2020 8:58
O czystość należy dbać- firmy sprzątające w mieście kasują od ludzi pieniądze, ale nie do końca dbają o czystość, np. śmieci nad rzekami.A włodarze miasta powinni wsiąść na rowery i pojeździć po dziurawych jezdniach i pochodzić po chodnikach z górkami asfaltowymi.A przecież są w internecie zdjęcia miasteczek po prostu zadbanych,można się na nich wzorować. No,ale zamiast zajmować się gospodarzeniem miastem,władza lokalna bryluje w akcjach antyrządowych,w akcjach politycznych.To tak,jakby ojciec dbał o swe dzieci,które wyznają jego poglądy polityczne, a swe dzieci nie zgadzającymi się we wszystkim z nim,zaniedbywał.Podwójna moralność postkomuchów to ich jedyny program dla Cieplic.Ale skoro mieszkańcy tak głosują w wyborach samorządowych- To niech mają pretensje do siebie.Widziały cały co brały.
~7 18-05-2020 9:05
do: ~ (8:58)
Ma być "widziały gały co brały "
~TKM 18-05-2020 9:27
do: ~ (8:58)
Koryto rzeki i teren "zalewowy" pomiędzy "obwałowaniem" nie należy do Miasta, lecz do Wód Polskich, czyli do RZGW. Od zakończenia remontu koryta rz.Kamiennej "właściciel" nawet palcem nie kiwnął, żeby utrzymać te tereny w przyzwoitym stanie.Zarosła je dżungla chwastów i samosiejek ozdobiona górą śmieci. To nic, że na wypadek wezbrania wody w rzece utrudnia to swobodny przepływ wody i wzmaga zagrożenie powodziowe. "Polskich Wód" jeszcze nikt do niczego nie zmusił.
~Juliusz 18-05-2020 9:11
Brakuje zdjęć dawnego basenu przy ul. Lubańskiej oraz dworca PKP. To również oblicze Cieplic.
~układ 18-05-2020 9:37
Pani poseł oraz jej ludzie z Rady Cieplic i KOD , to pokolenie myślące o sobie i Cieplicach w sposób komunistyczny.Efekty będą z kilka lat. Murem pod murem :)
~Jacek 18-05-2020 9:44
Cieplice to świetne miejsce pod każdym względem, ale....no właśnie..jest wiele takich "ale"...moim zdaniem błędem było oddawanie wiele lat temu uzdrowiska w ręce KGHM...uzdrowisko samodzielnie i z pełnym powodzeniem poradziłoby sobie bez najmniejszych problemów, co wyszłoby tak z korzyścią dla pracowników (bardzo dobrej ekipy z resztą), jak też kuracjuszy. Im mniej nadbudowy administracyjnej i tzw. "opiekunów" tym lepiej. Wypracowane środki zostawałyby do odpowiedniej dystrybucji na miejscu. Rolą KGHM jest wydobycie miedzi przede wszystkim, a nie zajmowanie się "wodami". "Wody" mają rządzić się samodzielnie bez takiej czy innej "pomocy" z zewnątrz. Jest część uzdrowisk w Polsce, które radzą sobie bez bycia częścią tej czy innej "korporacji" i widać dobrze na tym wyszły i nadal wychodzą. Niestety w przypadku rzeczonych Cieplic jest jak jest...głupota sięga tam zenitu..zmieniają się tylko, co jakiś czas prezesi i ich zastępcy według nominacji politycznych, nie zmienia się za to nic wokół albo zmienia się niewiele. Owszem trochę tam zainwestowano, co widać pod postacią przeprowadzonych remontów w ostatnich latach, ale ludzi, którzy tam pracują od wielu lat, traktuje się "jak zło konieczne"...co tutaj więcej dodać...chyba tylko tyle, że wynagrodzenia nie rosną, a przynajmniej nie adekwatnie do sytuacji, za to przybywa jedynie obowiązków i absurdów z nimi związanych. Bzdura pogania bzdurę...a pośpiech i wywieranie presji, jak wszyscy doskonale wiemy jest złym doradcą w każdej ze sfer życia, jak wedle starych mądrości - gdzie człowiek się spieszy tam diabeł się cieszy...
~18 sqandal 18-05-2020 9:51
…….…. bo miasteczka uzdrowiskowe na całym świecie to małe miejscowości i łatwiej o nie zadbać a tu co? , ano połączyli z Jelenią Górą zrobili jak na uzdrowiski < moloch > i jest jak jest brud i śmierdząca dzielnica Jeleniej Góry . Przecież latwiej utrzymać uzdrowisko jak jest tylko uzdrowiskiem a nie dużym miastem , żieleń i przytulne bajeczne parki . I przede wszystkim czystość to przecież nic nie kosztuje a tak co jest ….. jest brudno i szaro i smutnie . Cieplice czas się obudzić !!!
~ 18-05-2020 10:13
Zniszczyli Cieplice tak jak Jelenią Górę , za komuny w Cieplicach było więcej turystów jak mieszkańców , było gdzie się zabawić , zjeść , odpocząć a teraz s.. i same samochody , gdzie turysta ma iść jak nic nie ma , pewnie na termy gdzie drożyzna i brud
~ 19-05-2020 14:19
do: ~ (10:13)
Może iść na zapyziałą giełdę.
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~ 18-05-2020 20:05
odpowiedź na usunięty komentarz
Chyba Ci brak wychowania towarzyszy non-stop.Życzę Ci cierpliwości w pobieraniu lekcji dobrej Kindersztuby. A masz od kogo się uczyć-od Jana Pawła II.
~Jacek 18-05-2020 20:12
do: ~ (20:05)
Raz jeszcze polecam wszystkim lekturę nagrań sprzed kilku lat - szczególnie rozmowę obecnego premiera PR z niejaką Panią Matuszewską...tam są cytaty, która rozwieją wątpliwości tak jednej i drugiej strony sporu polityczno-ideologicznego, który toczy nasz kraj jak rak...wyzywanie się tutaj czy publicznie nie ma najmniejszego sensu. Poczytajcie drodzy moi, a zrozumiecie o co chodzi. Przerzucanie się autorytetami też tutaj nic odkrywczego nie wnosi...
~ 18-05-2020 10:49
Popieram postulat przejechania się włodarzy rowerem po zaulkach miasta i wyegzekwować poprzez straz miejska i mpgk zrobienie porządków. Czy to znaczy że jak Wody Polskie nic nie zrobią to obrzeża rzek będą zasmiecone i miasto tego nie to nie? A dbanie o wizerunek uzdrowiska to gdzie?
~TKM 18-05-2020 11:18
do: ~ (10:49)
Właśnie tyle to znaczy. "Miasto" nic z tym nie zrobi, bo to nie jego teren i problem. Na wycinkę wierzb-samosiejek o wys. 7-8m trzeba już mieć pozwolenie. Przymierzałem się do nocnej, nielegalnej wycinki, ale znajomi mi to odradzili. To w końcu przy głównej ulicy miasta.
~Jacek 18-05-2020 11:07
Drogi Ciepliczaninie - nie chodzi w tym artykule, ani o PiS, ani o PO, ani też o jakąkolwiek inną siłę polityczną w tym regionie...zostawmy to na boku...a tym bardziej nie chodzi o to by "j..ać" kogoś lub coś, itd. Otóż punkt ciężkości sprawy leży w zupełnie innym miejscu...paradoksalnie i w kotlinie i poza nią naraz...wystarczy trochę pomyśleć, rozejrzeć się, poczytać, porozmawiać...a wnioski przyjdą same...i wcale nie trzeba być nie wiadomo kim i jak bardzo wykształconym, by to dostrzec, nie umniejszając komukolwiek. Jak pewien dobry trop na początek polecam lekturę pewnego nagrania sprzed kilku lat z Warszawy, rozmowy pomiędzy wciąż obecnie urzędującym premierem RP, a niejaką Panią Matuszewską...i myślę, że to w zupełności wystarczy, by zrozumieć funkcjonowanie tego kraju w makro- i mikro- skali...
~No, tak 18-05-2020 11:39
Tych miejsc wstydliwych jest w Cieplicach sporo. Wybudowano bulwar, jak to szumnie nazwano, a domy za bulwarem na ul. Jagiellońskiej obskurne i zaniedbane. Ulica Cieplicka odzyskuje dawny blask, ale jest jeszcze sporo miejsc/ domów, które wymagają remontu. Wszystko zależy w głównej mierze od mieszkańców. Może być skromnie, ale nie musi być brudno. Ktokolwiek był na Opolszczyźnie czy na Śląsku z pewnością zaobserwował, że jest czysto. Ulice wiosek pozamiatane, obejścia zadbane, w oknach schludnie i równiusieńko p..ieszone firany. Inna rzecz to klatki schodowe. Będąc w Hiszpanii, każda nawet najskromniejsza klatka schodowa była czysta, a u nas? U nas bród i smród, a z klatek, gdzie nie ma domofonów, wejście jest we wnęce, czuć odór moczu, nawet na deptaku. Nikomu to nie przeszkadza? Trzeba brać pod uwagę, że Cieplice to nie jest tylko Plac Piastowski czy ul. Cervi. Kuracjusze i turyści spacerują po uliczkach Cieplic i taki "widok" ukazuje się ich oczom. Wstyd dla miasta.
~No, tak 18-05-2020 11:50
do: ~No, tak (11:39)
Litości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P o w i e s z o n e, a Wy to cenzurujecie!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 19-05-2020 14:24
do: ~No, tak (11:39)
W Wielkopolsce też jest czysto
~No, tak 20-05-2020 16:48
do: ~ (14:24)
Po Wielkopolsce nie jeździłam, ale pochodzę ze Śląska, stąd wiem, jak tam i na Opolszczyźnie wygląda. Wszystko zależy po prostu od ludzi. Nie potrzeba fortuny, by było schludnie i czysto.
~Bezdomny 18-05-2020 12:10
Na to wszystko trzeba mieć kase!!!
~No, tak 18-05-2020 19:23
do: ~Bezdomny (12:10)
Aby było czysto nie trzeba mieć fortuny. Nikt nie każe remontować kamienicy, jeśli nie ma na to pieniędzy, ale umyć klatkę schodową, drzwi wejściowe może każdy, ew. odmalować, tylko trzeba chcieć. Czy kamienica musi wyglądać obskurnie? Ogródek zarastać chwastami? Nie musi. Nawet, gdy budynek jest szaro - bury, to ładna firana w oknie, ozdoba, czy kwiaty, sprawiają, że budynek ma już lepszy wygląd i nie przypomina rudery.
~TKM 18-05-2020 13:08
Należy zwrócić uwagę na to, że w większości to budynki mieszkalne administrowane przez ZGL, lub będące inną wlasnością Miasta są w tak opłakanym stanie. Wspólnoty, które wykupiły nieruchomości za grosze wiele lat temu ii nic nie zrobily ze swoimi już "ruinami" powinny zostać do tego zobowiązane, lub pozbawione prawa własności, gdyż nabycie ich za 2-3% wartości w zamierzeniu miało ich zmotywować do wykonania remontów.
~Kalasanty 18-05-2020 13:53
To remont Pawilonu Norweskiego jeszcze trwa??? Stary Füllner chyba przewraca się w grobie...
~Zet 18-05-2020 18:33
Cieplice nie ucierpiały podczas ostatnich dwóch wojen światowych,ale mimo to są zniszczone.Przez kogo? Przez nas samych niestety. Aha i byłem w wielu polskich miejscowościach turystycznych ,elitarnych tak jak Cieplice i wiecie co? Żaden lump nie siedział w parku,żaden ćpun na głównym deptaku nie zebrał na piwo. Takie rzeczy tylko tu. Cieplice należy posprzątać i uporządkować.
~ram 18-05-2020 19:39
DO-KrolJelonki nie nawisc siejesz w komentarzach uwazaj co piszesz w swoich wypocinach myslisz ze wszystko wolno tobie pisac co przyjdzie na twoj jezor a Kazik to twoj idol ktory rzuca kuchenna lacina.obronca wielki '
~KrolJelonki 19-05-2020 15:44
do: ~ram (19:39)
SA-mani narodowego socjalisty Adolfa Hitlera zaczęli palić książki, SS-mani skończyli paląc ludzi. Funkcjonariusze narodowego socjalisty Kaczyńskiego usuwają utwory muzyczne ... Bójcie się Polacy, ciąg dalszy nastąpi w wykonaniu narodowych socjalistów małego kulawego führera z bunkra kaczy szaniec przy Nowogrodzkiej.
~ram 19-05-2020 21:05
do: ~KrolJelonki (15:44)
Jestes krolu Jelonki zerem a utwory Kazika to wielkie barachlo duzo w utworach laciny kuchennej i tym sie zachwycasz kroliku jeden.
~wyborca1 18-05-2020 23:21
W samym centrum rudera po ZGL-u ( !!) - , rudera po dawnym urzędzie miasta i rudera Pawilon Parkowy - żenada. ZGL-e już dawno należało zlikwidować....
~Mieszkaniec Cieplic 19-05-2020 12:21
Wstyd dla Cieplic bo na ulicach są nie wyremontowane budynki... A zapytaj ktoś czy mają na to pieniądze ? Może mają ważniejsze potrzeby niż remontowanie budynku na zewnątrz. Plus to że na Ul. zjednoczenia ktoś zrobił zdjęcie budynku z jednej strony a dlaczego nie zrobili z drugiej ? To jest strasznie naciągane i tylko denerwują ludzi. Budynek na zjednoczenia przy moście też dlaczego miasto go nie wyburzy skoro tak szpeci Cieplice. Od dobrych kilku lat stoi w takim stanie i nikt nic nie mówi...
~eco 19-05-2020 14:53
do: ~Mieszkaniec Cieplic (12:21)
Płacąc tzw. Czynsz na konto ZGL wrzucasz co miesiąc pieniądze w dziurę bez dna i możesz liczyć na NIC. Wykupując nieruchomość nie płacisz ZGL-owi, tylko na konto Wspólnoty. To są wasze pieniądze z Funduszu Remontowego. Nie wiem ile wynosi przeciętna kwota tzw. czynszu. Powiedzmy, że 500 zł. 2-3-4 rodziny, które wykupią nieruchomość za 2-3% wartości wpłacają na swoje konto do 2 tys. zł miesięcznie. 12 miesięcy to daje już 24 tys. zł. Po czterech latach masz prawie 100tys.zł do zainwestowania w remonty. Zapewniam, że za taką kwotę można wykonać przyzwoitą elewację starego budynku w rozsądnej jakości.
~eco 19-05-2020 14:40
Rdestowiec japoński, wierzba i inne chwasty zarastają niedawno remontowane koryto rz. Kamiennej w Cieplicach. Czy macie pomysł na "administratora" tego terenu? Jak zmusić go do wykonania koniecznego zakresu prac? Prac wynikających bezpośrednio z Prawa Wodnego.
~KrolJelonki 19-05-2020 15:40
Bum!!! pokazówka z "największym samolotem świata"... na to stać narodowych socjalistów od małego kulawego führera zamkniętego w bunkrze kaczy szaniec przy Nowogrodzkiej. Może jeszcze żeby p..przyć o jakiejś następnej genialnej zapomodze. Bo ten krzywomordy nierząd "mo tyle pinindzoruf" że "wszystkim do"... Tylko anżeja wybierzcie a nikt już nie będzie musiał pracować.
~ram 19-05-2020 21:14
do: ~KrolJelonki (15:40)
MOzg nie pracuje krolu Jelonki powinien sie leczyc w psychiatryku piszesz non stop glupoty swoje i wypociny.
~ 19-05-2020 17:00
Jeszcze zachwaszczony teren pod wałami nieopodal Parku Norweskiego. Kto jest jego właścicielem Ponoć lata temu została sprzedany za pół darmo .
~paradise 19-05-2020 18:13
Kto wytruł gołębie w Cieplicach, to kwestia ostatnich 2 tygodni, niestety zatrute ziarno zjadły też wiewiórki, jednak człowiek to najgorsze ścierwo na świecie.
~paradise 19-05-2020 18:15
Pandemia jeszcze nic nie nauczyła bucowatych ludzi, szanować przyrodę, zwierzęta, ptaki, te ostatnie cierpią głód nawet teraz, bo jest susza! Ptaki są na wyginięciu, a jakiś d..il je otruł!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group