Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8403
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Duch Hanny Reitsch na Górze Szybowcowej

Niedziela, 26 czerwca 2016, 10:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 7:08
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Duch Hanny Reitsch na Górze Szybowcowej
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (25.06) w hangarze jeleniogórskiego Aeroklubu, Teatr im C.K. Norwida zorganizował muzyczne czytanie sztuki Szymona Bogacza i Zuzanny Bućko „Hanno Reitsch Kochamy Cię!/Nienawidzimy Cię!”. Sztuka duetu Bogacz/Bućko to satyra społeczności jeleniogórskiej, w której w alternatywnej rzeczywistości umieszczona jest postać niemieckiej pilotki, jeleniogórzanki z pochodzenia Hanny Reitsch.

Nie ulega wątpliwości, że jej postać jest kontrowersyjna, natomiast osiągnięcia jako pilotki nadal budzą fascynacje w świecie lotnictwa. Prywatnie była zdeklarowaną zwolenniczką ideologii nazizmu w Niemczech, choć nigdy nie była członkiem tej partii. Właśnie jej „pojawienie się” w powojennej Jeleniej Górze, to spiritus movens, z którym nie potrafią sobie poradzić mieszkańcy miasta.

Czytanie okraszone zostało piosenkami, co dodało dodatkowego smaczku. Trzeba przyznać, że Grzegorz Margas doskonale poradził sobie w coverze grupy Queen „Don’t stop me now”.

W rolach głównych wystąpili: Agata Grobel, Anna Ludwicka-Mania, Iwona Lach, Agata Moczulska, Agnieszka Bielecka, Jacek Paruszyński, Robert Mania, Bogusław Siwko, Bogusław Kudłek, Filip Jasik i Grzegorz Margas. Reżyseria czytania - Szymon Bogacz i Zuzanna Bućko. Oprawę muzyczną stworzył Waldemar Maszyński.

Czytanie zakończyło się po godzinie 22.00, a wychodzący z hangaru widzowie przez moment mogli poczuć się jak Hanna Reitsch w szybowcu, podziwiając nocny krajobraz Jeleniej Góry ze szczytu Góry Szybowcowej.

Przed czytaniem był wykład pilota oraz doświadczonego szybownika, Stanisława Błasiaka, który w interesujący sposób opowiedział o historii przedwojennego i powojennego lotnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej. (Pan Stanisław jest również współautorem wydawnictwa „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej”).

Drugie wydarzenie towarzyszące czytaniu to dowcipny pomysł stworzenia parateatru przez przewodników sudeckich. „ParaTeatr Karkontoi” zaprosił widzów w podróż po Sudetach, przedstawiając swój program „Sny o lataniu czyli sudeckie opowieści oczywiste i te mniej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group