Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 4137
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Drużyny młodzieżowe rozpoczęły przygotowania

Środa, 18 stycznia 2017, 15:29
Aktualizacja: 15:39
Autor: MDvR
Jelenia Góra: Drużyny młodzieżowe rozpoczęły przygotowania
Fot. użyczone
Nie tylko seniorskie drużyny z naszego okręgu rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej sezonu 2016/2017. Zespoły młodzieżowe także mają już za sobą pierwsze zajęcia. Jak to często bywa, przygotowania rozpoczęto od badań. W tym celu Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze przeprowadziła badania wydolnościowe dla czterech drużyn z naszego okręgu: trampkarzy Karkonoskiego Klubu Sportowego Jelenia Góra oraz juniorów Granicy Bogatynia, Lotnika Jeżów Sudecki i Olimpii Kowary.

Dla zawodników tych klubów była to namiastka profesjonalnego sposobu prowadzenia przygotowań do rozgrywek. Przed badaniami zawodnicy zwiedzili obiekty uczelni. Następnie przystąpili do badań, które składały się z badań spirometrycznych i oceny składu ciała oraz oceny poziomu
wydolności tlenowej (próba Astranda) i poziomu wydolności beztlenowej (test Wingate).

Na podstawie powyższych badań będzie można określić:
- poziom predyspozycji do zmian adaptacyjnych,
- poziom wydolności układu oddechowego,
- poziom wydolności tlenowej,
- efektywność restytucji, szybkość regeneracji zmian zmęczeniowych,
- sklasyfikowanie zawodników pod wzg. wydolności tlenowej i beztlenowej.

Po trzech miesiącach nastąpi ich powtórzenie, które pozwoli na ocenę stanu przygotowania zawodników (drużyn) po przepracowaniu okresu przygotowawczego. Wyniki badań będą także ważnym narzędziem w planowaniu pracy szkoleniowej dla trenerów.

Badania odbyły się przy współpracy z kołem naukowym działającym na uczelni na kierunku fizjoterapia (opiekun dr Małgorzata Fortuna, która dokonała wyboru prób i testów oraz nadzorowała ich przebieg).

Pomysłodawcą i koordynatorem badań jest mgr Leszek Harapin - kierunek wychowanie fizyczne. Kluby zainteresowane udziałem w tego typu badaniach proszone są o kontakt z trenerem Harapinem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group