Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7201
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Dramatyczna akcja na zboczu Śnieżki

Sobota, 26 lutego 2022, 5:56
Autor: WAC
Karkonosze: Dramatyczna akcja na zboczu Śnieżki
Fot. GOPR
Fatalnie dla turysty z Czech zakończyła się w ostatni czwartek (23.02) zimowa wyprawa na Śnieżkę.

O godzinie 7:35 Stacja Centralna Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymała zgłoszenie od turystów poruszających się w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy, którzy usłyszeli wołanie o pomoc na północnych zboczach góry. Zgłaszający nie byli w stanie jednak zlokalizować osoby wzywającej pomoc.

Ratownicy po dotarciu w rejon Śnieżki rozpoczęli poszukiwania, sprawdzając wszystkie potencjalne lokalizacje, gdzie może przebywać poszukiwana osoba. Około godziny 9:00 zlokalizowali poszkodowanego leżącego około 300 metrów poniżej Drogi Jubileuszowej na północnych zboczach Śnieżki.

Gdy goprowcy dotarli do poszkodowanego obywatela Czech, zabezpieczyli go termicznie i udzielili pomocy przedmedycznej. Okazało się, że pechowy turysta obsunął się 600 metrów z rejonu szczytu przelatując przez Drogę Jubileuszową. Ratownicy ocenili stan poszkodowanego jako ciężki z powodu licznych obrażeń głowy, jamy brzusznej, złamania kości ramienia i urazu miednicy. Ze względu, że ratowany turysta był Czechem wezwano czeskich ratowników oraz śmigłowiec ratunkowy. Niestety z powodu huraganowego wiatru nie był on w stanie ewakuować poszkodowanego z miejsca wypadku. W tej sytuacji goprowcy wyciągnęli na noszach technikami linowymi rannego na Drogę Jubileuszową, skąd przetransportowano go do śmigłowca, który wylądował w rejonie Domu Śląskiego.

Działania ratownicze zostały zakończone około godziny 13:00. W akcji wzięło udział 12 ratowników GOPR, trzech ratowników Horskiej Służby i zespół śmigłowca Leteckiej Zachrannej Służby.

Jeszcze raz przypominamy apelujemy o dostosowanie trasy oraz swojego wyposażenia do panujących warunków i własnych umiejętności - apeluje GOPR. - Obecnie w eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie nie są wystarczającym sprzętem, aby bezpiecznie się poruszać. Pamiętać należy także o zasadach poruszania się po Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie jest obowiązek poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych To bardzo ważne nie tylko zimą, gdy mamy do czynienia z zagrożeniem lawinowym i zagrożeniem obsunięciem. Szlaki w KPN są udostępniane i prowadzone tak, by było to bezpieczne dla turystów oraz by chronić bezcenną przyrodę Karkonoszy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
4%
Cieszy
6
11%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
4%
Smuci
8
15%
Złości
36
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group