Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 10221
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dość ksenofobii, koniec z prekariatem. Po spotkaniu z Piniorem

Sobota, 1 października 2011, 11:42
Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2011, 7:54
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Dość ksenofobii, koniec z prekariatem. Po spotkaniu z Piniorem
Fot. Petr
Wczoraj, 30 września 2011 w jeleniogórskim klubie muzycznym Orient Express odbyło się kameralne spotkanie z Józefem Piniorem, legendarnym działaczem „Solidarności”, posłem Parlamentu Europejskiego w kadencji 2004–2009 i kandydatem Platformy Obywatelskiej RP do Senatu.

Podczas wczorajszego spotkania z Józefem Piniorem, które miało miejsce w Orient Expressie w Jeleniej Górze uczestnicy rozmawiali z kandydatem na senatora z ramienia PO RP na temat sytuacji młodych Polaków na rynku globalnym w kontekście obywatelskiego wymiaru polityki europejskiej, globalizacji w sensie ogólnym i jej „minusach”, i „plusach, jak również „polityce nacjonalistycznej Prawa i Sprawiedliwości”.

– Jesteśmy po dwóch godzinach bardzo interesującej rozmowy o młodych ludziach, a ściślej – o prekariacie, czyli pokoleniu młodych, wykształconych, ambitnych, a jednak pozbawionych perspektyw na godne życie. Pozostających na „śmieciowych” umowach o pracę, niemogących zapłacić rachunków nie mówiąc już o kupnie mieszkania czy planowaniu rodziny – powiedział nam Józef Pionior.

I dodał: – W Jeleniej Górze mamy wielu młodych ludzi, którzy po studiach wrócili do swojego rodzinnego miasta, bo je kochają czy widzą w nim potencjał. Niestety, ludzie ci spotkali się z bardzo brutalną rzeczywistością. Stoją przed czarną perspektywą własnej młodości – skazani na permanentną marginalizację czują się zbędni.

Na pytanie, co młodzi powinni zrobić w tej sytuacji, kandydat na senatora odpowiedział: – To co zrobili młodzi Hiszpanie i Grecy. Jestem za tym, by młodzi się buntowali, zaczęli wychodzić na ulice i protestować przeciwko takiemu stanowi rzeczy. Jeżeli młodzi i wykształceni stanęli przed dylematem życia w nędzy i upokorzeniu powinni zrobić to, co moje pokolenie zrobiło 30 lat temu; walczyć o reformę systemu by ten system faktycznie gwarantował godne życie!

Z kolei jeśli chodzi o „politykę nacjonalistyczną PiS-u”, jak określił to Józef Pinior, usłyszeliśmy: – Polityka prowadzona przez PiS jest największym z niebezpieczeństw ogólnoeuropejskich. A dlaczego? Bowiem jest to polityka ksenofobiczna, polegająca na perfidnym wykorzystywaniu trudnej sytuacji społeczeństwa do własnych celów. Moim zdaniem, jeżeli PiS zwycięży w tych wyborach, w Polsce powstanie rząd antyeuropejski. Tak jest stawka tych wyborów, i tyle – podsumował dosadnie Józef Pinior.

Co ciekawe, na godzinę przed planowanym spotkaniem z Józefem Piniorem w klubie Orient Express w Jeleniej Górze doszło do sytuacji, w której „ktoś” zakomunikował przybyłym, że to się nie odbędzie, co spowodowało znaczne obniżenie frekwencji.

– Usłyszałem od personelu lokalu, że na godzinę przed spotkaniem w klubie pojawił się około 50-letni mężczyzna, dobrze ubrany, z telefonem komórkowym przy uchu, który insynuował, że spotkanie zostało odwołane. Na szczęście część uczestników została. Według mnie była to akcja konkurencji politycznej. Dobrze, że nie całkiem skuteczna – tłumaczył Józef Pinior.

Czytaj również

Komentarze (78) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group