Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9563
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Doroczna wiosenna narada Turystów Pieszych 2022

Czwartek, 3 lutego 2022, 13:05
Aktualizacja: 13:08
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Doroczna wiosenna narada Turystów Pieszych 2022
Fot. Archiwum K. Tęczy
Odbyła się Wiosenna Narada Turystów Pieszych. Jest to coroczne spotkanie Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej. Tym razem członkowie Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej spotkali się w miejscowości Rościszów koło Pieszyc.

Trzeba szczerze powiedzieć, że spotkanie to było bardzo ważne i oczekiwane gdyż ze względu na pandemię, w zeszłym roku nie odbyło się. Dotyczyło zatem spraw związanych zarówno z rokiem poprzednim jak i obecnym.

Tym razem rozmawiano o planowanych imprezach pieszych proponowanych na terenie Dolnego Śląska w roku obecnym. Prowadzący zebranie Juliusz Szymszon z Wrocławia, zastępujący podczas nieobecności przewodniczącego Henryka Sławińskiego z Lubania, nakreślił kierunki działania Zespołu na najbliższy sezon.

Całość można podzielić na trzy części. Po pierwsze udział członków Zespołu w kluczowych imprezach turystyki pieszej 2022 roku. Po drugie praca w zakresie zdobywania przez turystów odznak turystyki kwalifikowanej i regionalnych odznak krajoznawczych. Dla uzmysłowienia ogromu pracy podam przykładowe odznaki zdobywane na naszym terenie. Są to m.in. odznaki turystyki pieszej, odznaki okolicznościowe, jubileuszowe, historyczne np.: Szlakiem Cystersów w Polsce, Zdobycie Ślęży, Zwiedzam-Poznaję, Wędrówka Dookoła Wrocławia, Miłośnik Wrocławia, Odznaka Ziemi Wałbrzyskiej, Turysta Dolnego Śląska, Turysta Zagłębia Miedziowego, Dolnośląski Szlak Ekosystemów, Zdobywanie Grzybowej Góry, Przyjaciel Międzygórza, Szlakiem Królewny Marianny Orańskiej, Turysta Euroregionu NYSA, Przyjaciel Łużyc, Szlakami Świętego Jana Nepomucena, Szlakiem Aleksandra Janowskiego, Szlakiem 2 Armii Wojska Polskiego, Na Szlakach Niepodległości, 100-lecie Powstania Wielkopolskiego, Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa w Polsce, Szlakami Żołnierzy Wyklętych 1945-1963, Turysta Polskich Izerów.

Trzecim punktem jest realizacja innych zadań i zagadnień. Jest to m.in.: popularyzacja inicjatyw turystycznych i krajoznawczych podejmowanych przez koła, kluby turystyki pieszej, oddziałowe komisje turystyki pieszej oraz oddziały dolnośląskie PTTK; organizacja szkoleń; zachęcanie nauczycieli do organizowania wycieczek szkolnych; promowanie pieszej turystyki rodzinnej; kształcenie nowych kadr turystyki kwalifikowanej.

Spotkanie w Rościszowie pozwoliło także do organizacji egzaminów na Młodzieżowych Przodowników Turystyki Pieszej, Przodowników Turystyki Pieszej III stopnia oraz rozszerzenia uprawnień przodownickich na kolejne regiony. Tym razem wszyscy, którzy przystąpili do egzaminów ukończyli je z wynikiem pozytywnym. Dzięki temu mamy kolejnych przedstawicieli kadry programowej PTTK. Jest to o tyle ważne, że wszystkie te osoby są z nowego pokolenia i w okresie późniejszym mają zastąpić starszych działaczy, którzy zrobiwszy swoje przejdą w stan spoczynku. To właśnie ci młodzi, dopiero wchodzący w świąt turystyki są naszą nadzieją na ciągłość działań, na rozwijanie działalności turystycznej i krajoznawczej.

Aby wszystko przebiegało zgodnie z regulaminem do Rościszowa przybył wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Pieszej kol. Konrad Majewski, który nadzorował przebieg egzaminów, i który ogłosił wyniki tychże egzaminów, wręczył stosowne dokumenty oraz przekazał gratulacje nowym przodownikom. Największe brawa otrzymał Zbigniew Curyl, który po zdanym egzaminie uzyskał uprawnienia PTP I stopnia (na cały kraj).

Następnego dnia spotkanie miało nieco inny charakter. Wynikało to przede wszystkim z faktu uczestniczenia w nim turystów. Spotkanie to bowiem jest połączone z podsumowaniem i uroczystym zakończeniem Rajdu 6 x Dolny Śląsk 2021. Uczestnicy tego rajdu otrzymali stosowne dyplomy i upominki. Zostało ono zorganizowane w sali kinowej Centrum Kultury w Pieszycach. Głównym punktem było spotkanie z władzami miasta i omówienie współpracy na najbliższy okres. W imieniu władz Pieszyc przybyła burmistrz pani Dorota Konieczna-Enozel pełniąca również funkcje prezesa Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Oprócz prezentacji walorów tego terenu zachęcała do podejmowania wspólnych imprez, twierdząc, słusznie, że będzie to działalność z pożytkiem dla wszystkich. Zarówno uczestników, organizatorów jak i władz samorządowych. Gospodarzem spotkania był Mirosław Gontkowski. Aby przybliżyć atrakcyjność terenu na który przybyliśmy puszczono krótki film ukazujący piękno Gór Sowich.

Podczas narady głos zabrali prezesi poszczególnych oddziałów PTTK z terenu Dolnego Śląska. Pierwszym był Jerzy Piasecki prezes Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich, który przedstawił swój Oddział, sprawujący tym razem rolę gospodarza spotkania.

Aby urozmaicić program, wiadomo same przemówienia mogą słuchaczy wprowadzić w stan zachęcający do niekontrolowanej drzemki, na scenie pojawiły się dziewczyny, które zaprezentowały kilka piosenek.

Po wręczeniu wyróżnień turystom biorącym udział w rajdzie 6 x Dolny Śląsk wystąpił prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, który po przybliżeniu historii Oddziału podzielił się wiadomościami na temat organizowanych przez Oddział w roku obecnym głównych imprez. Pierwsza to Jubileuszowy Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego, który odbędzie się po raz pięćdziesiąty. Druga to Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej , którego bazą będzie najpiękniejsza wieś w Kotlinie Jeleniogórskiej Staniszów.

Zakończeniem spotkania było uroczyste przekazanie przez Juliana Szymszona laski zlotowej prezesowi Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze Krzysztofowi Tęczy. Przekazanie laski jest równoznaczne z przekazaniem organizacji Zlotu i od tej pory wszystkie działania Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej w Jeleniej Górze będą podporządkowane pod te najważniejsze dla przodowników turystyki pieszej na Dolnym Śląsku spotkanie. Zatem do zobaczenia w Staniszowie.

Dodam tylko, że w tym spotkaniu uczestniczyło około 40 turystów i działaczy z: Dusznik Zdroju, Jawora, Jeleniej Góry, Lubania, Legnicy, Wałbrzycha, Wrocławia, Świdnicy, Ząbkowic Śląskich. Jak zwykle na tego typu spotkania przybyli najbardziej doświadczeni działacze uhonorowani za swoją pracę tytułami Honorowych Przodowników Turystyki Pieszej. Tym razem byli to: Andrzej Berczyński z Dusznik, Zdzisław Nowocień z Jawora, Ryszard Malesza z Wałbrzycha oraz Julian Szymszon, Janusz Szymczak, Janusz Kaczmarek i Tadeusz Kozak z Wrocławia. Stawili się także prezesi oddziałów PTTK z terenu Dolnego Śląska: Krzysztof Tęcza z Jeleniej Góry, Zbigniew Curyl ze Świdnicy, Jerzy Piasecki z Ząbkowic Śląskich. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK Konrad Majewski.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
2
20%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group