Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 3151
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dom seniora w dawnym cieplickim szpitalu

Piątek, 19 kwietnia 2013, 7:38
Aktualizacja: Sobota, 20 kwietnia 2013, 8:19
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dom seniora w dawnym cieplickim szpitalu
Fot. Mea
W obiektach po szpitalu wojewódzkim w Cieplicach powstanie Dom Seniora Anna, dla ok. 100 pensjonariuszy zarówno tych oczekujących obecnie na miejsce, jak i zagranicznych. – Szukamy jeszcze kontrahenta i pomysłu na główny, zabytkowy budynek po szpitala od ul. Jagiellońskiej, gdzie obecnie prowadzony jest remont elewacji – powiedział Edward Kłodawski, pełnomocnik właściciela działki po dawnym szpitalu.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, podczas wczorajszej (18.04.) konferencji wręczył Edwardowi Kłodawskiemu promesę na przebudowę budynku B i C (po internie i neurologii) starego szpitala w Cieplicach.
Ma tam powstać komercyjny Dom Seniora Anna. Od sierpnia powinno być już możliwe przyjęcie ok. 50 osób.

Koszt pobytu ma być porównywalny do cen w innych tego typu obiektach np. Domu Spokojnej Starości „Złota Jesień”. Pensjonariusz płaco ok. 80% emerytury, natomiast pozostałą kwotę, jeśli jest taka potrzeba dopłaca rodzina lub Urząd Miasta w zależności od sytuacji. W nowym domu seniora planowane jest też przyjęcie pensjonariuszy z Niemiec, a nawet Szwajcarii, gdzie już jest ten dom reklamowany.

Obiekt został kupiony w 2007 r. za ok. 3 mln zł. - Osobiście widziałem obiekty po szpitalu w Cieplicach i muszę przyznać, że nawet w okresie, gdy budynki stały puste, to dbałość o ich utrzymanie była imponująca. Naprawiono rynny, wymieniono okna tam, gdzie było to konieczne oraz uzupełniono tynki. Obiekt nie miał podłączenia do kanalizacji i były problemy z wodą. Znajdowało się tam wielkie szambo. Obecnie w ramach programu wodociągowania i kanalizacji tej części Cieplic kompleks został podłączony do sieci - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Warto zaznaczyć, że obecnie w komunalnym Domu Seniora „Złota Jesień” mieszka ok. 80 pensjonariuszy, a zatrudnionych jest w nim ok. 50 osób, z czego 30 to bezpośrednia obsługa. – Mimo że miasto dysponuje własnym domem seniora to kolejka osób oczekujących na miejsce to ok. 50 osób. Istnieje pilna potrzeba na stworzenie kolejnej takiej placówki. - Na utrzymanie części osób, szczególnie ubogich i chorych, które przebywają w domach seniora wydajemy rocznie 2 mln zł. A jeżeli nie ma miejsca w naszym mieście, to osoby przebywają w placówkach poza miastem, a za nimi idą konkretne kwoty – dodał prezydent.

Dwa budynki dawnego szpitala będą gruntowanie zmodernizowane i dopasowane do wysokich wymogów. - Po kilku latach zastoju, od ubiegłego roku ruszyliśmy z remontami i zabezpieczaniem terenu. W głównym budynku jest obecnie remontowana elewacja. Od tego roku rozpoczniemy przebudowę budynku B i C, trwają już w nich prace rozbiórkowe. Są to budynki wzdłuż ul. Lubańskiej i Jagiellońskiej, w kształcie litery L. W starym budynku B, tym dłuższym, zamierzamy już w sierpniu tego roku uruchomić Dom Seniora Anna – podkreślał Edward Kłodawski.

W przyszłym roku ma zostać uruchomiony budynek C. W domu seniora większość pokoi będzie jednoosobowa z łazienkami i zapleczem kuchennym. Będzie sala pobytu dziennego, świetlica i wszystko inne niezbędne dla wysokiego standardu.

Co z XIX-wiecznym głównym budynkiem, gdzie niegdyś znajdowało się sanatorium św. Jadwigi, której rzeźba zachowała się jeszcze przy wejściu od ul. Jagiellońskiej? - Niestety obecnie nie mamy planu jak go zagospodarować. Zabezpieczamy go, by nie niszczał. W całym kompleksie jest obecnie 22 najemców, dzięki którym mamy pieniądze na utrzymanie pozostałych budynków - dodał Edward Kłodawski.

W głównym budynku powinna być działalność o podobnym charakterze co dom seniora lub wczasowym, pensjonatowym, czy też turystycznym, gdyż taka jego funkcja zapisana jest w przestrzennym planie zagospodarowania. Warto dodać, że wcześniejszy pomysł utworzenia tam kliniki chirurgii estetycznej na razie nie dojdzie do skutku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group