Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7411
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dom seniora w dawnym cieplickim szpitalu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 19 kwietnia 2013, 7:38
Aktualizacja: Sobota, 20 kwietnia 2013, 8:19
Autor: Mea
Fot. Mea
W obiektach po szpitalu wojewódzkim w Cieplicach powstanie Dom Seniora Anna, dla ok. 100 pensjonariuszy zarówno tych oczekujących obecnie na miejsce, jak i zagranicznych. – Szukamy jeszcze kontrahenta i pomysłu na główny, zabytkowy budynek po szpitala od ul. Jagiellońskiej, gdzie obecnie prowadzony jest remont elewacji – powiedział Edward Kłodawski, pełnomocnik właściciela działki po dawnym szpitalu.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, podczas wczorajszej (18.04.) konferencji wręczył Edwardowi Kłodawskiemu promesę na przebudowę budynku B i C (po internie i neurologii) starego szpitala w Cieplicach.
Ma tam powstać komercyjny Dom Seniora Anna. Od sierpnia powinno być już możliwe przyjęcie ok. 50 osób.

Koszt pobytu ma być porównywalny do cen w innych tego typu obiektach np. Domu Spokojnej Starości „Złota Jesień”. Pensjonariusz płaco ok. 80% emerytury, natomiast pozostałą kwotę, jeśli jest taka potrzeba dopłaca rodzina lub Urząd Miasta w zależności od sytuacji. W nowym domu seniora planowane jest też przyjęcie pensjonariuszy z Niemiec, a nawet Szwajcarii, gdzie już jest ten dom reklamowany.

Obiekt został kupiony w 2007 r. za ok. 3 mln zł. - Osobiście widziałem obiekty po szpitalu w Cieplicach i muszę przyznać, że nawet w okresie, gdy budynki stały puste, to dbałość o ich utrzymanie była imponująca. Naprawiono rynny, wymieniono okna tam, gdzie było to konieczne oraz uzupełniono tynki. Obiekt nie miał podłączenia do kanalizacji i były problemy z wodą. Znajdowało się tam wielkie szambo. Obecnie w ramach programu wodociągowania i kanalizacji tej części Cieplic kompleks został podłączony do sieci - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Warto zaznaczyć, że obecnie w komunalnym Domu Seniora „Złota Jesień” mieszka ok. 80 pensjonariuszy, a zatrudnionych jest w nim ok. 50 osób, z czego 30 to bezpośrednia obsługa. – Mimo że miasto dysponuje własnym domem seniora to kolejka osób oczekujących na miejsce to ok. 50 osób. Istnieje pilna potrzeba na stworzenie kolejnej takiej placówki. - Na utrzymanie części osób, szczególnie ubogich i chorych, które przebywają w domach seniora wydajemy rocznie 2 mln zł. A jeżeli nie ma miejsca w naszym mieście, to osoby przebywają w placówkach poza miastem, a za nimi idą konkretne kwoty – dodał prezydent.

Dwa budynki dawnego szpitala będą gruntowanie zmodernizowane i dopasowane do wysokich wymogów. - Po kilku latach zastoju, od ubiegłego roku ruszyliśmy z remontami i zabezpieczaniem terenu. W głównym budynku jest obecnie remontowana elewacja. Od tego roku rozpoczniemy przebudowę budynku B i C, trwają już w nich prace rozbiórkowe. Są to budynki wzdłuż ul. Lubańskiej i Jagiellońskiej, w kształcie litery L. W starym budynku B, tym dłuższym, zamierzamy już w sierpniu tego roku uruchomić Dom Seniora Anna – podkreślał Edward Kłodawski.

W przyszłym roku ma zostać uruchomiony budynek C. W domu seniora większość pokoi będzie jednoosobowa z łazienkami i zapleczem kuchennym. Będzie sala pobytu dziennego, świetlica i wszystko inne niezbędne dla wysokiego standardu.

Co z XIX-wiecznym głównym budynkiem, gdzie niegdyś znajdowało się sanatorium św. Jadwigi, której rzeźba zachowała się jeszcze przy wejściu od ul. Jagiellońskiej? - Niestety obecnie nie mamy planu jak go zagospodarować. Zabezpieczamy go, by nie niszczał. W całym kompleksie jest obecnie 22 najemców, dzięki którym mamy pieniądze na utrzymanie pozostałych budynków - dodał Edward Kłodawski.

W głównym budynku powinna być działalność o podobnym charakterze co dom seniora lub wczasowym, pensjonatowym, czy też turystycznym, gdyż taka jego funkcja zapisana jest w przestrzennym planie zagospodarowania. Warto dodać, że wcześniejszy pomysł utworzenia tam kliniki chirurgii estetycznej na razie nie dojdzie do skutku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~emerytka 19-04-2013 8:28
Bardzo się cieszę tą wiadomością
~qzqz 19-04-2013 9:04
idealny pomysł do tego miejsca.
~ja 19-04-2013 9:21
Pomysl super piekne miejsce bedzie wykorzystane .Niestety Jelenia Gora to miasto samych SENIOROW>Dziekujemy ze ktos pamieta o Nas .
~Gość 19-04-2013 9:25
Tylko czy tych seniorów będzie stać zamieszkać w prywatnym domu seniora ,za te marne emerytury ,żenada
~ 19-04-2013 9:27
Szukam pomysłu... no szukam pomysłu jak się dorobić, żeby tam zamieszkać ;>
~oko 19-04-2013 9:48
na starosci mozna zarobic brzmi nieladnie ale dobrze ze powstaje kolejny obiekt zeby tylko tam EMPATI nie zabraklo...
~Z Zabobrza 19-04-2013 10:01
Świetna sprawa, niech Dom Seniora powstanie jak najszybciej, takich domów bedzie nasze państwo potrzebowało coraz więcej. Jesteśmy społeczeństwem starych ludzi, a im należy się szacunek i godna starość. Mieszkałam w Cieplicach, urodziłam się w tym szpitalu, moje dziecko się tam urodziło, mam sentyment do Cieplic, a miejsce po szpitalu jest w dobrej lokalizacji. Udostępniając Dom Seniora pensjonariuszom zza granicy właściciel będzie miał więcej pieniędzy na działalność, koszty opieki są tam bardzo wysokie i oferta będzie atrakcyjna. Niemcy ostatnio zaczęli wysyłać swoich rodziców seniorów do Chorwacji, gdzie koszty są dużo, dużo niższe.
~masakrajakas 19-04-2013 10:09
hhahaa, najpierw przed inwestycją to przedstawcie POLSKIEMU SPOŁECZEŃSTWU cennik, bo chcemy osrodków dla naszych seniorów a nie niemieckich! Czy polskiego seniora będzie na takie coś stać?mogę się założyć, że nie!TAK SAMO, przed inwestycjami typu fabryki, magazyny badajecie rynek, za ile będą zatrudniać później ludzi bo za prace za śmieciówkę nie można się godzić! Dajcie ludziom godnie żyć!
~Z Zabobrza 19-04-2013 10:17
~masakrajakas Kłania się czytanie ze zrozumieniem, najpierw przeczytaj artykuł, potem pomyśl, a na końcu napisz komentarz.
~LUBA 19-04-2013 10:28
Zlikwidowano szpital bo był gronkowiec w 1977r i nic sie nie planowalo oprócz zrównania z ziemią a teraz przechowalnia dla seniorów.To już nie ma zagrozenia? ale dla seniorow może być!. Chyba uśpiony został?
~ROLF 19-04-2013 10:45
Ludzie ! KOGO BEDZIE STAC TAM NA POBYT ? Chyba rodziny ofiar katastrofy smolenskiej bo tek sie bijä o milionowe odszkodowania ,zeby sobie godnie zabezpieczyc starosc . Na dzisiejszy dzien emeryci dobrze musza sie naskrobac w portfelach ,zeby starczylo na chleb i leki -O CZYM TU MOWA ?
~madona 19-04-2013 10:51
popieram wpis powyżej. Rotacja seniorów będzie duża, ze względu na wszechobecnego gronkowca. Pacjenci tego szpitala też rzadko umierali na choroby z którymi zostali przyjęci.
~madona 19-04-2013 10:52
popieram wpis ~LUBA, a nie ~ROLF - wkręcił się w międzyczasie. Pozdrawiam serdecznie.
~mi 19-04-2013 10:57
No właśnie przez lata mówiono że nic tam nie może powstać bo jest skażony i trzeba by było wszystko odkażać ale to się nie opłacało, więc co się stało z tym skażeniem ???Wyparowało :)
~123 19-04-2013 12:38
"Pensjonariusz płaco ok. 80% emerytury" :) Brawa dla "autora" - teks do poprawy
~gość2013 19-04-2013 13:56
Domu Spokojnej Starości „Złota Jesień” - chyba Dom Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" - jeżeli o tym samym myśli
~nauczyciel 19-04-2013 15:43
Jestem za tym, zeby w Cieplicach lub w Jeleniej Gorze powstal Dom Seniora tylko dla nauczycieli. Niech ktos o tym pomysli . DIEKUJE
~pacjet 19-04-2013 15:51
Tego gronkowca juz dawno nie ma, ale na wszelki wypadek nalezy profilaktycznie powalczyc. Jak mi wiadomo, to chodzilo o wyprowadzenie cieplickiego szpitala do szpitala wojewodzkiego. Moze z tym gronkowcem to tylko wykret. W Cieplicach byli dobrzy lekarze , wspaniale pielegniarki zakonnice. Teraz jak przechodze kolo dawnych budynkow to mi jest nie tylko smutno, ale i zal ,ze to niszczeje!
~El... 19-04-2013 16:14
"Pensjonariusz płaco ok. 80% emerytury, natomiast pozostałą kwotę, jeśli jest taka potrzeba dopłaca rodzina lub Urząd Miasta w zależności od sytuacji." Koszt utrzymania 3 tysiące lub więcej, emerytura 1200, 80% tj. 960 zł, resztę rodzina: wspólmałżonek i dzieci, gdy nie ma rodziny płaci miasto. Trzeba miec baaaaaaardzo bogatą rodzinę!
~agak 19-04-2013 16:44
A podobno Dom Seniora miał powstać w zlikwidowanym sanatorium dla dzieci Malgosia na Cieplickiej?? tak mówili, kiedy zamykali...
~ 19-04-2013 23:19
w Kowarach kilka lat temu szpital na Waryńskiego zamienili na dom starców
~ 19-04-2013 23:37
a może by poszukać ,rodziny Hilarego Scharmma , tak od zarania dziejów szpital się nazywał
~AA 20-04-2013 7:42
tam kiedyś była reumatologia. leczyli kazdego chorego bez kasy. Wnetrza przestronne, umywalnie na 20 stanowisk z ciepłą woda, czyste korytarze i taras. Dwadziescia lat zmarnowane, a park też pewnie niszczeje. (:
~ 20-04-2013 7:50
"osoby przebywają w placówkach poza miastem, a za nimi idą konkretne kwoty – dodał prezydent." Pan to tylko kwoty widzi, a nie ludzi.
~ludzie 20-04-2013 8:18
Gdyby prezydent, odkrył tu gaz, ropę i Bóg wie co jeszcze, to i tak palanty z jelonki skamlały by że: ochrona środowiska, krajobraz, i dlaczego dyrektorem wydobycia jest Amerykanin a nie Jędraszko.
~ 20-04-2013 8:56
Do ~Ludzie. Się mądry znalazł, myślisz że byś zobaczył pieniądze z tej ropy??, poczytaj co się dzieje np w Nigerii, amerykańskie koncerny zniszczyły środowisko tak że ludzie zdychają z głodu bo nie ma wody pitnej, nic nie rośnie, ziemia jest czarna i martwa, lokalny przemysł padł bo żyli z rolnictwa, a koncerny nie dają pracy miejscowym, dają za to ludzi z karabinami którzy kontrolują tubylców na każdym kroku, co by się nie zbliżali i nie interesowali za wiele, a rzeki płyną CZARNE od zanieczyszczeń po rafinacji, i tobie ludku by zabrali ziemię, i zobaczyłbyś kasę... jak świnia niebo.
CН.W.D.P. 20-04-2013 10:43
JESTEM SZCZĘŚLIWYM NOSICIELEM GRONKOWCA ZŁOCISTEGO MRSA... TEN GRONKOWIEC, TO MUSI BYĆ BARDZO WREDNA BAKTERIA, BO ZUPEŁNIE NIC MI NIE ROBI. PEWNIE CZEKA, AŻ BĘDĘ STARY I PRZENIOSĘ SIĘ DO DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI, BY PRZESKOCZYĆ NA INNYCH STARCÓW... A TYMCZASEM CZATUJE NA PERSONEL SZPITALNY, DLATEGO W TYCHŻE PLACÓWKACH JESTEM IZOLOWANY, NICZEM JAKIŚ NIEBEZPIECZNY WIĘZIEŃ, Z KARTKĄ NA DRZWIACH: "REŻIM SANITARNY"...
CН.W.D.P. 20-04-2013 10:50
Gronkowiec złocisty to Gram-dodatnia bakteria występująca w powietrzu, glebie - co oznacza ze stale się z nią stykamy. Nosicielstwo Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty stosunkowo często występują w środowisku człowieka. Szacuje się, że 10 do 50% populacji ludzkiej stale lub okresowo jest nosicielami tych bakterii... http://gronkowiec.eu/gronkowiec-zlocisty-objawy-zakazenia-naturalna-kuracja-bakterie-gronkowca-terapia.html
~!!! 23-04-2013 16:21
Nie daj boże trafić do takiego miejsca. Ja widziałam warunki w hospicjum na Żeromskiego 1 pampers dziennie brud i traktowanie . Skarżących się ludzi łzy ale i prośba żeby nic nikomu nie mówić bo się boją że będzie jeszcze gorzej.Więc jeżeli jest możliwość to dać 80% z dochodu osoby która potrzebuje opieki komuś kto zajmie się bliskim w domu .
~fatamorgana 12-08-2013 17:39
Jestem sama. Syn przeniósł się z żoną do Anglii. Mieszkam w 4-ro pokojowym mieszkaniu 3 pokoje wynajmuję.emerytura tez nie najmniejsza. Stać by mnie było na pobyt w takim domu z opieką. Ale boję się wewnętrznych regulaminów. To co można zaakceptować na wczasach to niekoniecznie może odpowiadać przez 365 dni w roku. Na dzień dzisiejszy przychodzi do mnie studentka, której płacę 15 zł za godz. Pomaga mi w sprzątaniu i trochę z nią pogadam.
~ 23-08-2013 10:04
a gdzie można zlożyć podanie o prace
~szumacher 2-11-2013 20:22
proszę powiedzieć gdzie i do kogo można złożyć podanie o pracę.
~ 10-07-2017 11:16
Do tej pory nie ma Domu Seniora a szpital stoi pusty.
~abcde3245 11-08-2017 18:40
Dom Seniora to powstanie tu może za jakieś 10lat, Kłodawski oszukuje właściciela ile się da, a prace do przodu nie idą. Pracują tylko 3 osoby, przy całym obiekcie! więc na pracę nie ma co liczyć
~ 2-10-2020 17:37
Minęło kolejnych siedem lat.... I co ? Wyszło jak zawsze i wszędzie w Polsce, a na prowincji zwłaszcza... Niestety, taka jest prawda...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group