Niedziela, 15 września
Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Czytających: 30381
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dolny Śląsk dla astroturystów

Niedziela, 6 lutego 2022, 7:00
Autor: WAC
Region: Dolny Śląsk dla astroturystów
Fot. UMWD
Na Dolnym Śląsku powstała mapa astroturystyczna, na której znajdują się najlepsze miejsca w regionie do obserwacji gwiazd.

Mapę astroturystyczną, którą kilka dni temu zaprezentował Urząd Marszałkowski będzie dostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. Obecnie przedstawia miejsca obserwacji ciemnego nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest poszerzenie mapy o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.

Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu– informuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby.
Astroturystyka jest niszową formą turystyki, która polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących – uzupełnia dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej (np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy) oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy. Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej.

Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, szeroko znany jako twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

To fantastyczna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego stworzenia takiej mapy publicznie dostępnej dla każdego - mówi Karol Wójcicki. - Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Góry Izerskie. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba.

Twoja reakcja na artykuł?

11
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
778
Powinien zostać, gdzie jest
58%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
42%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Niż genueński – szybkie wyjaśnienie
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Jedlica też straszy
 
Aktualności
Zostało tylko pół metra do przelania w Cieplicach
 
Aktualności
Dworcowa w Cieplicach – już jest nieprzejezdna
 
Aktualności
Rzeka wylała między pałacami
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group