Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11215
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dolny Śląsk dla astroturystów

Niedziela, 6 lutego 2022, 7:00
Autor: WAC
Region: Dolny Śląsk dla astroturystów
Fot. UMWD
Na Dolnym Śląsku powstała mapa astroturystyczna, na której znajdują się najlepsze miejsca w regionie do obserwacji gwiazd.

Mapę astroturystyczną, którą kilka dni temu zaprezentował Urząd Marszałkowski będzie dostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. Obecnie przedstawia miejsca obserwacji ciemnego nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest poszerzenie mapy o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.

Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu– informuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby.
Astroturystyka jest niszową formą turystyki, która polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących – uzupełnia dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej (np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy) oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy. Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej.

Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, szeroko znany jako twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

To fantastyczna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego stworzenia takiej mapy publicznie dostępnej dla każdego - mówi Karol Wójcicki. - Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Góry Izerskie. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba.

Twoja reakcja na artykuł?

11
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
39
Tak
28%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group