Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2695
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk/ Kraj: Do Warszawy jak w TGV

Czwartek, 5 czerwca 2008, 8:48
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
Dolny Śląsk/ Kraj: Do Warszawy jak w TGV
O polskim TGV możemy na razie pomarzyć. Rzeczywistość na polskich torach to często skansen. Prototyp EN–57 pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku.
Fot. TEJO
Za 12 lat z Wrocławia do stolicy Polski będzie można dojechać w dwie godziny! Projekty polskiego Train a Grande Vitesse (szybkiego pociągu) już są opracowywane. Póki co – rewolucji na torach nie ma.

To doniesienie Polskiej Gazety Wrocławskiej. Pociąg ze stolicy Dolnego Śląska pomknie z szybkością 250 km na godzinę. Do francuskiego rekordu (ponad 500 km/h) mu daleko, ale jak na polskie warunki podróżowania, będzie to szybkość kosmiczna.

Na razie to jednak tylko marzenia, choć coraz bardziej realne. Jak informuje gazeta, na początku przyszłego tygodnia projekt wybudowania szybkiej kolei trafi do konsultacji międzyresortowych, a pod koniec roku zajmie się nim rząd.

Polski TGV połączy Wrocław, Poznań, Łódż i Warszawę. Pod Kaliszem tory mają się rozdzielać: poprowadzą składy na Dolny Śląsk oraz Wielkopolskę.

Jeleniogórzanie, póki co, czekają na poprawę warunków i przyspieszenie na linii Jelenia Góra – Wrocław. Są już pierwsze światełka w tunelu. Po bieżących remontach szyn na niektórych odcinkach pociąg nie sunie już w żółwim tempie. Choć wciąż daleko mu do supertorpedy. Trzy godziny na pokonanie ponad 100 km to niestety standard.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group