Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7292
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Długi dom” w częściowym remoncie

Wtorek, 22 listopada 2011, 9:22
Aktualizacja: 9:23
Autor: RED
JELENIA GÓRA: „Długi dom” w częściowym remoncie
Fot. www.Fotopolska.eu
Był tu niegdyś browar, zajazd, restauracja z salą taneczną oraz jeden z większych w mieście hoteli. Po 1945 roku budynek popadł niemal w ruinę. Aktualnie jest częściowo remontowany.

Mowa o tzw. długim domu (Langes Haus) przy ulicy Jeleniej, obok którego wzniesiono Galerię Centrum. Do niedawna był w opłakanym stanie i w niczym nie przypominał lat swojej świetności. A w dawnym Hirschbergu było to jedno z bardziej ożywionych miejsc. Funkcjonował tu browar z zapleczem gastronomicznym, a w latach 20. XX wieku w budynku urządzono hotel. Restauracja działała tam jeszcze kilka lat po zakończeniu wojny już w polskiej Jeleniej Górze.

Później jednak długi dom popadł w zapomnienie. Były tam mieszkania komunalne, a na początku lat 90. w jego części znalazła się siedziba jeleniogórskiej straży miejskiej, która wyprowadziła się stamtąd przed dwoma laty na ulicę Armii Krajowej.

Aktualnie budynek jest częściowo remontowany. Niedawno usunięto ze skarpy ulicy Jeleniej spróchniałe topole, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Odsłonięto tym samym widok na Bazylikę Mniejszą św. Erazma i Pankracego. Kiedy w marcu przyszłego roku swoje progi otworzy Galeria Centrum, dzięki remontowi, część długiego domu nie będzie już szpeciła okolicy. Niestety, wiele wskazuje na to, że z perspektywy od ulicy Jeleniej ten budynek wciąż będzie przypominał ruinę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group