Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 12374
Zalogowanych: 111
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dlaczego latem pękają rury…

Sobota, 26 lipca 2014, 8:26
Aktualizacja: 8:29
Autor: Zeb
Jelenia Góra: Dlaczego latem pękają rury…
Fot. Z–R
W ostatnich kilku tygodniach wydarzyły się w Jeleniej Górze dwie duże awarie wodociągów. Pierwsza pomiędzy ul. Wiejską a ul. Ogińskiego, a druga na ul. Sudeckiej. Obie zostały szybko usunięte.
– Latem awarie zdarzają się przede wszystkim tam, gdzie sieć jest stara – tłumaczy dyspozytor, Krzysztof Kabiasz. – Są miejsca, w których leży jeszcze od przedwojnia; czasami rury są tak „zarośnięte”, że wolny prześwit ma zaledwie 1 cm… Oczywiście sukcesywnie wymieniamy je na nowe.

Duże problemy sprawiają również rury z lat 70. i 80. minionego wieku. Słabe materiały, z których zostały wykonane powodują, że korodują i tworzą się w nich dziury. Miejscami, gdy się je odkopie, przypominają stare samochodowe rury wydechowe. Kiedy dziura jest niewielka, zakłada się na nią obejmę, gdy popęka na dłuższym odcinku, po prostu się ją wycina i wstawia nową.

- Znalezienie miejsca uszkodzenia przeważnie jest proste, ale nie stanowi to reguły – mówi Krzysztof Kabiasz. – Niekiedy sieć pęka w innym miejscu niż to, w którym wybija woda. Nasi ludzie znajdują wówczas pęknięcie specjalnym urządzeniem - korelatorem cyfrowym „Enigma”, który „słyszy” wydawane przez wyciekającą wodę szumy.

„Wodnik” tworzy w tym roku również tak zwany model hydrauliczny. Pomagać on będzie, między innymi, w lokalizowaniu uszkodzeń najtrudniejszych do znalezienia oraz niewidocznych gołym okiem. Pracownicy szukać ich będą dzięki niemu w zawężonym obszarze. Precyzyjne zlokalizowanie usterki w znaczny sposób ułatwi szybką na nią reakcję.

W dyspozytorni mieszczącej się przy ul. Ceglanej 7, w której odbierane są telefony alarmujące o uszkodzeniu sieci, pracuje pięć osób. Po zgłoszeniu awarii osoby dyżurujące weryfikują ją i przekazują informacje dalej - do Wydziału Utrzymania i Eksploatacji Sieci Wodociągowej. Przeciętną awarię pracownicy „Wodnika” usuwają w ciągu 3 - 4 godzin. Do dyspozycji firma ma dwie brygady, łącznie 16 osób. Dysponuje wozem asenizacyjnym, wywrotką oraz koparką.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
947
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group