Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7200
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dekomunizacji ulic ciąg dalszy

Czwartek, 14 grudnia 2017, 11:25
Autor: WAC
Region: Dekomunizacji ulic ciąg dalszy
Fot. WAC
W dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił listę ulic w miastach i gminach regionu co do których wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których dokonane zostaną zmiany ich nazw. W powiecie jeleniogórskim nowe nazwy otrzymały ulice w Kowarach, Podgórzynie oraz Szklarskiej Porębie.

Wojewoda podjął to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Przypomnijmy, że do dokonania odpowiednich zmian były zobowiązane samorządy lokalne. W przypadku tych, które tego nie zrobiły we wskazanym terminie, zastąpił ich wojewoda wydając zarządzenia zastępcze.

W regionie dolnośląskim najczęściej zmienioną nazwą była ul. Leona Kruczkowskiego. Pisarz znany jest przede wszystkim jako autor „Niemców”, lecz był także działaczem PZPR, w latach 1949–1956 prezesem Związku Literatów Polskich. Przestał być patronem ulic między innymi: we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie.

Dekomunizacja nazw ulic dotknęła też miejscowości w powiecie jeleniogórskim. W Podgórzynie Leona Marchlewskiego zastąpi Jan Karski. W Kowarach nowe tabliczki z nazwami znajdą się na dotychczasowych ulicach: Wincentego Pstrowskiego – zastąpi go Władysław Grabski i Mariana Buczka – Kawaleryjska. Do identycznej zmiany jak w Kowarach dojdzie również w Szklarskiej Porębie, gdyż i tam W. Pstrowskiego zastąpi W. Grabski.

Decyzją wojewody nieco zdziwiony jest zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby Stanisław Kozina. – Jako że dla miasta wiąże się to z kosztami, gdy dowiedzieliśmy się o konieczności przeprowadzenia zmian ulic kojarzących się z okresem PRL – u, wysłaliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej prośbę o opinie w tej sprawie. Pytaliśmy wtedy o zdanie w sprawie dziesięciu ulic i w tym gronie znalazła się też ta, której patronem jest W. Pstrowski. W odpowiedzi IPN zalecił nam jedynie zmianę nazw: Armii Ludowej, Janka Krasickiego i Mariana Buczka. Widać analiza historyków zlecona przez wojewodę była głębsza niż ta, której dokonali specjaliści z IPN– u – mówi zastępca burmistrza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group