Poniedziałek, 9 września
Imieniny: Jacka, Piotra
Czytających: 10297
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi

Czwartek, 4 czerwca 2009, 10:00
Aktualizacja: 10:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi
Fot. Angela
Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, policji, straży miejskiej, kuratorzy, sędziowie i przedstawiciele innych instytucji z Dolnego Śląska przez dwa szkolili się w zakresie handlu ludźmi, w tym dziećmi. Mówiono o tym, jak zapobiegać, jak pomóc ofiarom i jakich zasad należy przestrzegać wybierając się za granicę. Organizatorzy spotkania poruszając tak ważny problem zapomnieli o zaproszeniu o mediów.

Trzy szkolenia z problematyki dotyczącej handlu ludźmi odbywają się na Dolnym Śląsku w trzech miastach: Jeleniej Górze, Wrocławiu i Wałbrzychu, ze względu na bliskie sąsiedztwo tych miast z zagranicą i częstych wyjazdów z Polski tutejszych mieszkańców.

– Problem może nie jest aż tak masowy jak przemoc domowa, ale w zeszłym roku fundacja Lastrada pomogła 308 osobom, które przyszły do nas fizycznie z informacją, że potrzebują naszej pomocy – usłyszeliśmy. – Kolejne kilkaset osób, które zarówno planowały wyjazd, jak i te, które padły ofiarą handlu ludźmi skorzystało z poradnictwa przez telefon zaufania. Kilkaset innych osób dzwoniło z grupy rodzin i znajomych, przyjaciół ofiar, lub osób planujących wyjazd i prosiło o konsultacje.

Wszystko dzieje się w szarej strefie, dlatego trudno podać liczby. Mnóstwo osób nie ma w ogóle takiej świadomości, że są ofiarami handlu ludźmi i że jest to przestępstwo. W handlu ludźmi pewne przestępstwa odbywają się jedno po drugim.

– Człowiek może być transportowana, szantażowany, zmuszany do czegoś, zastraszany - mówi Joanna Garnier, z fundacji Lastrada z Warszawy, która została zaproszona do realizacji programu merytorycznego. Na szkoleniu pojawiły się informacje dotyczące samego pojęcia handlem ludźmi, kiedy można mówić o handlu ludźmi, co generuje tego typu zjawiska, kto jest szczególnie narażony na stanie się ofiarą handlu, jak możemy temu przeciwdziałać, i jak pomóc wyjechać bezpiecznie tym, którzy mają to w planach.

– W związku z tym, że na szkoleniu było sporo osób z interwencji kryzysowej była też mowa o pracy z ofiarą, pierwszego spotkania, identyfikacja, interwencją kryzysową – mówi Joanna Garnier.
Uczestnicy kursu pytali o handel dziećmi. Chcieli wiedzieć, jak można pomóc osobie, która planuje wyjazd.

– Szkolenie wniosło bardzo dużej wiedzy, której wcześniej posiadałam i uzmysłowiło skalę tego zjawiska, ogromnego i przewidywalnego – mówi Beata Domejko, kurator zawodowy dla dorosłych w jeleniogórskim sądzie i uczestniczka szkolenia.

Szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli udziału mediów, dla których można by zorganizować krótkie podsumowanie, czy też konferencję prasową. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
367
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
 
Kilometry
Pociągiem już 120 km/h!
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group