Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 7408
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi

Czwartek, 4 czerwca 2009, 10:00
Aktualizacja: 10:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi
Fot. Angela
Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, policji, straży miejskiej, kuratorzy, sędziowie i przedstawiciele innych instytucji z Dolnego Śląska przez dwa szkolili się w zakresie handlu ludźmi, w tym dziećmi. Mówiono o tym, jak zapobiegać, jak pomóc ofiarom i jakich zasad należy przestrzegać wybierając się za granicę. Organizatorzy spotkania poruszając tak ważny problem zapomnieli o zaproszeniu o mediów.

Trzy szkolenia z problematyki dotyczącej handlu ludźmi odbywają się na Dolnym Śląsku w trzech miastach: Jeleniej Górze, Wrocławiu i Wałbrzychu, ze względu na bliskie sąsiedztwo tych miast z zagranicą i częstych wyjazdów z Polski tutejszych mieszkańców.

– Problem może nie jest aż tak masowy jak przemoc domowa, ale w zeszłym roku fundacja Lastrada pomogła 308 osobom, które przyszły do nas fizycznie z informacją, że potrzebują naszej pomocy – usłyszeliśmy. – Kolejne kilkaset osób, które zarówno planowały wyjazd, jak i te, które padły ofiarą handlu ludźmi skorzystało z poradnictwa przez telefon zaufania. Kilkaset innych osób dzwoniło z grupy rodzin i znajomych, przyjaciół ofiar, lub osób planujących wyjazd i prosiło o konsultacje.

Wszystko dzieje się w szarej strefie, dlatego trudno podać liczby. Mnóstwo osób nie ma w ogóle takiej świadomości, że są ofiarami handlu ludźmi i że jest to przestępstwo. W handlu ludźmi pewne przestępstwa odbywają się jedno po drugim.

– Człowiek może być transportowana, szantażowany, zmuszany do czegoś, zastraszany - mówi Joanna Garnier, z fundacji Lastrada z Warszawy, która została zaproszona do realizacji programu merytorycznego. Na szkoleniu pojawiły się informacje dotyczące samego pojęcia handlem ludźmi, kiedy można mówić o handlu ludźmi, co generuje tego typu zjawiska, kto jest szczególnie narażony na stanie się ofiarą handlu, jak możemy temu przeciwdziałać, i jak pomóc wyjechać bezpiecznie tym, którzy mają to w planach.

– W związku z tym, że na szkoleniu było sporo osób z interwencji kryzysowej była też mowa o pracy z ofiarą, pierwszego spotkania, identyfikacja, interwencją kryzysową – mówi Joanna Garnier.
Uczestnicy kursu pytali o handel dziećmi. Chcieli wiedzieć, jak można pomóc osobie, która planuje wyjazd.

– Szkolenie wniosło bardzo dużej wiedzy, której wcześniej posiadałam i uzmysłowiło skalę tego zjawiska, ogromnego i przewidywalnego – mówi Beata Domejko, kurator zawodowy dla dorosłych w jeleniogórskim sądzie i uczestniczka szkolenia.

Szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli udziału mediów, dla których można by zorganizować krótkie podsumowanie, czy też konferencję prasową. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1341
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group