Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4099
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dary dla Ukrainy

Czwartek, 3 marca 2022, 6:15
Autor: WAC
Jelenia Góra: Dary dla Ukrainy
Fot. użyczone
Polacy, w tym mieszkańcy naszego regionu, bardzo ofiarnie włączyli się w zbiórkę odzieży, środków czystości, żywności, artykułów dla dzieci i innych potrzebnych rzeczy dla dotkniętej agresją Rosji, Ukrainy.
Kiedy zobaczyłam informację na drzwiach wejściowych mojego bloku o zbiórce dla Ukraińców pomyślałam, że muszę coś zrobić, żeby pomóc ludziom ciepiącym z powodu wojny – mówi pani Anna z ulicy Ptasiej w Jeleniej Górze. – Zapakowałam w worki m.in. ciepłą odzież. Sąsiedzi zrobili to samo, każdy się dzielił, czym może. Nie można być obojętnym w takiej sytuacji – podkreślała.

Dary zbierane są w bardzo wielu miejscach, między innymi przez samorządy, szkoły, instytucje kultury, stowarzyszenia, służby mundurowe (w tym jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej) organizacje charytatywne. Zbiórki organizują też osoby prywatne.

Cała nasza rodzina pochodzi z Ukrainy - mówi Krystian Wysztaliuk. - Część przebywa w Polsce, lecz dalsi krewni oraz dziadkowie pozostali na Wschodzie. Dlatego gdy tylko dowiedzieliśmy się o wybuchu wojny postanowiliśmy zorganizować pomoc dla naszych rodaków. Nasza zbiórka ruszyła w niedzielę (27 lutego) i potrwa jeszcze co najmniej kilka dni. Dary odbierane są na parkingu przed Kauflandem oraz na ulicy Wiejskiej 98. W tym drugim miejscu są segregowane i pakowane do busów, które jadą na granicę. Tam rzeczy są przepakowywane do pojazdów ukraińskich i jadą do tego kraju. Obecnie na liście najpotrzebniejszych rzeczy znajdują się: czapki, rękawiczki, skarpety, środki higieniczne, baterie, żywność o długim terminie przydatności do spożycia.

Wśród samorządów, które włączyły się w pomoc dla Ukrainy nie zabrakło magistratu w Kowarach.

W zbiórkę w Kowarach włączyli się mieszkańcy, szkoły oraz wszystkie jednostki organizacyjne Urzędu Miasta - mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Zadania zostały podzielone i tak szkoły zbierały baterie, lampki i żarówki, przedszkola – chusteczki jednorazowe i mokre, pracownicy szpitala – opatrunki i inne medykamenty. Pierwszy transport darów wyjechał na Wschód wczoraj (2.03). Nasze miasto w organizacji transportu współpracuje z Polską Akcją Humanitarną. Po dotarciu na granicę zabrane przedmioty zostają przekazane ukraińskiemu UNICEF, który będzie je rozdysponowywać w różne miejsca, szczególnie tam gdzie są małe dzieci.

Twoja reakcja na artykuł?

18
72%
Cieszy
3
12%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (65)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1007
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group