Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6449
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dar życia w ratuszu: zebrano ponad 30 litrów krwi!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 6 sierpnia 2010, 12:27
Aktualizacja: Sobota, 7 sierpnia 2010, 7:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu dawców krwi, w tym urzędnicy miejscy oraz policjanci, oddają dziś na parterze magistratu życiodajny płyn. – To odzew na potrzeby zgłaszane przez szpital. Szczególnie w okresie wakacji krew jest pilnie potrzebna – powiedział prezydent Marek Obrębalski, który sam czynnie przyłączył się do akcji.

Jeszcze wczoraj na konferencji prasowej, kiedy dziennikarze spytali Marka Obrębalskiego, czy odda krew, prezydent miasta odpowiedział wymijająco. Ale – zachęcony dyskusją z Rafałem Świeckim, dziennikarzem Polski Gazety Wrocławskiej – szef miasta zadeklarował, że krew odda. – Jak pan odda, to ja też – dodał R. Święcki. I tak oto dziś obaj panowie, wraz z innymi jeleniogórzanami stanęli w kolejce dawców.

Spory ruch na parterze ratusza, gdzie zorganizowano prowizoryczne laboratorium, był od samego rana spory. Przychodzili policjanci, którym towarzyszył insp. Zbigniew Ciosmak, szef policji jeleniogórskiej. – Krew oddałem już wcześniej – mówił pokazując ślad po ukłuciu na przedramieniu. Za to jego podwładni chętnie poddawali się badaniom i kładli się na leżankach dla dawców.

Jednak największe zainteresowanie mediów wzbudzał prezydent Obrębalski. Szef miasta musiał – podobnie jak inni chętni – poddać się czterostopniowej procedurze. Najpierw wypełnił ankietę, później się zarejestrował, następnie pobrano mu próbkę krwi i na koniec poddano badaniu lekarskiemu. Dopiero wtedy – przyodziany w ochronny fartuch – szef Jeleniej Góry położył się na leżance i mógł oddać pół litra życiodajnego płynu. W kolejce kłębił się tłumek jeleniogórzan: urzędników oraz tych, którzy zachęceni akcją, decydowali się na udział w niej w ostatniej chwili.

– Dla każdego mamy po osiem tabliczek czekolady. Prezydent przygotował również upominki pozyskane dzięki współpracy miasta z Polskim Czerwonym Krzyżem – tłumaczy Andrzej Marchowski z UM. – Czekoladę trzeba zjeść, aby zrekompensować organizmowi stratę poniesioną przy oddawaniu krwi. Jednak ci, którzy łakoci nie lubią, mogą je zastąpić, na przykład solidnym befsztykiem.

W kolejce zauważyliśmy urzędników, w tym szefa sztaby kryzysowego Włodzimierza Bełtę. – Po oddaniu krwi nasi pracownicy mogą iść do domu. Nie muszą wracać do pracy – mówił Andrzej Marchowski. Krew zdecydowali się także oddać radna Bożena Wachowicz Makieła, Bożenna Wolniak z sekretariatu rady miasta, architekt Maciej Jakubiec oraz wielu innych. – Mam legitymację honorowego krwiodawcy, więc dla mnie to nie nowość – mówiła B. Makieła. Rafał Święcki, który zachęcił prezydenta Obrębalskiego do udziału w akcji, nie czuł tremy, choć oddawał krew po raz pierwszy w życiu.

Wśród zarejestrowanych na godz 14.45 78 dawców krwi, znalazły się osoby m. in. z Krakowa, Świętoszowa, Kostrzycy i Podgórzyna. Do wspomnianej pory udało się zebrać ponad 30 litrów krwi. Pobieranie od pozostałych zarejestrowanych osób potrwa do godz. 16. - Wykorzystane zostaną wszystkie, przygotowane przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział we Wrocławiu, zestawy pobraniowe - informuje Jerzy Zębik z wydziału promocji i polityki informacyjnej urzędu.

Tak duża liczba dawców była zaskoczeniem zarówna dla organizatorów jak i obsługi medycznej. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, a w sposób szczególny tym, którzy oddali swoją krew, z całego serca dziękujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~n i c o 6-08-2010 13:28
~kropelka 6-08-2010 14:06
arykół jak artkół kiepski bo kiepski ale jest jakaś informacja ale jako dziennikarzepodpowiadajcie jakieś cząstkowe informacje swoim rozmówcom np. dzięń w którym oddaje się krew jest ustawowo wolny od pracy i tyle a ktosłuszał o befsztykach za oddanie krwi ???? jakiś newans i tyle w każdym urzędzie powinna być taka akcja a poza tym upominki jakie upominki ??? no w sumie dla urzendasów to upominki a dla ludzi następny szczebelek w drabinie do nieba
~rrjg 6-08-2010 14:13
Nie wiecie czy w szpitalu można oddawać krew w sobotę??Bo z checią bym jutro oddał
~Plastus 6-08-2010 14:30
W soboty - zamknięte, dziś w szpitalu pewnie też kilka osób odeszło z kwitkiem. Zamiast takich akcji niech miasto dopłaci, żeby choć raz w tygodniu można było oddać krew np. do 18-tej a nie jak teraz do 11-tej.
~ 6-08-2010 15:45
po co ci do 18 jak masz ustawowo zapewniony dzień wolny od pracy? mnie bardziej zastanawia, czemu w JG dają tylko 8 czekolad, a wszędzie indziej po 9 i jeszcze jakieś gadżety. JG należy pod Wałbrzych, więc to pewnie tam okradają jeleniogórskich krwiodawców...
~bożena 6-08-2010 15:46
Drobne sprostowanie. Nie mam legitymacji honorowego krwiodawcy, ale wielokrotnie oddawałam krew w sytuacjach, gdy była ona potrzebna innym. Posiadam identyfikacyjną kartę grupy krwi. Karta ta pozwala na szybkie podanie mi krwi bez dodatkowych badań w celu ustalenia grupy. Pozdrawiam i życzę miłego wekendu. Bożena
~xxx 6-08-2010 15:51
a wybory tuż, tuż...
~ 6-08-2010 15:54
Zdecydowanie ZA MAŁO zdjęć z Obrębalskim !!!
~Piękny Roman 6-08-2010 16:03
Życiodajny płyn to jest jeszcze inny ;) I też można zostać dawcą...I co ważne moment oddawania go jest o wiele przyjemniejszy niż krwi ;)
~Meg 6-08-2010 16:43
szkoda, ja ostatnio leczyłam sie u stomatologa, gdyby nie to to też bym oddała krew
~kresss 6-08-2010 17:15
DO plastusia i całej reszty! Byłem dzisiaj i oddałem 450 ml krwi,dostałem 10 powtarzam dla oszołomów DZIESIĘĆ czekolad które i tak zaraz po wyjściu oddałem maluchą które przyglądały się akcji oprócz tego koszulkę z grupa krwi opaskę na rękę.Oddawanie krwi trwało do godziny 14 a nie do 11. G....o wiecie siedząc przed kompami. Zajmijcie się noszeniem ulotek bądź czym innym co dorównuje waszemu ilorazowi inteligencji skoro zabrakło odwagi żeby pójść i oddać to czego kiedyś Wy być może będziecie potrzebowali.
~miedzianobro 6-08-2010 17:41
...mam pytanie do oddających krew...co by się stało gdyby ktos z Was zachorował i nie mógłby już więcej oddawać krwi..?czy organizm oddający co miesiąć krew nie produkuje więcej krwi..??...słyszałem o przypadku kiedy to honorowy krwiodawca zachorował ...po czasie matka musiała upus...ć mu krwe bo poprostu wariował....czy to prawda czy zwykła plotka...??
~miedzianobro 6-08-2010 18:26
...mam pytanie do oddających krew...co by się stało gdyby ktos z Was zachorował i nie mógłby już więcej oddawać krwi..?czy organizm oddający co miesiąć krew nie produkuje więcej krwi..??...słyszałem o przypadku kiedy to honorowy krwiodawca zachorował ...po czasie matka musiała upus...ć mu krwe bo poprostu wariował....czy to prawda czy zwykła plotka...??
~@@@ 6-08-2010 18:35
Dlaczego niektóre pielęgniarki nie mają rękawiczek na rękach? Właśnie dlatego nie oddaję krwi,że się boję iż one mnie czymś zarażą.
teessi 6-08-2010 18:58
Kiedyś też oddałam, gdy czyjeś dziecko było w potrzebie, bo mam grupę, która nie występuje zbyt często. Kilka osób wtedy oddało. Wtedy ten chłopak miał białaczkę, a teraz ma "krewmych".:-)
~clown 6-08-2010 19:35
Akcja super, myślę, że powinno się organizować w innych miejscach JG, nie tylko w centrum, ale np. w Cieplicach, Sobieszowie. Wielu turystów i starszych mieszkańców pewnie by się przyłączyło, gdyby akcja "przyszła" do nich. Jeżdżenie na Zabobrze dla niektórych jest po prostu uciążliwe, lub (turyści) nie wiedzą, gdzie to jest.
heniutek 6-08-2010 19:54
Do miedzianobro Możesz spokojnie oddać krew.Sam słyszałem o niby wariowaniu gdy przychodzi czas na oddanie krwi-oddałem już prawie 8 litrów ib dla mnie to mit! Do teessi Dlaczego tylko "kiedyś" Wstąp do punktu krwiodawstwa ponownie,zapraszam! do @@@ "pielęgniarki" niczym cię nie zarażą,wręcz przeciwnie-przebadają twoją krew DOKŁADNIE! Rękawiczki noszą podczas pobierania krwi,podczas rejestracji sam chyba przyznasz że jest to zbędne! Do wszystkich!Wkłucie igły troszkę boli ,ale świadomość ratowania czyjegoś życia daje radość! Czekolad dają 8 + zwrot kosztów dojazdu,oraz dzień wolny w pracy! ZAPRASZAM WSZYSTKICH,NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ-SATYSFAKCJA GWARANTOWANA!!!
~niutka 6-08-2010 20:07
Do miedzianobro.Mój mąż oddaje krew regularnie co 56 dni ale jeżeli nie odda w terminie bo pracodawcy wcale nie chcą tak chętnie dawać wolnego i jeszcze za to płacić to potwornie boli go głowa ale jak tylko odda przestaje.
teessi 6-08-2010 20:42
Heniutku, a czy można oddawać w soboty? Bo ja nie mogę sobie pozwolić na zbyt wiele wolnych dni, a to by się z tym wiązało. Czasy takie, że dzień pracy wypełniony bardzo szczelnie.
~ 6-08-2010 21:41
Obywatel nie ma takiego problemu \tessi\
~Menes 6-08-2010 22:03
Wow, zwrot kosztów dojazdu. Ciekawe czy gdybym dojechał z Nurnberg czy też zwróciliby mi choć koszt dojazdu?
~Bodek 8-08-2010 9:09
zróbcie taką akcje na weekend bo ja na przykład oddał bym ale w tygodniu niestety pracuje fizycznie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group