Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9752
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytelnicy: Groby tonęły w śmieciach!

Piątek, 2 listopada 2012, 7:32
Aktualizacja: Sobota, 3 listopada 2012, 8:10
Autor: red
Jelenia Góra: Czytelnicy: Groby tonęły w śmieciach!
Fot. Adam
– Cmentarz parafii rzymskokatolickiej w Jeleniej Górze – Cieplice przy ulicy Jagiellońskiej. 1 listopad – Wszystkich Świętych – odwiedzam groby bliskich ... szok. Grób mojego wujka tonie w śmieciach. Dzień wcześniej sprzątając groby widziałem przewalające się śmieci z ustawionych kubłów. Miałem nadzieję, że administrator uprzątnie wieczorem ten bałagan i w święto nekropolia będzie czysta i schludna. Niestety. Widok, który zastałem był tragiczny – napisał do nas Czytelnik Adam i przysłał zdjęcia. Takich e–maili ze zdjęciami, nie tylko z tego cmentarza, dostaliśmy więcej. Co na to administratorzy nekropolii?

- Idę do administratora, który przygotowuje ołtarz do mszy świętej (w czystym miejscu cmentarza z dala od śmietnisk). Na moją interwencję tłumaczy, że „wczoraj wywoziliśmy śmieci” i że to ludzie śmiecą. Obok siedzi ksiądz i nic nie mówi (cmentarz jest parafialny), mimo iż udowadniam, że żadne śmieci nie były wywożone. Powiadamiam policję i Straż Miejską. Najbardziej mnie boli, że na cmentarzu parafialnym, nikt nie nadzoruje administratora i pozwala na śmieciowe bezczeszczenie grobów. Boli, że w dniu, kiedy każdy odwiedza groby bliskich, administrator cmentarza na słowa krytyki nie potrafi przeprosić - pisze Adam.

- Tak wyglądał cmentarz w Cieplicach w dniu Wszystkich Świętych. Sterty śmieci, połamane konary drzew, leżące na grobach, które w okresie letnim powinny być wycięte przez pracowników obsługi Cmentarzy Komunalnych. Identyczna sytuacja ma miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej. Czym to można wytłumaczyć? Brakiem środków? Chyba jednak nie, to po prostu brak zwykłej przyzwoitości i szacunku do tych miejsc - twierdzi Krzysztof.

- Na cmentarzu w Cieplicach góra śmieci, przepełnione kontenery, błoto. Wstyd! Czy jest ktoś stanowisko wyżej, aby zrobić z tym porządek? Tak jest co roku, nie tylko w święto... smutne - taki list i zdjęcia otrzymaliśmy od Kasi. W podobnym tonie napisał do nas również Piotr.

Z kolei Mirosław pisze o starym cmentarzu w Jeleniej Górze i również przesyła zdjęcia. - Wydaje się, że służby odpowiedzialne zupełnie zlekceważyły porządek: kubły przepełnione, torby z liśćmi i śmieciami na stertach koło zapełnionych kubłów, albo na poboczach ścieżek bez żadnych koszy na śmieci. Takiego bałaganu jeszcze nigdy nie widziałem na naszym cmentarzu. Wart zapytać, kto za to odpowiada - czytamy w e-mailu.

- Nie zdążyliśmy wywieźć wszystkich śmieci, za co przepraszamy. Niestety przez opady śniegu, jakie miały miejsce w weekend wiele osób dopiero w środę sprzątało nagrobki, stąd tak duża ilość śmieci w kontenerach. Opróżnialiśmy je tak szybko jak się dało, jeszcze o 6.00 rano w czwartek część pojemników była opróżniana. Już o godz. 9.00 nie mogliśmy wjechać na stary cmentarz w Jeleniej Górze, gdyż droga była zatarasowana samochodami. Obecnie są wzmożone siły pracowników, którzy porządkują teren starego cmentarza – poinformował Jan Pałka, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

– Dostajemy zlecenia na wywóz śmieci z cmentarza przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach, jednak nie są to stałe wywozy. Gdy jest taka potrzeba zarządca dzwoni do nas i zleca wywóz odpadów, jednak musi to zrobić przynajmniej dzień wcześniej – dodał.

Nie udało nam się dotąd skontaktować z przedstawicielem parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Będziemy nadal próbować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (154)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
386
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group