Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5512
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Czyszczenie jeziorka – dla przyrody i rekreacji

Środa, 4 listopada 2015, 8:24
Aktualizacja: Czwartek, 5 listopada 2015, 7:29
Autor: A–K
Janowice Wielkie: Czyszczenie jeziorka – dla przyrody i rekreacji
Fot. Archiwum Autora
Jeszcze w tym tygodniu ruszają prace związane z oczyszczeniem stawu, położonego na terenie kompleksu rekreacyjnego Zielona Dolina w Janowicach Wielkich. A wszystko dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź, która przekazała na ten cel dotację w wysokości 70 tys. zł.

Projekt p.n. „Naszym skarbem jest przyroda – rewitalizacja stawu we wsi Janowice Wielkie” realizują wspólnie: Grupa Odnowy Wsi Janowice Wielkie, Fundacja Przystanek Dobrych Myśli, Gmina Janowice Wielkie. W ramach inicjatywy wykonane zostaną prace polegające na oczyszczeniu zbiornika z mułu, usunięciu przybrzeżnych szuwarów oraz wyrównania brzegów.

W ten sposób nie tylko wieś zyska nowe, estetycznie wyglądające miejsce wypoczynku, ale przede wszystkim uratowane zostaną cenne gatunki ptaków i płazów, zamieszkujących staw. Zgodnie bowiem z zapisami inwentaryzacji przyrodniczej, wykonanej w tym roku, bez ingerencji staw za kilka, kilkanaście lat stanie się lądem, a gatunki związane z wodą będą musiały szukać innego siedliska. Termin prac wybrany został nieprzypadkowo. To czas kiedy ptactwo ma możliwość odlotu i znalezienia nowych miejsc bytowania, a płazy – nowych miejsc, w których w stanie hibernacji spokojnie przetrwają zimę.

Ale to nie koniec działań, które partnerzy projektu chcę realizować przy stawie. Jego wyczyszczenia nie oznacza końca jego zagospodarowania. To tylko pierwszy krok. W związku z tym Fundacja Przystanek Dobrych Myśli i Grupa Odnowy Wsi Janowice Wielkie zorganizowały na popularnym serwisie crowdfundingowym Polak Potrafi zbiórkę. Jej celem jest zebranie kolejnych pieniędzy pozwalających m.in. uporządkować brzeg stawu, posiać trawę, zrobić przepust, ogrodzenie. Wspomagając projekt finansowo można w zamian otrzymać atrakcyjne nagrody. Ich wartość waha się od 10 do 450 zł. Jest coś dla aktywnych, coś dla relaksu, są unikatowe pamiątki z Janowic Wielkich, a także możliwość wyrycia imienia darczyńcy na specjalnych tabliczkach, które umieszczone będą na pomoście przy stawie. Każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Trzeba tylko zarejestrować się na portalu Polak Potrafi i już można wybierać.

Lista nagród nie jest zamknięta, możliwe, że będą pojawiały się nowe, warto więc zaglądać na stronę projektu. Zapraszamy do wspierania inicjatywy!

Link do projektu:
https://polakpotrafi.pl/projekt/co-piszczy-w-stawie

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group