Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6109
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czy zapłacimy podatek od deszczu?

Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:15
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2012, 8:16
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Czy zapłacimy podatek od deszczu?
Fot. RED
Wprawdzie za oknami mróz trzaska, jednak wielu jeleniogórzan myśli już o deszczu w kontekście… specjalnej opłaty za odprowadzanie deszczówki. Takie kolejne obciążenie finansowe wprowadzają niektóre samorządy. Nasz nie ma takich planów. Przynajmniej na razie.

Opłata za odprowadzanie wody deszczowej, która od marca zacznie obowiązywać we Wrocławiu, to dla mieszkańców 50-metrowego mieszkania w czteropiętrowej kamienicy 75 groszy miesięcznie, natomiast w budynku wyższym odpowiednio mniej. Z kolei właściciele domków jednorodzinnych, bliźniaków, szeregowców, zapłacą ją tylko wtedy, gdy deszczówka spływa z posesji do kanalizacji miejskiej. Za deszcz zapłacą głównie firmy, zwłaszcza posiadacze wielkich utwardzonych placów postojowych i magazynowych. W Poznaniu za odprowadzaniu deszczówki płaci się od roku, a w Bielsku-Białej już od dwudziestu lat.

Tymczasem zarówno prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, jak i Janusz Grodziński przewodniczący rady miejskiej, nie mają zamiaru wprowadzać podatku od deszczu. Nie ma nawet planów wprowadzenia takiego punktu do porządku obrad najbliższych posiedzeń rady miasta.

Jednak Miejski Zarząd Dróg i Mostów zajmujący się konserwacją sieci kanalizacji deszczowej, ma poważny problem z bieżącym utrzymaniem sieci. Budowane są separatory, na których konserwację brakuje funduszy. Rocznie z miejskich finansów przeznaczane jest na ten cel pół miliona złotych, a i tak kwota ta jest zbyt niska.
Pojawił się pomysł, aby konserwacją kanalizacji deszczowej w Jeleniej Górze zajęło się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik”.

Opracowywany jest już nawet projekt, choć prezes przedsiębiorstwa Wojciech Jastrzębski twierdzi, że nie ma, jak na razie, takich planów. Trudno więc powiedzieć, czy dodatkowe zajęcie dla „Wodnika” nie będzie się wiązało z kosztami, które - z dużą dozą prawdopodobieństwa - pokryją… mieszkańcy.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
601
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group