Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7711
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Poniedziałek, 6 lipca 2020, 6:01
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 16:59
Autor: WAC
Miłków: Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?
Fot. KPN
Samorządowcy z Podgórzyna zapowiadają kolejną, oby tym razem skuteczną, próbę usunięcia ze sporego terenu w Miłkowie parzącego barszczu Sosnowskiego.

Obszar, na którym rozplenia się toksyczna roślina jest prywatny. Od kilku lat samorząd, we współdziałaniu z przebywającą za granicą jego właścicielką, nie są w stanie uporać się z jej problemem. Dodatkowo wojewoda unieważnił uchwałę rady gminy, która nakładała na właścicieli gruntów obowiązek dbania o to, by rośliny inwazyjne nie rozsiewały się poza ich działki.

W tym roku wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata zapowiada, że powiększający się z roku na rok obszar zarośnięty przez parzący barszcz Sosnowskiego w Miłkowie zostanie zaorany i będzie obsiewany. Tak ma być przez kilka lat, co ma wyeliminować niebezpieczne i inwazyjne rośliny.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Roślina zawiera substancje, które aktywowane promieniowaniem UV powodują u ludzi poważne poparzenia skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ toksyczne związki wydostają się z barszczu w postaci oprysków.

W przypadku kontaktu z rośliną należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Trzeba też unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania widocznych blizn. Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

12
15%
Cieszy
5
6%
Hahaha
5
6%
Nudzi
4
5%
Smuci
5
6%
Złości
50
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (102)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1287
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group