Środa, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana
Czytających: 9956
Zalogowanych: 74
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Poniedziałek, 6 lipca 2020, 6:01
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 16:59
Autor: WAC
Miłków: Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?
Fot. KPN
Samorządowcy z Podgórzyna zapowiadają kolejną, oby tym razem skuteczną, próbę usunięcia ze sporego terenu w Miłkowie parzącego barszczu Sosnowskiego.

Obszar, na którym rozplenia się toksyczna roślina jest prywatny. Od kilku lat samorząd, we współdziałaniu z przebywającą za granicą jego właścicielką, nie są w stanie uporać się z jej problemem. Dodatkowo wojewoda unieważnił uchwałę rady gminy, która nakładała na właścicieli gruntów obowiązek dbania o to, by rośliny inwazyjne nie rozsiewały się poza ich działki.

W tym roku wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata zapowiada, że powiększający się z roku na rok obszar zarośnięty przez parzący barszcz Sosnowskiego w Miłkowie zostanie zaorany i będzie obsiewany. Tak ma być przez kilka lat, co ma wyeliminować niebezpieczne i inwazyjne rośliny.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Roślina zawiera substancje, które aktywowane promieniowaniem UV powodują u ludzi poważne poparzenia skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ toksyczne związki wydostają się z barszczu w postaci oprysków.

W przypadku kontaktu z rośliną należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Trzeba też unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania widocznych blizn. Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

12
15%
Cieszy
5
6%
Hahaha
5
6%
Nudzi
4
5%
Smuci
5
6%
Złości
50
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
301
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
 
Aktualności
Zmarł Marek Budzyń – propagator turystyki w regionie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group