Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11792
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czy Komarno doczeka się nowej świetlicy?

Środa, 22 listopada 2017, 8:35
Aktualizacja: Czwartek, 23 listopada 2017, 7:19
Autor: WAC
Region: Czy Komarno doczeka się nowej świetlicy?
Fot. Użyczone
Mieszkańcy Komarna, wraz z sołtysem i radą sołecką nie ustają w staraniach o budowę w ich miejscowości nowej świetlicy. Pomieszczenie, które obecnie pełni funkcję świetlicy w Komarnie jest bardzo małe. Dzieci i młodzież korzystający z niej na co dzień oraz podczas imprez okolicznościowych, a także mieszkańcy przybywający na zebrania wiejskie najzwyczajniej się w niej nie mieszczą.

Jak mówi sołtys Komarna Kinga Milancej, obecny stan i rozmiar świetlicy uniemożliwia w poważnym stopniu realizację potrzeb lokalnej społeczności. - Nasza świetlica to najmniejsza z tego typu placówek w gminie Janowice Wielkie – opowiada sołtys. Z tego względu nie jest możliwe swobodne spotykanie się w niej różnych grup, co powoduje poważne ograniczenie rozwoju społeczno- kulturalnego w naszej miejscowości.

Ograniczona jest również sposobność uczestniczenia w różnych zajęciach, twórcze spędzanie wolnego czasu, organizowanie zebrań, kursów czy też szkoleń. Tymczasem kolejne przedsięwzięcia podejmowane we wsi dowodzą, że grono osób, które jest zainteresowane wspólnym spędzaniem wolnego czasu, rozwijaniem i dzieleniem się swoimi pasjami jest coraz większe. Przede wszystkim są to dzieci i młodzież, które mimo bardzo skromnych warunków chętnie uczęszczają do świetlicy.

Dlatego mieszkańcy Komarna chcą aby we wsi powstał nowy, większy budynek. - Chcę dodać, że stara świetlica została kilka lat temu sprzedana. Zgodę na to wyrazili mieszkańcy wraz z ówczesną radą sołecką ponieważ obiecano i wielokrotnie zapewniano, że środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę nowego obiektu. Do chwili obecnej nic jednak w tym kierunku się nie wydarzyło. Lata mijają, a kolejne władze zdawać by się mogło nie zauważają tak ważnej potrzeby – podkreśla pani sołtys.

W tej sytuacji mieszkańcy wsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Ponad 200 osób podpisało się pod podaniem do wójta gminy Janowice Wielkie, wyrażając swoje poparcie dla budowy w Komarnie nowej świetlicy i prosząc o wsparcie tego przedsięwzięcia.

Z inicjatywy sołtysa i przy wsparciu rady sołeckiej, radnych z Komarna, Gospodarstwa Rolnego A. i M. Rudniccy oraz wielu zaangażowanych mieszkańców, od trzech lat organizowane są Festyny Rodzinne w Komarnie. Pierwotnie środki podczas imprezy zbierane były na doposażenie placu zabaw. Obecnie jednak ich przeznaczeniem jest wsparcie działań związanych z budową nowej świetlicy.

Tegoroczny festyn okazał się sukcesem pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, a zaangażowanie mieszkańców w jego przygotowanie pokazało, jak bardzo ta mała społeczność jest zintegrowana i chętnie podejmuje wspólne działania i inicjatywy. Sołectwo zabezpieczyło też pieniądze na zakup projektu budowlanego budynku świetlicy ze środków funduszu sołeckiego, poszukuje również sponsorów prywatnych.

- Liczyliśmy także, że widząc tak wiele postępów, wysiłku i pracy ze strony mieszkańców otrzymamy na ten cel środki ze sprzedaży nieruchomości położonych na terenie Komarna. Do budżetu gminy został nawet złożony wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel. – mówi sołtys K. Milancej. - Wielokrotnie słyszeliśmy już obietnice między innymi z ust wójta podczas jednego z zebrań wiejskich zorganizowanych na początku bieżącego roku, słowa poparcia i aprobaty dla inicjatywy, oczekujemy teraz na realne działania i efekty – dodaje.

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z sekretarzem gminy Miłoszem Kamińskim, mieszkańcy Komarna muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość, gdyż w projekcie budżetu gminy na 2018 rok nie ma zarezerwowanych pieniędzy na budowę świetlicy. - Podzielamy zdanie mieszkańców tej miejscowości w kwestii potrzeby powstania nowego tego typu obiektu – mówi sekretarz gminy. - Wielokrotnie w tej sprawie interweniowali też radni Komarna. Nie mamy jednak jeszcze projektu budowlanego budynku, zlecenie wykonania którego wzięła na siebie rada sołecka. W tej sytuacji nie wiemy nawet jakie środki na budowę musiałyby zostać zabezpieczone w budżecie – wyjaśnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
673
Jest nowy
6%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group