Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7278
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski/ REPUBLIKA CZESKA: Czeski sen – Polacy wolą południowych sąsiadów

Poniedziałek, 2 czerwca 2008, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski/ REPUBLIKA CZESKA: Czeski sen – Polacy wolą południowych sąsiadów
Fot. Archiwum
Tańsze mieszkania i domy, mniej biurokracji – oto najczęstsze powody decyzji o przeprowadzce do Republiki Czeskiej, jaką podejmują mieszkańcy regionu jeleniogórskiego. Jest ich coraz więcej.

To temat z poniedziałkowej Polskiej Gazety Wrocławskiej, która zapytała zainteresowanych, dlaczego wybrali Czechy. Najczęściej zaczyna się od kupna domu lub działki, które są tam tańsze niż u nas. Dla przykładu, poniemiecki 160-metrowy dom z przestronnym ogrodem rozmówcy PGWr zapłacili około 140 tysięcy złotych. W Polsce musieliby wyłożyć z kieszeni nawet dwa razy tyle.

Formalności skrócone do minimum: kupno trwało trzy dni. Tymczasowy meldunek – bez biurokracji. To podstawowy warunek kupowania w Czechach nieruchomości. Po wejściu do Unii Europejskiej szansę na to ma każdy obywatel z państw członkowskich. Po pięciu latach pobytu dostaje się meldunek stały.

– Polacy w Czechach szukają nie tylko mieszkania lub domu. Zakładają firmy, bo u południowych sąsiadów są niższe podatki i uproszczone zasady prowadzenia działalności – pisze Polska Gazeta Wrocławska. Nie ma comiesięcznych wędrówek do urzędów. Sprawy załatwia się raz na rok, a większość formalności – nawet w ciągu kilku minut.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group