Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6568
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czas na Nordic Walking

Czwartek, 3 czerwca 2010, 15:44
Aktualizacja: Piątek, 4 czerwca 2010, 20:57
Autor: arec
Jelenia Góra: Czas na Nordic Walking
Fot. www.nordicactive.pl
Nordic Walking można określić jako letnią formę biegu narciarskiego. Wymyślili ją w latach 20–tych ubiegłego wieku skandynawscy sportowcy, którzy szlifowali formę przed sezonem zimowym. Dziś Nordic Walking staje się coraz bardziej modny. Na szlakach górskich czy w parkach miejskich często możemy zobaczyć osoby spacerujące z kijami.

Wydawałoby się, że sport ten nie wymaga specjalnych umiejętności, ale jak podkreśla Jadwiga Walkowiak, instruktorka Nordic Walking z klubu MKS Karkonosze Sporty Zimowe, niewiele jest osób, które chodzą właściwie – Na trasach w Michałowicach czy Jagniątkowie spotykam wiele osób, które chodzą dobrze, ale w parku w Cieplicach 90% osób, które widzę chodzi źle – mówi instruktorka.

– Przy prawidłowym chodzie ręce nie mają się jedynie podpierać o kijki, ale powinny wykonywać pracę jak w biegu narciarskim – tłumaczy Jadwiga Walkowiak – trzeba się odepchnąć i na końcu puścić kij – wyjaśnia instruktorka. Chodzi tu o zachowanie właściwej pracy obręczy barkowej i klatki piersiowej oraz stosowanie naprzemiennego ruchu ramion i nóg.

Niezwykle istotny jest również ruch stopy, który przebiega od pięty do palców. Kiedy wszystkie ruchy wykonujemy właściwie nasz spacer spełnia swoje funkcje – Godzina prawidłowego chodu to spalanie około 400 kalorii więcej niż przy normalnym chodzie. Angażujemy wówczas 90% wszystkich mięśni – wyjaśnia Jadwiga Walkowiak. Przy prawidłowym chodzie zmniejsza się nacisk na piszczele, kolana, biodra, plecy. Odciążamy również stawy, a także ćwiczymy siłę i wytrzymałość ramion.

Przy uprawianiu Nordic Walking istotne jest zaopatrzenie się we właściwe kije. Częstym błędem jest zakup kijów trekkingowych, które są inaczej wyprofilowane i są cięższe. Kije do Nordic Walking są połączeniem kijów trekingowych i tych które są używane w narciarstwie biegowym. Mają inne zakończenia i są jednoczęściowe. – Kije dobieramy nie do wzrostu, ale do długości tułowia i kończyn – tłumaczy Alicja Barnaś, instruktorka. Nie należy również używać kijów do narciarstwa zjazdowego.

Pomimo tego, że Nordic Walking nie jest trudnym sportem, może go uprawiać każdy i w każdym miejscu, warto rozpocząć treningi pod okiem instruktora – Tu nie chodzi o kurs nauki Nordic Walking, ale o systematyczne zajęcia. Instruktor może zwrócić uwagę na pewne elementy. Wyznaczy nam również pewne cele, które powinniśmy zrealizować – tłumaczy Alicja Barnaś.

W Nordic Walking wyróżnić można trzy techniki: klasyczną, która ma 3 poziomy – zdrowotny, fitness i sportowy, technikę wchodzenia, w której uczymy się najpierw wchodzić, a później również wbiegać z kijami pod górę oraz technikę schodzenia. Po opanowaniu trzech technik instruktor wprowadza dodatkowe elementy, takie jak skoki, wyskoki, sprinty czy interwały.

Po 6 tygodniach regularnych ćwiczeń wykonywanych 2 razy po godzinie tygodniowo można już zobaczyć efekty pracy. – Niektórzy porównują efekty Nordic Walking do pływania, ale nie każdy potrafi pływać, a każdy z nas potrafi chodzić – mówi Alicja Barnaś, która wyjaśnia jak wyglądają zajęcia – Najpierw uczymy się asymetrycznej pracy kończyn bez kijków. Później zaczynamy pracę z kijkami, następnie naukę odpowiednich elementów 10 punktów techniki i na koniec ćwiczymy intensywny marsz.

Nordic Walking uprawiać można wszędzie, ale możemy również znaleźć specjalnie wyznaczone do tego sportu trasy. Jedną z nich została otwarta w maju na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. „Jest to trasa familijna o niskim poziomie trudności z różnicą wzniesień 100m. Jest to pierwsza z trzech projektowanych tras do Nordic Walkingu w rejonie Jagniątkowa” – możemy wyczytać na stronie KPN. W tym roku planowane jest również wytyczenie trasy średniej i trudnej. Wszystkie mają być dostosowane do założeń uprawiania Nordic Walking: „szacowany efektywny czas treningu 1 godzina, poziom trudności dostosowany do grup wiekowych i wydolności osób korzystających z tras” – wyczytamy na stronie KPN. 2 maja na trasie Watra Jagniątkowska i KPN zorganizowały I Rajd Nordic Walking.

Niestety pomimo dużego zainteresowania brakuje instruktorów tego sportu. Problemem jest odnalezienie kontaktu do osób prowadzących zajęcia. W klubie MKS Karkonosze Sporty Zimowe, gdzie sekcja Nordic Walking działa od dwóch lat, pod okiem Jadwigi Walkowiak trenuje grupa osób, ale poszerzenie zespołu jest niemożliwe z przyczyn organizacyjnych. Wszelkich rad może natomiast udzielić Alcja Barnaś, do której można pisać na adres mailowy: nwteam@wp.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group