Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1943
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czarna Wieża odzyskuje świetność

Wiadomości: LWÓWEK ŚLĄSKI
Niedziela, 13 grudnia 2009, 9:29
Aktualizacja: 9:33
Autor: KAM
Fot. KAM
Przez kilka tygodni trwała konserwacja dachu Czarnej Wieży w Lwówku, która jest pozostałością po dawnym kościele ewangelickim. W zabytku od 1945 roku nikt nie przeprowadzał żadnych prac budowlanych.

Budowla, która pochodzi z połowy XIX wieku nie zachwyca stanem technicznym. Przez lata właścicielem zabytku był samorząd, który postanowił sprzedać inwestorowi z pomysłem na jej zagospodarowanie. Informowaliśmy, że wieżę kupiła Iwona Ławińska-Tars, która zamierza po remoncie udostępnić obiekt turystom.

– Pokrycie dachowe zostało odrestaurowane z łupka, który został wyczyszczony i przełożony, brakujące części zostały uzupełnione, dlatego dach przypomina w pełni dawny wygląd – mówi właścicielka. Na dalsze prace remontowe będzie trzeba jednak poczekać, ponieważ inwestor zlecił wykonanie dokumentacji projektowej, która musi być ściśle konsultowana z konserwatorem zabytków.

Jak już podaliśmy najprawdopodobniej obok budowli powstanie hostel dla turystów, który będzie tanim miejscem noclegowym. Inwestor nie chce jeszcze zdradzić szczegółowych planów, jeśli chodzi o przyszłość zabytku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~naj 13-12-2009 14:10
obok wieży stał okazały kościół. Pamiętam jak miałem kilka lat.a było to chyba w roku 1965 , kościół obłożono ładunkami wybuchowymi i detonowano je. Budowla w kilka dni została przewieziona na gruzowisko.Obok wieży pozostawało targowisko, gdzie okoliczni rolnicy kilka razy w tygodniu zjeżdżali ze swoimi uprawami i handlowali nimi. Życie tętniło, nikt nie opowiadał o promocji, każdy rolnik chętnie częstował owocami. Ludzie szczerze byli uśmiechnięci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group