Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cyrkowo i energetycznie drugiego dnia MFTU

Niedziela, 17 lipca 2016, 8:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 lipca 2016, 8:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Cyrkowo i energetycznie drugiego dnia MFTU
Fot. Tomasz Raczyński
Tradycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze stało się zadość – również drugiego dnia kultowej imprezy można było obejrzeć spektakle skierowane do najmłodszych, doskonale przyjęte przez dorosłych. Była i gwiazda wieczoru, która dała niesamowity, energetyczny pokaz z muzyką graną na żywo.

Pomysł organizatorów, aby przerwy między spektaklami wypełnić pokazami filmów animowanych i komediowych, a także warsztatami i pokazami artystycznymi – sprawdza się. Od godziny 15:00 Plac Ratuszowy do ostatniej sztuki ulicznej tętni życiem.

Na początek wczorajszych (16.07) pokazów Akademia Wyobraźni wciągnęła najmłodszych do swojego spektaklu pt. „Dziad i baba”. Inscenizacja baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego opowiadała historię biednych ludzi, których los nagle się odmienił – było zabawnie, ale i refleksyjnie. Kolejnymi artystami na jeleniogórskim bruku byli Joaquin Caride z Argentyny i Irene Carrier z Urugwaju, tworzący duet teatralno-cyrkowy Clap Clap Circo. W jednym z pokazów aktorzy z Ameryki Południowej użyli banana i to właśnie przysłowiowy banan nie schodził widzom z twarzy, gdyż było z czego się pośmiać.

Tłumy przybyły również na spektakl Pana Ząbka. Artysta, który nie tak dawno dał się poznać całej Polsce dzięki „sztuczce” z gwoździem w porannym programie telewizji publicznej – wprowadził widzów w świat iluzji, a „gwoździem programu” były tytułowe Stalowe Usta, których cudem udało mu się uniknąć.

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu część jeleniogórzan oraz turystów zakochanych w ulicznej sztuce udała się pod kościół „garnizonowy” skąd ruszała parada Teatru Fuzja. Widowiskowy przejazd był wprowadzeniem do krainy pełnej akrobatyki, elektronicznych brzmień oraz walki o energię. Doszło do sytuacji, w której najcenniejszym dobrem stały się maleńkie bateryjki, ale energia płynąca z gry aktorów wystarczyła, by zasilić w pozytywne wrażenia licznie zgromadzoną publiczność. Gromkie brawa były najlepszym potwierdzeniem tych słów.

Choć na forach pojawiają się opinie, że termin festiwalu nie jest optymalnie wyznaczony, to liczba widzów temu zaprzecza. Plac Ratuszowy przez 8 godzin dziennie tętni życiem, a konkurencyjne imprezy w okolicach mają też swoich odbiorców, którzy dokonują wyboru z bogatej letniej oferty. - Frekwencja pokazuje, że to nie jest żaden problem. Mieszkańcy dokonują wyboru, jestem zadowolony, że cały czas mieliśmy Plac pełen ludzi, nie spodziewałem się aż takiego odbioru – wyznał Łukasz Duda, organizator 34. MFTU z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Pod wrażeniem są również artyści. - Reżyser Teatru Fuzja Tomasz Rozmianiec powiedział, że Jelenia Góra przypomniała mu stare, dobre czasy teatru ulicznego, kiedy Plac Ratuszowy został opanowany przez ludzi i aktorzy mieli problem z tym, żeby przejechać między nimi – strasznie mu się to podobało i aktorzy też są zachwyceni, podobnie jak piątkowe zespoły – powiedział Łukasz Duda zdradzając jednocześnie, że gwiazdy pierwszego dnia – Teatr Titanic - już zapowiedzieli przyjazd z kolejną premierą. Całą imprezę udaje się też wypełnić atrakcjami dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z grupy STA-ART Łukasza Dudy.

W niedzielę (17.07) trzeci – ostatni dzień MFTU. W programie zobaczymy:
godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym
(malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane etc.)
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Baśń o dwóch braciach”, Akademia Wyobraźni (POLSKA)
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo (URUGWAJ, ARGENTYNA)
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „ Freak show” Teatr Circus Ferus (POLSKA)
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 22.00 - Spektakl „Causa Fatalis” Teatr Novogo Fronta (CZECHY, ROSJA)
godz. 23.00 - Zakończenie 34. MFTU.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group