Czwartek, 23 marca
Imieniny: Feliksa, Pelagii
Czytających: 8384
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Cygański los

Czwartek, 19 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 lipca 2007, 15:29
Autor: JEN/TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Cygański los
Fot. JEN
Romska mniejszość może liczyć na poprawę warunków mieszkania i pracę.

W Kowarach niedawno rozpoczął się remont dachu i ścian zewnętrznych domu przy ul. Ogrodowej. Kamienicę zamieszkują rodziny romskie. Romowie to najliczniejsza mniejszość etniczna w Jeleniogórskiem.

Na remont „romskiej” kamienicy gmina otrzymała z funduszu programu rządowego dla poprawy warunków życia mniejszości narodowej 100 tys. zł. Dołoży do tego jeszcze 20 tys. zł i dzięki temu poprawi się również wygląd zewnętrzny i klatek schodowych kamienicy. Remont dachu będzie ukończony jeszcze w tym roku.

To nie jedyne udogodnienie dla rodzin Romów. W przyszłym roku władze miasta zaproponują wspomnianemu, funduszowi, aby umożliwił zatrudnienie Romów.
Dzięki temu będą mogli część wypłaty przeznaczyć na spłacanie długów czynszowych. Spośród mieszkańców Kowar Romowie należą do najbardziej zadłużonych lokatorów. Mają też kłopoty ze znalezieniem pracy.

Romowie mają wciąż kłopoty ze znalezieniem swojego miejsca pośród społeczności polskiej. Mają zły wizerunek. Często dzieje się tak z powodu zupełnie innej obyczajowości tej nacji.

<b> Za kulturowym murem </b>
Przedstawiciele tej mniejszości posługują się zupełnie odrębnym językiem zwanym cygańskim. Jest on związany z dialektami północno-zachodnich Indii, skąd etnicznie wywodzą się romowie. Sam język romski ma wiele dialektów i odmian zależnych od tego, gdzie mieszkają posługujący się nim użytkownicy. A Cyganie żyją, między innymi, w większości krajów Europy. Romowie polscy posługują się czterema grupami dialektycznymi: dialektem Cyganów nizinnych, dialektem Cyganów górskich oraz kelderari i lowari.
Romowie w wielu przypadkach nie uznają obowiązku szkolnego, więc wielu z nich jest niepiśmiennych, a sam język romski nie ma kultury pisanej.
Cyganie z Dolnego Śląska uchodzą za uboższych przedstawicieli mniejszości romskiej. Ich rodacy zamieszkujący Polskę centralną &#8211; wręcz przeciwnie. Są narodem o niezwykle silnej więzi rodzinnej, która każe pomagać sobie w każdych okolicznościach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
760
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group