• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 7:20
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 2651
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Co zrobić, by nie utonąć w śmieciach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 października 2011, 7:55
Aktualizacja: Piątek, 21 października 2011, 8:15
Autor: RED
Fot. RED
Z jednej strony coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie ochrony środowiska, z drugiej – coraz więcej odpadków „produkowanych” przez mieszkańców miasta. Do tego zapełniające się składowiska śmieci i brak jednolitego systemu opłat za korzystanie z nich. Co na to samorząd?

Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, prowadził ostatnio spotkanie konsultacyjne w sprawie zagospodarowania odpadów komunalnych. Wzięli w nim udział zarówno przedstawiciele urzędu, jak i innych służb miejskich oraz specjaliści branżowi.

Konieczność najbardziej racjonalnego zagospodarowywania odpadów jest oczywista. Każdy, kto czyni jakiekolwiek zakupy, widzi, jak wiele odpadów papieru i kartonu powstaje choćby w dużych sklepach. Coraz częściej kupujemy opakowania jednorazowe, coraz szybciej zapełniają się składowiska.

– Musimy najbardziej sprawiedliwie podejść z jednej strony do takiego określenia kosztów oczyszczania miasta, by ponosili je we właściwych proporcjach ci, którzy produkują najwięcej odpadków, w tym – opakowań, a także uszczelnić system pobierania opłat – powiedział Hubert Papaj. – W Polsce nie ma – póki co – zgody na system rozliczeń, bo popularne są trzy opcje: by naliczać koszty albo od ilości mieszkańców konkretnych posesji, albo od powierzchni zamieszkania, albo też od skali zużycia wody, która może stanowić pochodną do oceny kosztów usuwania odpadów.

Każda z tych opcji ma wady i zalety i przed ostateczną decyzją trzeba je wszystkie poddać analizie. Samorząd musi też brać pod uwagę zarówno rozstrzygnięcia bieżące, choćby miejsce składowania odpadów komunalnych, możliwość wykorzystania składowiska w Kostrzycy (Związku Gmin Karkonoskich), albo innego, zależnie od uwarunkowań finansowych.

Z drugiej strony przed końcem 2020 roku poziom recyklingu podstawowych materiałów odpadowych (szkła, papieru, metalu i tworzyw sztucznych) winien sięgnąć 50 procent całości. To prawie dziesięciokrotnie więcej, niż teraz. Wbrew pozorom czasu na rozstrzygnięcie koncepcji pozostaje niewiele, ale jest szansa skorzystać z analiz krajów zachodnich, które ten etap przechodziły przed nami. – Chcemy się w przyszłym roku uporać z określeniem wizji rozwiązań, by sprawnie radzić sobie z procesem oczyszczania miasta – zapowiedział zastępca szefa Jeleniej Góry.

Często wyjściem ze śmieciowego kłopotu jest budowa nowoczesnej spalarni śmieci zaopatrzonej w odpowiednie filtry zapewniające zminimalizowanie toksyczności spalin. Takie rozwiązanie jest wielokrotnie stosowane w krajach bardziej rozwiniętych. Czy w Jeleniej Górze, w przyszłości, samorząd zdecyduje się na takie rozwiązanie? I czy zostanie to zaakceptowane przez mieszkańców? Ta kwestia pozostaje otwarta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~kaloryfer 20-10-2011 8:21
Gdzie jest SKM ?!
~laik 20-10-2011 8:24
Proponują 3 opcje naliczania opłat: w zaleznosci od ilosci osob, od powierzchni lokalu lub od ilosci zuzytej wody. Zastanawiam sie dlaczego nikt nie wpadl na pomysl by naliczac oplate w zaleznosci od ilosci "wyprodukowanych" smieci - wydaje sie to proste, logiczne i chyba najbardziej sprawiedliwe, przeciez w prostych rozwiazaniach tkwi geniusz! :)
~mm 20-10-2011 8:34
jest szansa skorzystać z analiz krajów zachodnich-czyli bedzie mnóstwo służbowych urzędasowych wyjazdów celu zapoznania się z problemem.
~sqandal 20-10-2011 8:46
do tego to nie potrzeba az tylu specjalistów i tych z branży i tych z urzędu , poprostu budujemy zakład przetważania śmieci w jakieś < dobro > a nie skladowanie bo to tylko na jakiś czas rozwiąze problem. A piebiądze muszą się znalez , choćby z dotacji unijnych , niech no urzędasy ruszą tyłki i działaja , bo już po wyborach teraz słowa zamieniamy w czyn panowie przy korytku
~sowa 20-10-2011 8:53
Mam nadzieje iz MPGK postawi pojemniki do sortowania szkla i plastiku na cmentarzach w zeszlym roku pisalam o tym nie udalo sie dotrzec do Prezesa MPGK ze sa potrzebne na tony szkla i odpadow plastikowych. Musimy sami podejsc do samego sortowania uczciwiej bo czesto masy szkla i plastiku laduja bezposrednio w odpadach,ktore wywozone sa bezposrednio na smietnisko, tam sortowanie bedzie klopotliwym.Brak odpowiedzialnosci w tym zakresie.Najwyzszy czas by taka spalarnie wybuowac.To priorytet,mozemy uwzglednic to w unijnym programie i ewentualnie starac sie o dotacje,sprawa na dzis jutro bedzie za pozno.
~Schengen 20-10-2011 9:19
W krajach które ten problem rozwiązały nie idzie się w kierunku spalarni tylko sortowni. A gdyby tak zainwestować i przy okazji "obsłużyć" np Kamienną Górę, Karpacz, Szklarską Porębę, ....
~xxx 20-10-2011 9:33
jak pięknie i czysto jest w Czechach ! Aż żal, że w Polsce wieczny syf !
~ 20-10-2011 9:36
/mm/Takie wyjazdy akurat mają sens,bardziej niż wszystkie inne dotyczące partnerskich i kurtuazyjnych wizyt,które nie wnoszą nic oprócz miłych wspomnień dla delegatów.Jak nie wiadomo od czego zacząć, to najlepiej OD POCZĄTKU.Na pewno nie od podnoszenia cen.Pyta Pan Papaj ,,co na to mieszkańcy?Proponuję pójść za tokiem myślenia Pana Prezydenta Zawiły:konsultować, i jeszcze raz konsultować.Proponuję spotkania z mieszkańcami,najlepiej dla każdej dzielnicy osobno.To jeden z ważniejszych problemów tego świata a świat sobie w wielu przypadkach z tym radzi.Jelenia to nie Barcelona z 6 mln mieszkańców, podwojona o turystów, a dech zapiera gospodarka odpadami.Może warto rozmawiać z tymi,którzy te śmieci produkują.Posłuchać,zasięgnąć rady bo ten temat dotyczy wszystkich a nie tylko garstki ludzi.
~GAPA 20-10-2011 9:49
Trzena zacząc od budowy wysypiska smieci a nie od składowiska mieszkancy moze treba zorganizowac dno otwarte wysypiska smieci w kostrzycy to zobaczycie co tam sie dzieje gora smieci wygląda jak MONTEWEREST
~ 20-10-2011 9:49
Ludzie chcą segregować śmieci, a nie mają możliwości. Trzeba zainwestować w pojemniki na szkło, papier, plastik, puszki w takiej ilości, by stały na każdym większym podwórku, a dla mieszkańców powinny być dostarczane worki do segregowania śmieci.
~hhh 20-10-2011 9:54
a co z ulgami dla firm,która zajmuja sie recyklingiem odpadów,sortowaniem itd.a i ludzi by sie zatrudniło,smieci mniej a organiczne wiadomo co z nimi!!!!Poronione opłaty nic tu nie pomoga ale mądre głowy mysla i mysla
~jood 20-10-2011 10:18
@schengen To właśnie spalarnie, oczywiście połączone z sortowniami, są teraz podstawą gospodarki odpadami w krajach cywilizowanych. Sortowanie i recykling to jedno, ale nie wszystko nadaje się do powtórnego przetworzenia, i to właśnie musi być albo spalone, albo składowane na wysypiskach. Warto wiedzieć, że przemysłowe spalarnie to nie to samo, co pan Dzidek, który codziennie wieczorem wrzuca wiaderko śmieci do pieca CO. To są zakłady produkcji energii, z których emisje szkodliwych związków są na minimalnym poziomie. Patrząc na wskaźniki, to, co wylatuje z komina takiej spalarni, jest często czystsze, niż powietrze dookoła.
~ja 20-10-2011 10:18
Naprawdę ludzie chcą segregować śmieci ? Czyżby ?! Widzę, jak to na Zabobrzu wygląda, gdzie są ustawione kosze na różne rodzaje odpadków. Gdzieś "nikną" kosze na smieci z ulic miasta. Proponuje przejść się trasą od Carrefoura wzdluż al.JPII i zobaczyć szlak pustych butelek i opakowań po roz,aitych produktach. Nikt obcy tu nie śmieci, tylko sami mieszkańcy. Wystraczy przejść się po lesie, żeby zobaczyć, co się gdzie wyrzuca. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć - nasze miasto i okolice są chyba najbrud niejsze w Polsce. Smutno i wsyd, zwłaszcza, że chcemy, aby przyjeżdżali tu turyści. Po co ? Żeby oglądą stare opony i inne "ozdoby" w rzece ?
~4R 20-10-2011 10:39
Jakiś czas temu dzwoniłem do MPGK i do Simetu. Chciałem segregować odpady u siebie w gospodarstwie domowym, tak jak mieszkańcy np. Pilchowic. Otrzymałem odpowiedź, że to jest temat rzeka i nie ma możliwości odbioru (z ich strony) posegregowanych odpadów. Jesteśmy miastem (krajem), który zatrzymał się jakieś kilkadziesiąt lat wstecz i jest zamknięty na rozwiązania z wysokorozwiniętych krajów... sami musimy wynaleźć koło zamiast skorzystać z gotowego rozwiązania.
~jeżozwierz1 20-10-2011 10:56
do laika z 8.24: W domu jednorodzinnym, w którym właściciel ma umowę z MPGK na dzierżawę pojemnika i wywóz odpadów stałych tak właśnie jest, że płaci się za wywóz od ilości odpadów. Ustalić trzeba tylko cenę wywozu np. 1 tony odpadów dla indywidualnych producentów śmieci, czyli nas. Np. pojemnik o pojemności 240 litrów x 4 wywozy miesięcznie x cenę jednostkową = kwota plus opłata za dzierżawę pojemnika (w dużym uproszczeniu). Opłatę liczoną od liczby mieszkańców stosuje się wtedy, kiedy trudno wyliczyć indywidualną ilość odpadów dla 1 osoby, np. w dużym osiedlu mieszkaniowym dla budynku 45-rodzinnego.
~do sowa 20-10-2011 11:30
wazny problem z odpadami z cmentarzy. najprosciej byłoby nie robić takich cyrków na Swięto Zmarłych,tz " kolorowe jarmarki" , proponuje po jednym zniczu na każdym grobie i odpadów byloby o 90% mniej
~ 20-10-2011 11:35
wprowadzić kaucję za butelki plastikowe , puszki i oczywiście butelki szklane jak to jest w niemczech i połowa sukcesu
~ 20-10-2011 11:45
/jeżozwierz1/Samo naliczanie niczego nie zmieni.Cały system zarządzania odpadami leży.Zarówno ten dotyczący świadomości i uświadamiania,naliczania,utylizowania,składowania,segregowania,wywożenia itd.Tu nie ma już czasu na zwykłe pudrowanie,temat jest bardzo ważny i dotyczy całości problemu.To nie są żarty.Rozwiązania istnieją,trzeba tylko po nie sięgnąć.Najwyższy czas.
~Do Schengen 20-10-2011 11:53
Widać, że z nowinkami w świecie utylizacji odpadów jesteś na bakie,r jest wręcz odwrotnie niż napisałeś nowoczesne kraje idą w kierunku spalania balastu pozostałego po segregacji.
~ 20-10-2011 11:56
wybrać rozwiązania proste z innych miast np. Łódź, Poznań.Właściciel domu musi podpisać umowę z odbiorcą. W dniu gdy ma kubeł pełen wystawia kubeł, lub gdy kubeł jest na zewnatrz ogrodzenia NAKLEJA NAKLEJKĘ ZABRAĆ.(naklejki dostarcza firma odbierajaca). Firma zabiera odpady komunalne a do skrzynki pocztowej wrzuca wydruk z kasy fiskalnej z płatnością 7 dni. Szkło, plastiki, papier odbierane z pojemników zbiorczo. Po problemie. Płaci się tylko i wyłącznie za wykonaną usługę. W Jeleniej Górze płaci sie za usługi nie wykonywane. MPGK określa ile odbiorca ma wyprodukować śmieci.Wyprodukuje mniej, to też płaci za ustalony przez MPGK poziom.Dopuścić konkurencję i sprawa się rozwiąże.
~śmieciarz 20-10-2011 12:21
Właściciel domu,a jest ich nie mało musi mieć podpisaną umowę na wywóz śmieci-bo jest rzeczą normalną że je produkuje. A w większości przypadkach właściciele prywatnych domostw,nie posiadają takowych umów,gdyż nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. I co robią?podrzucają swoje śmieciska do kubłów obcych ludzi,znam takich WSTYD!!! a jeżeli nie to robią śmietniska z przyległych lasów,no bo kto w lesie wyrzuca śmieci?wiadomo ten co nie ma podpisanej umowy na wywóz śmieci.a są to w większości właściciele prywatnych posesji. Wniosek nasuwa się sam-Każdy właściciel czy to własnego lokalu,czy prywatnej posesji MUSI czy chce czy nie chce mieć podpisaną takową umowę,powinno to być uchwalone przez Radę Miasta i nie byłoby zaśmieconych lasów,byłby porządek.
~loki 20-10-2011 12:34
Korzystam z firmy Izery z Lubomierza, pełna segregacja, żadnych problemów.
~ 20-10-2011 12:39
Mieszkam w Niemczech i mam 5 kublow na smieci: papier, szklo, plastyki, odpady biologiczne i reszta. Sa tez w miastach kontenery na zuzyte ubrania. I NIKT tu nie marudzi. KAZDY dzieli smieci, choc to dodatkowy problem i robota z dzieleniem. Zwykla...smieciowa obywatelska dyscyplina. Aby bylo czysto takie zachowanie jest nieodzowne.
~ 20-10-2011 12:57
segregacja śmieci tak,chociaż jesteśmy jeszcze na końcu za krajami zachodu ,po 2 żeby uniknąć opłat zaśmiecamy pobliskie lasy i rowy,po 3 dom jednorodzinny zamieszkały przez trzy rodziny w obejściu jeden okrągły kubeł na śmieci i ciągle pusty można by powiedzieć typowa ekologiczna rodzina nic nie kupuje i nic nie produkuje.
~her Flik 20-10-2011 13:07
w niemczech podoba mi się to że za każdą butelkę szklaną plastikową czy też puszkę w sklepie pobierana jest kaucja i jak się chce pieniądze za butelki dostać z powrotem to trzeba je oddać do sklepu a nie jak u nas wywalić gdzie się chce np. w krzaki . Wysłać Zawiłę do niemiec niech zobaczy co i jak i to samo trzeba w Jeleniej Górze wprowadzić , Markety muszą mieć obowiązek zajęcia się wtórnym obrotem szklanymi i plastikowymi opakowaniami bo zarabiają w Polsce krocie ,pracownikom płacą głodowe pensje i jeszcze zaśmiecają nam Polskę . Zobaczcie ile jest marketów w Jeleniej Górze i pomyślcie ile butelek trafia rocznie na wysypisko ,bo ludzie nie mają co z nimi zrobić więc wyrzucają na śmieci . Dlaczego w niemczech w Lidlu można opakowania oddać a w Polsce nie można niby co to inny Lidl
~ 20-10-2011 13:40
W odpowiedzi na ostatni post (13:07) zapraszam Pana Zawile do mnie. Niech sobie pooglada moje smietniki. Wybierzemy sie takze po zakupy do Lidla......
~/-/ 20-10-2011 16:03
Przecież już conajmniej 15 lat wcześniej Urząd Miasta i MPGK wysyłało pisma informujące o obowiązku podpisywania umów na wywóz śmieci /Ja takie dostałam/ z włascicielami domów prywatnych jeżeli taki obowiązek zaistniał to własciciele podpisali umowy. A nowo wybudowani chyba też wiedzą o takim obowiązku?. Mam jeden kubeł ale napewno chciałabym mieć możliwość segregacji śmieci z mojego domu. Bo obecnie zbieram plastikowe butelki do torby i ze zbiorówką lecę 2 ulice dalej aby je wrzucić do pojemnika na plastik. Tłumaczenie że na Zabobrzu niszczą kosze, nie jest tłumaczeniem, bo Jelenia Góra to nie tylko Zabobrze ale wiele innych dzielnic.
~ 20-10-2011 16:40
dlaczego w marketach nie ma okienek automatycznych do zwrotu butelek szklanych po piwie, dlaczego nie ma okienek automatycznych do zwrotu puszek po piwie i butelel plastikowych po napojach, w innych krajach cywilizowanych chocby w czechach sa takie punkty w kazdym markecie a wartosc kaucji drukowana na metkach i kodowana, wrzucacs butelke w otwor i naciskach guzik i wyskakuje paragon z kwota do zwrotu, ktora realizujesz w kasie, i nie ma brudu po lasach i ulicach, bo tam sie oplaca nie wyrzucac do smieci, ale u nas w marketach tego nie ma - dlaczego? bo my jestesmy ZIELONA WYSPA, MY JESTESMY BOGACI,MY MAMY MYSLACY RZAD i nam moga skoczyc
~ona 20-10-2011 18:35
Myślę, że miast ględzić i szukać winnych wokół (atrybut Polaka), zacznijcie segrgować śmieci we własnym gosp. domowym. Mieszkam poza miastem, ale od kilku już lat zadaję sobie trud, żeby wynosić odpadki w postaci puszek, plastikowych opakowań, czy szkła do oddalonych od domu o kilkaset metrów pojemników. Niektórzy mieszkańcy JG mają nawet problem, żeby dupsko zwieźć do śmietnika windą (art. na temat zsypów w blokowiskach). I tak jest z nami w wielu aspektach życia, niestety.
~her Flik 20-10-2011 19:03
A co tutaj dużo dyskutować wprowadzić taki system segregacji śmieci jak w niemczech i w każdym markecie automatyczne okienko do zwrotu puszek i butelek . Są sprawdzone metody i są nowe technologie , nie widzę problemu . No cóż ale u nas pewnie pan prezydent zatrudni zaraz nowego doradce od spraw segregacji śmieci BUHAHA haha jestem dumny że jestem Polakiem ale wkur..a mnie ten kraj czasami ...
~Grzes 20-10-2011 19:45
do loki-ego - firma Izery z Lubomierza wzorowy obraz segregacji szczególnie na ul. Transportowej...syf kiła i mogiła , może i pojemniki na segregacje stoją tyle , że o wywozie ktoś zapomina. Sto razy już wole Eko Simet.
~ 20-10-2011 22:08
tylko w innych krajach smieci sie segreguje
~Stanleyowsky 20-10-2011 23:20
... Ludzie chcą segregować śmieci...? Zapytam z niedowierzaniem? Poniedziałek na blokowisku w Mysłakowicach. Z najbliższego od strony Śnieżki bloku wychodzi młody, dwudziestoparoletni człowiek. Jest Policjantem i ma wyższe wykształcenie. Rodzice pracują w małej gastronomii. Poprosili go, żeby wyrzucił śmieci po ich niedzielnej działalności. Mlody oficer dzwiga worek plastikowych butelek. Mija siatkowy kontener na plastiki i idzie dalej... Otwiera boks na śmieci komunalne i wpier....la wielki, plastikowy wór pełen plastikowych butelek do zwykłego kontenera na śmieci. Przecież przy wciskaniu butelek przez otwór w kontenerze - za bardzo by się zmęczył. Oby chłopina jak najszybciej odebrał stanowisko naszej rzeczniczce - takich ludzi nam potrzeba jak najwięcej.
~thx1138 21-10-2011 0:08
w Niemczech są automaty "kupujące" plastikowe butelki a u nas co ? gó###
~jeżozwierz1 21-10-2011 7:49
do 11.45 z 20.10.: to była tylko taka skromna informacja, ale całkowicie się zgadzam, że nawet jeśli MPGK prowadzi segregację odpadów (odrębne pojemniki), to producenci śmieci, czyli my nie zawsze chcemy temu segregowaniu pomóc. W pojemnikach na odpady organiczne z gospodarstw domowych często znajdują się plastiki, szkło, papier. Popieram myśl, że system leży, co nie znaczy, że wszystko stracone.
~ 21-10-2011 8:42
Brak dyscypliny u rodakow? Na wszystkich forach smieja sie z Niemcow, ze sa bez jakiegos tam polotu i fantazji. Ale wszyscy w Niemczech segreguja smieci bez gadania! Kazdy ma w domu kilka smietnikow! (=uciazliwe), ale za to jest czysto.Nikomu by tu w Niemczech nie przyszlo na mysl, zeby smieci mieszac i wywalac, tak jak pan policjant z Myslakowic, bo za to.....jest kara!Dodam jeszcze, ze rowniez Polacy tu mieszkajacy segreguja...a wiec jednak: POLAK POTRAFI!
~ 21-10-2011 9:36
Wszyscy jak widać powyżej widzą,że problem jest ,,palący,,a raczej ,,śmierdzący,,Panie Prezydencie proszę pomyśleć nad wspólną konsultacją z mieszkańcami na zadany temat.Każdy ma jakieś spostrzeżenia,doświadczenia,bądź widział jak radzą sobie inni.Jest wiele organizacji pozarządowych, niech mają możliwość opracowania pewnych propozycji.Może konkurs dla dzielnic?Może raz coś wspólnie?Wszyscy jesteśmy w tym przypadku,, producentami,,od noworodka po emeryta.Żeby uczyć,egzekwować naliczać kary-trzeba mieć ,,bazę,,To długi proces ale trzeba go rozpocząć.Uważam,że wspólnie.Lepiej późno niż wcale.Zgoła wydawać by się mogło,iż sprawa dotyczy tylko czystości i estetyki ale proszę zwrócić uwagę jak wiele wspólnego ma także z SZEROKO pojętą turystyką.
~ 21-10-2011 13:14
Jak zwykle INNI sa winni. Ciekawe jak bedzie, gdy kaza wam segregowac. W domu tez trzeba miec rozne kubelki: a to na plastyki, a to na butelki a to na papier, a to na odpady biologiczne i wreszcie: na reszte! Ciekawe jak to bedzie.
~diabelek 21-10-2011 15:54
wszyscy sobie tu pomarudzimy, a brud zostanie: zamiast krzyczeć że śmieci leżą, a przeszliby się strażnicy miejscy i skontrolowali umowy w domach, potwierdzenia opłaty w mieszkaniach, faktury w przedsiebiorstwach. Lekarze wożą smieci z domu do szpitala, sklepikarze do centrum, a mieszkajacy na przedmieściach, do lasu ... abonament RTV jest obowiązkowy i wielka afera, ze ludzie nie płacą! Ale o ile mozna sie zgodzić, że TV ktos nie ogląda, choć nawet ma telewizor, to z faktem, że rodzina w domku, cztero czy wiecej osobowa, przez miesiac nie produkuje ani jednego smiecia. I ktoś tutaj mówił, że społeczeństwo nie wymaga kontroli, a jest niestety wrecz przeciwnie. i tam w niemczech, w unii itp itd, a pasterze w hiszpanii i rybacy w chorwacji jakos potrafią mieć czysto i kaucje za opakowania...
~ 21-10-2011 19:21
To sie w Polsce nie sprawdzi. Wiem na wyrost, chociaz Polacy w Holandii sa grzeczni i segreguja. Dlaczego Polak we wlasnym kraju zamienia sie w prosiaka, a za granica trzesie gaciami? to pytanie bez odpowiedzi. Zagadka nie do rozwiazania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group