Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8027
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z farmą fotowoltaiczną?

Niedziela, 19 maja 2019, 7:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 maja 2019, 8:23
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Co z farmą fotowoltaiczną?
Fot. Paweł Guszała
Pod koniec 2017 roku zapowiadana była budowa farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze. Miała powstać u zbiegu ulic Lubańskiej z Trasą Czeską. Miesiące mijają i nic się nie dzieje. A przynajmniej nie widać, żeby coś się działo. Sprawdziliśmy na jakim etapie jest to zadanie.

Projekt farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze ma być elementem działań realizowanych w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Inwestorem jest spółka Inwest PV, która chciałaby na początku postawić 20 tys. modułów fotowoltaicznych, przygotowanych do produkcji prawie 6 megawatów energii elektrycznej. Niestety, zanim zadanie przeszło do fazy realizacji, napotkało problemy.

Były pewne problemy natury ekonomicznej biorąc pod uwagę, że ustawa miała wcześniej wejść w życie, która tę energię zalecała, ale z tego co wiem, to już są podstawy ku temu, aby takie farmy powstawały – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Pierwsze źródła są przygotowane do budowy i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mogą powstać jeszcze w tym roku – zapewnia Łukasz Trześniewski, prezes Zarządu Jeleniogórskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii. - To zależy od realizacji procesu budowlanego. Nie jesteśmy jedyni, którzy przygotowują się do budowy źródeł - dodaje.

Inwestycja warta wiele milionów złotych przysłuży się lokalnemu środowisku i zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego miasta. Jednak na fotowoltaice władze jeleniogórskiego klastra nie chcą poprzestać. W planach jest też inwestycja w elektrownie wodne.

Z tego co się dowiedzieliśmy, równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej przy zbiegu ulic Lubańskiej i Trasy Czeskiej, w okolicy mają powstać podobne instalacje. Ich postawieniem chcą się zająć podmioty współtworzące jeleniogórski klaster.

Twoja reakcja na artykuł?

58
70%
Cieszy
1
1%
Hahaha
4
5%
Nudzi
3
4%
Smuci
3
4%
Złości
14
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group