Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11255
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co to jest rachunek bankowy?

Czwartek, 30 kwietnia 2020, 18:31
Aktualizacja: Niedziela, 3 maja 2020, 22:10
Autor: ts
Polska: Co to jest rachunek bankowy?
Fot. ts
Jeżeli zamierzasz założyć rachunek w banku, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz charakterystykę tego produktu bankowego oraz dowiesz się, jakie są jego rodzaje i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania umowy. Ponadto w tekście przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, który pomoże w prosty i szybki sposób założyć konto!

Rachunek bankowy - czym jest i jakie są jego rodzaje
Pojęcie rachunku bankowego, który nazywany jest też kontem bankowym najlepiej wyjaśnić na podstawie treści znajdujących się w kodeksie cywilnym. Ta ustawa tłumaczy, że bank poprzez umowę sporządzoną na czas określony lub nieokreślony zobowiązuje się względem posiadacza (klienta) do przechowywania jego środków pieniężnych oraz przeprowadzenia różnych rozliczeń pieniężnych. Każdy rachunek nazywany często kontem bankowym zawiera specjalny numer, który składa się z 26 znaków. Podstawowy podział rachunków bankowych obejmuje:

 • rachunki rozliczeniowe – w tym bieżące i pomocnicze,
 • rachunki oszczędnościowe,
 • rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe,
 • rachunki terminowych lokat oszczędnościowych,
 • rachunki powiernicze.
Warto również wiedzieć, że zasady funkcjonowania rachunku bankowego regulują też przepisy prawa bankowego tj. ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Kto może posiadać konto bankowe?
Rachunek bankowy mogą założyć wszystkie podmioty prawa cywilnego, czyli osoby fizyczne, które zarówno prowadzą własny biznes, jak i nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Ponadto rachunek w banku przewidziany jest dla tzw. podmiotów prawnych tj. spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, fundacji czy stowarzyszeń. Kto jeszcze może posiadać konto?

Założyć konto bankowe mogą też podmioty, które nie są osobami prawnymi, ale przysługuje im zdolność prawna - możemy do nich zaliczyć: spółki jawne, partnerskie i komandytowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w ramach umowy z bankiem mogą być prowadzone różne rodzaje rachunków: zwykły rachunek bankowy, wspólne konto bankowe rachunek dla firmy czy darmowy rachunek - wszystko zależy od naszych potrzeb!

Umowa rachunku bankowego - na co trzeba zwrócić uwagę?
Przestrzegamy przed zbyt pochopnym podpisaniem umowy o rachunek bankowy, ponieważ może się okazać, że niektóre treści zapisane w dokumencie przez bank zostały przez przypadek określone w niewłaściwy sposób. Lepiej tego uniknąć i dokładnie przeanalizować w umowie następujące treści:

 • rodzaj zakładanego konta,
 • walutę w jakiej będzie obsługiwany rachunek,
 • czas trwania umowy z bankiem,
 • wysokość oprocentowania oraz ewentualne możliwości jego zmiany,
 • wysokość prowizji i opłat za czynności związane z wykonywaniem umowy,
Na szczególną uwagę zasługują jednak zapisy dotyczące takich kwestii jak:
 • forma i zakres rozliczeń pieniężnych dokonywanych na nasze polecenie,
 • zakres odpowiedzialności instytucji za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych,
 • wysokość odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji rozliczenia,
 • możliwość zmiany umowy,
 • tryb rozwiązania umowy rachunku bankowego,
Jak założyć konto bankowe przez Internet? Poradnik krok po kroku
Proces założenia rachunku bankowego przez Internet jest naprawdę łatwy i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Z tego względu to rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak w prosty sposób otworzyć rachunek bankowy online!
 • Po wejściu na stronę internetową banku będziemy musieli uzupełnić specjalny wniosek, w którym należy wpisać podstawowe informacje na nasz temat.
 • Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się i zatwierdzenie regulaminu, tabeli opłat i prowizji, jakie obowiązują w wybranym przez nas banku. Następnie trzeba wysłać wypełniony wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie.
 • Po wydaniu zgody na założenie konta, kurier niezwłocznie dostarczy na wskazany adres umowę, z którą należy się dokładnie zapoznać i podpisać. Po dostarczeniu tego dokumentu przez pracownika firmy kurierskiej nasz rachunek będzie już aktywny. To wszystko!
Gdzie znaleźć najlepszą ofertę rachunku bankowego? Wystarczy, że skorzystasz z wybranej porównywarki produktów finansowych - jednym z takich narzędzi, który cieszy się obecnie dużą popularnością jest strona https://loando.pl/, na której znajduje się mnóstwo informacji o kontach bankowych i korzyściach, jakich dostarczają!

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
913
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group