Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 3558
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co miało spaść, to spadło, co miało wzrosnąć, to wzrosło

Środa, 12 stycznia 2011, 14:04
Aktualizacja: Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Co miało spaść, to spadło, co miało wzrosnąć, to wzrosło
Fot. TEJO
To słowa nadinspektora Zbigniewa Maciejewskiego, komendanta policji dolnośląskiej. Docenił bardzo dobre rezultaty policjantów z garnizonu jeleniogórskiego, który służy za wzór innym. Optymizm burzy jednak obawa o przyszłość: nie obędzie się bez redukcji kosztów działania policji w roku 2011.

Policjanci jeleniogórscy oraz zaproszeni goście spotkali się dziś na tradycyjnej odprawie rocznej, podczas której podsumowano pracę stróżów prawa w minionym roku, a także nagrodzono wyróżniających się funkcjonariuszy. W sali konferencyjnej KPM zasiedli: posłanka Elżbieta Zakrzewska, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, Jerzy Łużniak z zarządu województwa, wicestarosta Zbigniew Jakiel, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła z zastępcą Hubertem Papajem.

Był prezes Sądu Rejonowego Ryszard Sułtanowski, prokurator okręgowa Ewa Węglarowicz-Makowska oraz szef Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze Adam Kurzydło. Przybyli też przedstawiciele samorządów powiatu jeleniogórskiego, radni miejscy, nowy naczelnik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Sławomir Ejsmont, przedstawiciele straży miejskich, pożarnej, leśnej i granicznej.

Nadinsp. Zbigniew Maciejewski oraz insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji w Jeleniej Górze wręczyli listy gratulacyjne najlepszym policjantom w 2010 roku asp. Arkadiuszowi Stępniewskiemu, nadkom. Tomaszowi Buzkowi, st. sierż. Dawidowi Brodzińskiemu, asp. Radosławowi Szymuli, asp. Adamowi Kubale, mł. asp. Dariuszowi Czerwonce oraz st. sierż. Grzegorzowi Sobolewskiemu i Zbigniewowi Makowskiemu, pracownikowi cywilnemu KMP.

Komendant Zbigniew Ciosmak omówił w raporcie najważniejsze osiągnięcia i zmiany, które zaszły w policji w minionym roku. Szef policji zaznaczył, że dobrym posunięciem było ograniczenie ilości policjantów w pionie wspomagającym i zastąpienie ich pracownikami cywilnymi. Dzięki temu mundurowi przeszli do służby istotniejszej dla bezpieczeństwa ludności, co – jak podkreślił referent – w regionie o charakterze turystycznym jest bardzo ważne.

Wśród najważniejszych zmian szef policji jeleniogórskiej wymienił połączenie wydziałów dochodzeniowego i kryminalnego, likwidację komisariatu Zabobrze, zwiększenie etatów w drogówce, powstanie referatu patrolowo-interwencyjnego, ograniczenie ilości dyżurnych w komisariacie pierwszym, wzmocnienie stanowiska kierowania dwoma pracownikami cywilnymi, a także powołanie wydziału ds. nieletnich i patologii.

To właśnie ta komórka będzie miała sporo pracy, bo policja stawia sobie za cel zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem nieletnich. Przestępstwa popełnione przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, to aż 15,6 procent ogółu wykrytych czynów. – To niepokojący wskaźnik i naszym zadaniem będzie poprawa w tym względzie – zapowiedział Z. Ciosmak.

Szef policjantów z Jeleniej Góry podsumował pozostałe statystyki bardzo korzystne dla naszych stróżów prawa. W porównaniu do roku ubiegłego wzrosła wykrywalność, mniej odnotowano najbardziej uciążliwych dla ludzi przestępstw (kradzieży z włamaniem) – w roku 2009 701, a w ubiegłym – 663. Tu tendencja spadkowa jest zauważalna, bo w roku 2006 było 914 takich czynów. Zmniejszyła się też liczba skradzionych aut (125 w 2009 roku, w ubiegłym 119). – Pamiętam czasy, kiedy rocznie ginęło ponad 500 samochodów – powiedział Zbigniew Ciosmak – więc postęp jest oczywisty.

Komendant pochwalił się także zatrzymaniem 30 dilerów narkotykowych oraz przechwyceniem znacznej ilości środków odurzających (21 kg amfetaminy, czterech kg marihuany). Policjantom udało się także zlikwidować kilka zorganizowanych grup przestępczych, w tym 26-osobowy „gang” złodziei samochodów. Udowodniono kradzież 30 pojazdów, odzyskano kilka luksusowych limuzyn. 137 przestępców trafiło za kratki. Skrócił się czas oczekiwania na interwencję do 10 minut w mieści i do 17 – poza Jelenią Górą. Na drogach w roku ubiegłym – podobnie jak dwa lata temu – zginęło osiem osób, rannych zostało 89 (w 2009 aż 135!). Jednak minione 12 miesięcy przyniosło wzrost liczby kolizji (z 1723 do 1947).

– Poszukujemy rezerw i kreatywnych rozwiązań, a pochodną będzie stały wzrost poczucia bezpieczeństwa – podsumował Zbigniew Ciosmak wspominając o cyklicznych akcjach policji, których celem jest prewencja wśród uczniów i zapewnienie turystom spokojnego wypoczynku w górach. Przypomniał także o zainstalowaniu monitoringu miejskiego ze stanowiskami operacyjnymi w komisariatach. Komendant zapowiedział, że w 2011 roku policja będzie ograniczała ilość stanowisk dyżurnych. Powstanie także system wsparcia dowodzenia w pomocą GPS. Nie obędzie się bez ograniczenia kosztów funkcjonowania. Dziury budżetowe policja załata wsparciem samorządów. Inspektor Z. Ciosmak podziękował za pomoc miastu, gminom powiatu i samorządowi województwa.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podkreślił coraz lepszy wizerunek policjantów wśród mieszkańców. – Coraz częściej się do mundurowych uśmiechamy i szukamy u nich wsparcia w przypadku zagrożenia – mówił szef Jeleniej Góry. Posłanka Elżbieta Zakrzewska nie chciała zbytnio policjantom „słodzić”, więc wręczyła insp. Ciosmakowi lukrowany tort. Wyraziła także nadzieję, że uda się rozwiązać sprawę budowy komisariatu w Kowarach, na którą zabrakło pieniędzy.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, także w imieniu Jerzego Łużniaka, wyraził wdzięczność i szacunek dla policjantów za tyle dobra uczynionego mieszkańcom. Zapewnił także, że samorząd województwa będzie się w miarę swoich możliwości starał pomóc policji, nie tylko w „sprawie” kowarskiej. Policjantom dziękował także burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński, wicestarosta Zb. Jakiel. Głos zabrali także przedstawiciele prokuratury: nowo mianowana szefowa okręgu jeleniogórskiego Ewa Węglarowicz-Makowska, oraz prokurator rejonowy Adam Kurzydło. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji oraz słów nadziei na dobrą współpracę.

Odprawę podsumował nadisnp. Zbigniew Maciejewski. – Co miało spaść, to spadło, a co wzrosnąć – wzrosło – zażartował szef policji dolnośląskiej. Zapewnił, że zmiany w Jeleniej Górze idą w dobrym kierunku, a nasze miasto i jego garnizon często stawiany jest za wzór innym ośrodkom. Problemów jednak nie zabraknie: najważniejsze to pieniądze, a raczej ich niedostatek.

Generał Maciejewski zapewnił policjantów, że ich pobory nie zmniejszą się. Uposażenie będzie, natomiast, mniejsze w przypadku zwolnień lekarskich (85 procent), bo zdaniem szefostwa policjanci zbyt często korzystają z L4. Nie będzie to dotyczyło mundurowych, którzy nie będą zdolni do pracy wskutek zdarzeń podczas służby. Pojawi się także fundusz na nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy. Policja liczy także na wykorzystanie funduszy unijnych (za nie w części prowadzony jest remont komisariatów w kurortach), oraz na wsparcie ze strony samorządu.

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group