Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6016
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co miało spaść, to spadło, co miało wzrosnąć, to wzrosło

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 12 stycznia 2011, 14:04
Aktualizacja: Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
To słowa nadinspektora Zbigniewa Maciejewskiego, komendanta policji dolnośląskiej. Docenił bardzo dobre rezultaty policjantów z garnizonu jeleniogórskiego, który służy za wzór innym. Optymizm burzy jednak obawa o przyszłość: nie obędzie się bez redukcji kosztów działania policji w roku 2011.

Policjanci jeleniogórscy oraz zaproszeni goście spotkali się dziś na tradycyjnej odprawie rocznej, podczas której podsumowano pracę stróżów prawa w minionym roku, a także nagrodzono wyróżniających się funkcjonariuszy. W sali konferencyjnej KPM zasiedli: posłanka Elżbieta Zakrzewska, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, Jerzy Łużniak z zarządu województwa, wicestarosta Zbigniew Jakiel, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła z zastępcą Hubertem Papajem.

Był prezes Sądu Rejonowego Ryszard Sułtanowski, prokurator okręgowa Ewa Węglarowicz-Makowska oraz szef Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze Adam Kurzydło. Przybyli też przedstawiciele samorządów powiatu jeleniogórskiego, radni miejscy, nowy naczelnik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Sławomir Ejsmont, przedstawiciele straży miejskich, pożarnej, leśnej i granicznej.

Nadinsp. Zbigniew Maciejewski oraz insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji w Jeleniej Górze wręczyli listy gratulacyjne najlepszym policjantom w 2010 roku asp. Arkadiuszowi Stępniewskiemu, nadkom. Tomaszowi Buzkowi, st. sierż. Dawidowi Brodzińskiemu, asp. Radosławowi Szymuli, asp. Adamowi Kubale, mł. asp. Dariuszowi Czerwonce oraz st. sierż. Grzegorzowi Sobolewskiemu i Zbigniewowi Makowskiemu, pracownikowi cywilnemu KMP.

Komendant Zbigniew Ciosmak omówił w raporcie najważniejsze osiągnięcia i zmiany, które zaszły w policji w minionym roku. Szef policji zaznaczył, że dobrym posunięciem było ograniczenie ilości policjantów w pionie wspomagającym i zastąpienie ich pracownikami cywilnymi. Dzięki temu mundurowi przeszli do służby istotniejszej dla bezpieczeństwa ludności, co – jak podkreślił referent – w regionie o charakterze turystycznym jest bardzo ważne.

Wśród najważniejszych zmian szef policji jeleniogórskiej wymienił połączenie wydziałów dochodzeniowego i kryminalnego, likwidację komisariatu Zabobrze, zwiększenie etatów w drogówce, powstanie referatu patrolowo-interwencyjnego, ograniczenie ilości dyżurnych w komisariacie pierwszym, wzmocnienie stanowiska kierowania dwoma pracownikami cywilnymi, a także powołanie wydziału ds. nieletnich i patologii.

To właśnie ta komórka będzie miała sporo pracy, bo policja stawia sobie za cel zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem nieletnich. Przestępstwa popełnione przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, to aż 15,6 procent ogółu wykrytych czynów. – To niepokojący wskaźnik i naszym zadaniem będzie poprawa w tym względzie – zapowiedział Z. Ciosmak.

Szef policjantów z Jeleniej Góry podsumował pozostałe statystyki bardzo korzystne dla naszych stróżów prawa. W porównaniu do roku ubiegłego wzrosła wykrywalność, mniej odnotowano najbardziej uciążliwych dla ludzi przestępstw (kradzieży z włamaniem) – w roku 2009 701, a w ubiegłym – 663. Tu tendencja spadkowa jest zauważalna, bo w roku 2006 było 914 takich czynów. Zmniejszyła się też liczba skradzionych aut (125 w 2009 roku, w ubiegłym 119). – Pamiętam czasy, kiedy rocznie ginęło ponad 500 samochodów – powiedział Zbigniew Ciosmak – więc postęp jest oczywisty.

Komendant pochwalił się także zatrzymaniem 30 dilerów narkotykowych oraz przechwyceniem znacznej ilości środków odurzających (21 kg amfetaminy, czterech kg marihuany). Policjantom udało się także zlikwidować kilka zorganizowanych grup przestępczych, w tym 26-osobowy „gang” złodziei samochodów. Udowodniono kradzież 30 pojazdów, odzyskano kilka luksusowych limuzyn. 137 przestępców trafiło za kratki. Skrócił się czas oczekiwania na interwencję do 10 minut w mieści i do 17 – poza Jelenią Górą. Na drogach w roku ubiegłym – podobnie jak dwa lata temu – zginęło osiem osób, rannych zostało 89 (w 2009 aż 135!). Jednak minione 12 miesięcy przyniosło wzrost liczby kolizji (z 1723 do 1947).

– Poszukujemy rezerw i kreatywnych rozwiązań, a pochodną będzie stały wzrost poczucia bezpieczeństwa – podsumował Zbigniew Ciosmak wspominając o cyklicznych akcjach policji, których celem jest prewencja wśród uczniów i zapewnienie turystom spokojnego wypoczynku w górach. Przypomniał także o zainstalowaniu monitoringu miejskiego ze stanowiskami operacyjnymi w komisariatach. Komendant zapowiedział, że w 2011 roku policja będzie ograniczała ilość stanowisk dyżurnych. Powstanie także system wsparcia dowodzenia w pomocą GPS. Nie obędzie się bez ograniczenia kosztów funkcjonowania. Dziury budżetowe policja załata wsparciem samorządów. Inspektor Z. Ciosmak podziękował za pomoc miastu, gminom powiatu i samorządowi województwa.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podkreślił coraz lepszy wizerunek policjantów wśród mieszkańców. – Coraz częściej się do mundurowych uśmiechamy i szukamy u nich wsparcia w przypadku zagrożenia – mówił szef Jeleniej Góry. Posłanka Elżbieta Zakrzewska nie chciała zbytnio policjantom „słodzić”, więc wręczyła insp. Ciosmakowi lukrowany tort. Wyraziła także nadzieję, że uda się rozwiązać sprawę budowy komisariatu w Kowarach, na którą zabrakło pieniędzy.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, także w imieniu Jerzego Łużniaka, wyraził wdzięczność i szacunek dla policjantów za tyle dobra uczynionego mieszkańcom. Zapewnił także, że samorząd województwa będzie się w miarę swoich możliwości starał pomóc policji, nie tylko w „sprawie” kowarskiej. Policjantom dziękował także burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński, wicestarosta Zb. Jakiel. Głos zabrali także przedstawiciele prokuratury: nowo mianowana szefowa okręgu jeleniogórskiego Ewa Węglarowicz-Makowska, oraz prokurator rejonowy Adam Kurzydło. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji oraz słów nadziei na dobrą współpracę.

Odprawę podsumował nadisnp. Zbigniew Maciejewski. – Co miało spaść, to spadło, a co wzrosnąć – wzrosło – zażartował szef policji dolnośląskiej. Zapewnił, że zmiany w Jeleniej Górze idą w dobrym kierunku, a nasze miasto i jego garnizon często stawiany jest za wzór innym ośrodkom. Problemów jednak nie zabraknie: najważniejsze to pieniądze, a raczej ich niedostatek.

Generał Maciejewski zapewnił policjantów, że ich pobory nie zmniejszą się. Uposażenie będzie, natomiast, mniejsze w przypadku zwolnień lekarskich (85 procent), bo zdaniem szefostwa policjanci zbyt często korzystają z L4. Nie będzie to dotyczyło mundurowych, którzy nie będą zdolni do pracy wskutek zdarzeń podczas służby. Pojawi się także fundusz na nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy. Policja liczy także na wykorzystanie funduszy unijnych (za nie w części prowadzony jest remont komisariatów w kurortach), oraz na wsparcie ze strony samorządu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~xxx 12-01-2011 15:15
hahaha a jakze. przeciez to ozywiste w tuskomatolowym cudolandzie. papier wszystko przyjmie , policjancie nawet nie kryli sie przy interwencjach pod koniec roku zeby na przykld nie zglaszac przestepstw bo im sie raporty nie beda zgadzaly. w sluzbie zdrowi i edukacji podobnie na papierze normalnie mamy raj. tylko kurcze strach wyjsc na ulice !!!!! to dopiero CUDA!!!!!! DZIEKUJEMY PANIE PREMIERZE !!
~ 12-01-2011 15:35
stawiam na zdjeci nr 30 i ubol;ewam starociniec
~ 12-01-2011 15:38
brawo korki
~JuJa 12-01-2011 15:47
Panie Jerzy G. Komendancie SM jak również Panie Jacku W. zastępco Pana Komendanta SM - W taki sposób docenia się ludzi a nie jak Wy to robicie czyli NIC. Nawet nie potraficie zrobić dnia Strażnika i nagrodzić wyróżniających się funkcjonariuszy lecz jedynie rzucać im kłody pod nogi. WSTYD WSTYD WSTYD dla szefostwa SM a Pan Jerzy niech się uczy zarządzać SM a nie Rządzić to samo się tyczy jego zastępcy. " Są ludzie, których uprzejmość gorsza jest od bezczelności. "
~kryspin 12-01-2011 16:06
Posterunek na Zabobrzu III jest niezbedny. W piwnicach koczuja menele. Placimy za swiatlo przez nich wypalone i za sprzatanie.Ale ani policji ani spoldzielini to nie obchodzi.Boimy sie wchodzic do wlasnych piwnic.Nie mowiac juz o wychodzeniu wieczorem na ulice.
~ 12-01-2011 16:16
powołac policje piwniczna ablo lepszy pomysł proszę wnioskowac o powołanie komisji sledczej dlaczego jeszcze takowej nie ma hahahaha
~xyz 12-01-2011 17:09
jak można likwidować etaty w strefie przygranicznej ,a tak przy okazji to mało 'Lotnej" może jeszcze pamiętają starzy kierowcy kto to,.Cóż wypada tylko IM życzyć zdrowia i cierpliwości.
~dziękujemy! 12-01-2011 17:10
cyt: (...) Optymizm burzy jednak obawa o przyszłość: nie obędzie się bez redukcji kosztów działania policji w roku 2011.(...)" Taaaak! na NASZYM bezpieczeństwie się oszczędza, a biurokratów nie dotyczą żadne redukcje ani oszczędności, wręcz przeciwnie; na 2011r. dostaną więcej pieniędzy, dla nich podwyżki,dla nich miliony, ich nie dotyczy kryzys i oszczędności!!!!! Sejm, Senat, Prezydent, NFZ, ZUS i inne molochy żyjące z naszych podatków zacznijcie OD SIEBIE oszczędzanie, a później NARODOWI narzucajcie redukcje!!! o! przyzwoitości, gdzie jesteś????????????
~prorok :( 12-01-2011 18:17
Statystyczny samogwałt może przerażać w obliczu niespotykanych cięć budżetowych zagrażających bezpieczeństwu obywateli. Niedługo powstanie konieczność powrotu do sponsoringu zewnętrznego, który zapewni bezkarność lokalnym hojnym pseudobyznesmenom.
~Jeleniogarza 12-01-2011 18:21
Gratulacje i gorące pozdrowienia. W tym roku miałem 2 razy do czynienia z policją w Jeleniej Górze i 2 razy byłem bardzo mile zaskoczony. Przede wszystkim fachowością. Oddali mi mój telefonik, a typa wsadzili do więzienia. Najśmieszniejsze było to że nawet tego nie zgłaszałem. To oni do mnie przyszli z moim telefonem. Pozdrawiam.
~wie39 12-01-2011 18:24
ja również gratuluję:policjantka+dzielnicowy-złodzieje(w trakcie procesu),policjant-gwałciciel(wyrok 2 lata-tylko!),wreszcie policjant który okrada kolegów(kradł im pieniądze z portfeli)-to fakty,a ile iezłapanych na łapownictwie???Naprawdę można postawić za wzór,ha,ha
~prorok ;) 12-01-2011 19:01
Czy zdjęcie nr 28 to zapowiedź nowego układu POlityczno PROkuratorskiego w Jeleniej dziurze ?
~Proboszcz 12-01-2011 19:34
A mnie tam nie było. Ale wstyd.
~do wie39 12-01-2011 20:03
Ile ci jeszcze zostało godzin do odpracowania przy odśnieżaniu?
Locke 12-01-2011 20:09
Wie39, wczoraj gnojówkę lałeś pod 5 różnymi nickami, aż cię zbanowali. Mógłbyś na forum powiedzieć za co cię zamkneli że tak strasznie nienawidzisz? A może po prostu nie przyjeli z uwagi np na brak szkoły czy predyspozycji. Powiedz, pochwal się, bo z tym jadem bez merytorycznego uzasadnienia jesteś zupełnie niewiarygodny.
~:-) 12-01-2011 20:39
Jedno mnie zastanawia - czy zestaw rozpuszczone włosy i mundur jest zgodny z przepisami? Patrz zdjęcie 26. Jakoś tak dziwnie wygląda.
~do wie39 12-01-2011 20:40
odsniez Dworcowa
~do locke 12-01-2011 20:45
a ty co?zwykłym krawężnikiem jesteś,bez szkoły?i co kiedyś powiesz dzieciom,że czego w życiu dokonałeś???że byłeś kapusiem i szpiclem....a jak przejdziesz na emeryturę to myślisz że będziesz miał spokój?że wyrostki nie będą pamiętali kim byłeś?Wtedy będzie żal...trzebabyło wcześniej o tym pomysleć i iść do uczciwej pracy
~@20.39 12-01-2011 21:03
świetnie wygląda, nie czepiaj się koleś szczegolow
~ 12-01-2011 21:40
Masakra jak to możliwe że takie dno jak ten wie39 dopuszczają do głosu. To jest żenada dla jelonki.
~do 20:45 12-01-2011 21:41
hahaha trafiłeś "jak dzik w sosnę" :) weź się chłopaku za naukę, bo nawet tego gimnazjum nie skończysz :))))
~krynia 12-01-2011 21:42
wszystko ładnie pięknie,tylko dlaczego jest tak niebezpiecznie na ulicach,osobiście nie mam dobrego zdania o policji.
~! 12-01-2011 21:43
Szanowny Panie Konradzie! Pan Maciejewski (komendant wojewódzki) jest w stopniu nadinspektora. Inspektorem generalnym jest Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk. Pozdrawiam MS.
TEJO 12-01-2011 22:07
@MS - poprawiłem:-) przepraszam za błąd - Konrad
~awasw 12-01-2011 22:08
krytykować każdy potrafi! Czy za te 2000 lub 3000 będziecie narażać własne życie dla innych. Jest ciężko i dobrze ,że ci mundurowi wogóle są
~do wie39 12-01-2011 22:10
No z Lockiem to akurat nie trafiłeś. On ma więcej fakultetów jak ty oddziałów w podstawówce.
~Sektor 12-01-2011 22:51
Oj ta - Policja - byc moze marketingowo duzo ostatnio osiągnela w stosunku do innych grup spolecznych przez systematyczny długi czas ubolewania i wiecznego narzekania na braki we wszystkim łącznie z poborami i sprzetem , ale policja nie bierze pod uwage stanu finansowego państwa lecz swój egoizm a przedsiebiorcow ktorzy wypracowuja podatki na nich w gorszych warunkach pracy nie uwzględniaja - Natomiast jest wiele pretensji do policji ,pomomo samozachwytu komendanta o sukcesach. Policja nie potrafi poradzic sobie z najprostrzymi wykroczeniami i chuligaństwem jak chociazby bazgranie po elweacjach , złodzieje samochodowi dzialaja znakomicie , chuligaństwo polaczone z rozbojami a jednak policjanci posiadaja pewne comiesięczne pobory bez wzgledu na efekty , jest w tej formacji mundurowej najwieksza absencja i najwiekasze profity - gdzie w innych firamch nie profitow ma choc pracuja ludzie z narazeniem zdrowia i zycia a normę musza wykonać , a w policji wydajnośc pracy
~pifpafi 12-01-2011 23:23
likwidacja Komisariatu na Zabobrzu , ograniczenie służby dyżurnej , zwolnienie Pań sprzątających ... , to są osiągnięcia ? czy jawne niszczenie jeleniogórskiej Policji ? ... wszyscy wiedzą jak jest , lecz wszyscy milczą ... ludzie nie dajcie się oszukiwać , że jest dobrze ponieważ jest TRAGICZNIE ...
~bezdomny 13-01-2011 6:39
Zachwyt komendantow uzasadniony bo utrzymaja sie na wygodnych stolkach i zrobia wszystko by trwac kosztem oczywiscie tych szarych podwladnych ale dlaczego pokazujecie MILICJE!!!!!! na fotkach, przeciez Policja zmienila mundurki A te z czasow komuny poszly do lamusa a tutaj widac ze milicjanci pozuja w swych starych uniformach No tak marzy im sie powrot do czasow komuny wiec w ten sposob wyrazili swoj protest Wiec przebierancy zwolnijcie miejsce dla mlodych madrych policjantow i czas na ,,niska,,emeryturke.
~Bajki 13-01-2011 12:15
Policyjne bajdurzenia! Kiedy wreszcie droga Policjo porządek na ulicy 1 Maja. Kiedy weźmiecie się za graficiarzy? A może czekacie aż młodzież wydorośleje? Tzn za 10-15 lat nie będzie już problemu z obecnymi brudasami ale przyjdą następni a przy waszej tolerancji będzie ich kilka razy więcej! Praca operacyjna w policji jeleniogórskiej leży na obie łopatki!
~Obywatel 13-01-2011 12:26
"Komendant pochwalił się także zatrzymaniem 30 dilerów" To i tak nieporównywalna ilość z tym ile ich jeszcze jest w Jeleniej Górze. Są ulice gdzie ich jest po kilku lub kilkunastu.
~bogda 13-01-2011 16:50
monitoring spelnia swoje zadanie pod warunkiem ze kamery sa we wlasciwych miejscach.Na Zabobrzu 3_im kamera o ironio jest kolo kosciola czyli tam gdzie jest najbezpieczniej!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group